Yürüyen Kentler

yürüyen kentlerON8 Kitap fantastik bilimkurgu sevenleri, çok bekletmeden Philip Reeve’in Yürüyen Kentler dörtlemesini art arda yayımlayarak şüphesiz ki çok mutlu etti. İlgilenenler bilecektir bu dizinin ilk iki kitabı başta Günışığı Kitaplığı’ndan çıkmıştı, şimdi ise ON8 Kitap diziyi en baştan özenle ele alarak dilimize kazandırdı.
Dizideki ilk kitap “Yürüyen Kentler” bizi şimdiki zamandan kopartıp uzak gelecekte kentlerin başka kentleri avlamak için fellik fellik gezindiği bir zaman dilimine sürüklüyor.
İlk başta kitap hakkında çok bir bilgim olmamasına rağmen okumaya başladıktan sonra olan biteni kafamda çok güzel canlandırabildiğimi farkettim ki bunda kurgu mükemmellğinin yanında kitabı saran bütünlük hissinin de payı büyük. Sağlam bir bilimkurgu eserinde olması gereken ne varsa özünde barındıran bu dizi  çevre, insan, sömürge ve kentleşme gibi pek çok alanda var olanla yüzleşmeye, düşünmeye ve sorgulamaya sevk etmesi yönüyle de takdir edilesi bir nitelikte.
Kitabın gitgide artan temposunun bende bıraktığı metalik tadı sevdim. Bilimkurgu tutkunlarının kaçırmamaları gerek…

Yürüyen kentler döneminde irili ufaklı pek çok kent ve kasabayı avlayarak ayakta kalabilen Londra’daki müzede 3. dereceden tarihçi bir çırak olarak çalışan Tom, İdolü saydığı baştarihçi Valentine’ın hayatını ona suikast düzenleyen Hester adlı tuhaf bir kızdan kurtarmaya çalışırken,  kendini hiç beklemediği bir anda hareketli Londra’nın dışında yani dış topraklarda buluverir. Dış topraklarda Hester ile baraber bir süre Londra’ya yetişmeye çalışırlar, tabii amaçları çok farklıdır. Hester, yarım kalan intikamını almak için Valentine’ın peşindeyken, Hester’ın Valentine hakkında anlttıklarıyla tam anlamıyla afallayan Tom ise gerçekleri öğrenebilmek ve evine dönebilmek adına Hester’ın peşine takılır. Bir yandan Londra’ya varmaya çalışırken diğer yandan belediye başkanının üzerlerine gönderdiği ve aynı zamanda Hester ile aralarında ilginç bir bağ bulunan izsürücü Shrike’dan kaçmaya çabalarlar.
Bu arada kah korsan banliyölerden birine binip esir düşüp, kah mobillik karşıtı ajanlarla tanışıp olmadık badireler atlatarak yollarına tam gaz devam ederler. Yol boyunca Hester’a sadık kalmıştır ve onsuz yola devam etmek istemez bu anlamda da yaşadıkları olaylar onları birbirine daha çok bağlı kılmıştır. Azimli ikilimiz karşılarına çıkan engellerle boğuşadursun Londra da Valentine’ın kızı Katherine de babasına karşı yapılan suikastin yaşandığı günü unutamayıp şehrin alt tabakalarına inerek gerçeklerin peşine düşer, böylece Londra’nın deneysel enerji silahı Medusa ile ilgili büyük planı su yüzüne çıkar. Ve çok geçmeden de herkes gerçeği öğrenir; Londra, Medusa ile kalkan duvarı yıkmak ve kendine yeni bir av alanı oluşturmak üzere yönünü sabit yerleşim kentlerinden birine çevirir.
İşlerin sıkıştığı bu noktada ise Tom, çok büyük bir seçim yapmak zorundadır; mobillik karşıtı kentlerden birini ve onlarca masum insanın hayatını kurtarmak yada onca zamandır yuvası olan Londra’ya ihanet etmemek…

Uzak gelecekte, 60 Dakika Savaşları’nın sonrasında bildiğimiz dünyadan eser kalmamıştı. Tekerlekler üstünde “yürüyen” Londra kenti, eski Kuzey Denizi’nin kurumuş yatağı boyunca, küçük kentleri kovalıyordu. Tarihçiler Loncası’nda
Üçüncü Sınıf Çırak Tom, kızına âşık olduğu baştarihçinin canını kurtarmaya çabalarken, kendini suikastçı Hester’la birlikte, mahvedilmiş bir dünyada, acımasız bir düzende var olma savaşının içinde buldu…

“Tom, yarı baygın Hester’ı kolundan kavradı.
Tezgezerli adamlardan biri, kaçmalarını engellemek
için hamle yapmıştı ki, kırmızı paltolu kadın adamın
önüne dikildi: “Onlar benim yolcularım. Fiyatta anlaşmaya çalışıyordum!”
“Onlar bizim kölelerimiz!” diye haykırdı Wreyland, kadını itekleyerek. “Tom Nitsworthy ve arkadaşı. Onları Dış Topraklar’da buldum. Kural kuraldır. Mal bulanındır…””

 • Yürüyen Kentler 1
  Özgün Adı: Predator Cities-1  Mortal Engines
  Yazar: Philip Reeve
  Türkçeleştiren: Müren Beykan, Fulya Yavuz
  352 sayfa
  ON8 Kitap

Dizinin diğer kitapları; “İhanet Altını”,  “Cehennem Makineleri”,  “Karanlık Düzlük”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s