Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

ejderhani-nasil-egitirsinŞu günlerde adeta eline içi rengarenk şekerlemerle dolu kocaman bir kavanoz geçmiş yaramaz çocuklar gibi keyifliyim, bunun tek nedeni ise elbbette yine muhteşem bir kitap!
2010 yılında ‘Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’ adında çok ama çok güzel bir animasyon film gösterime girmişti. Vikingler döneminde geçen bu güzelim filmin Cressida Cowell’ın enfes bir kitap serisinden uyarlama olduğunu öğrendiğimdeyse mutluluktan havalara uçmuştum tabii :) ki kitap ve film arasında konunun bazı yerlerinde faklılıklar olsa da ilk kitabını okuduğumdaki sevincimi anlatmama gerek yok sanırım.
Geçenlerde de serinin 4. kitabı dilimize çevrildi ve bende seriye baştan başlayıp okumaya karar verdim. Vikinglere duyduğum ilgiyi katbekat arttıran bu bir dizi kitap tam da arayıp bulamadığım şeymiş meğer :) Oldukça çok sayıda kitaptan oluşan Hıçkıdık serisinin devamını bir an önce dilimizde görmeyi de sabırsızlıkla bekliyorum.

Cressida Cowell, yaratıcılıkta sınır tanımayan bir yazar üstelik yetmezmiş gibi Hıçkıdık serisini tam da konusuna yaraşır şekilde çok güzel resimlemiş :) Sağlam bir kurgunun arasında çaktırmadan başarı ve başarısızlık kavramıyla kişisel niteliklerimizin üzerinde durup aynı zamanda konuya  kaliteli ve esprili  muziplikler katarak yazdıklarıyla okuru gerçekten eğlendiriyor da daha ne olsun.
Harika karakter isimlerine sahip nadir kitaplardan biri olan bu seride sırf o karakterlerin isimlerini okumak bile insanı keyiflendirmeye yeter :)
Bence bu kadar güzel bir yazın oluşturmasında çocukken tatillerini İskoçya’nın batı kıyılarında  bir küçük, ıssız adada geçirirken dinlediği viking hikayelerinin yarattığı hayranlığın da payı büyük. Bir de ilginç bir ayıntı var ; kitabın yazarı ‘Hıçkıdık’, eski dilden tercüme eden kişi ise ‘Cressida Cowell’ olarak sunuluyor ve tabii dilimizde okunur hale getiren de ‘Mine Kazmaoğlu’.

Kahramanımız Kıllı Holiganlar kabilesinin şefinin oğlu ‘Korkunç Gıcık III. Hıçkıdık’, kahraman bir viking olduğunu göstermek üzere diğer oğlanlarla beraber kendilerini kanıtlamalarının ilk adımı olan ejderhalarını yakalamak üzere bir araya toplanmışlardır. Kabileye kabul edilmeleri için sınavı geçmelerinin tek yolu olan kendi ejderhalarını yakalayıp onları balık tutacak, avlanacak ve savaşacak ejderhalar haline getirmek üzere yetiştirmeleri gerkmektedir. Aksi takdirde kabileden atılıp sürgüne gönderileceklerdir ve bu da bir kabile şefi oğlunun başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir. İşte Hıçkıdık’ın üzerinde de bu baskının yarattığı ve baş etmesi gereken büyük bir sıkıntı vardır. Hem en görkemli ejderhayı yakalayıp hem de en iyi şekilde eğitmesi beklenirken herşey alt üst olur. Ejderha yatakhanesine sırtlarına yüklendikleri sepetlerle sızıp herkes kendine en iyi ve en güçlü ejderhayı seçmeye çalışırken  o sırada kopan bir kargaşa sebebiyle yufka yürekli Hıçkıdık kendi yakaladığı ejderhayı ejderha yakalayamayan en yakın arkadaşı Balıkayak’a verip son anda kendisine yeni bir ejderha kapmayı başarır. Artık bir ejderhası vardır ama gelgelelim ileride lider olması beklenen Hıçkıdık’ın şansına ejderhası oldukça küçük ve dişsiz çıkmıştır.
Bu olay zayıf ve çelimsiz bir viking olan Hıçkıdık’ı hem rakibi hem de kuzeni olan Sümüklüküstah gibi doğuştan kahraman karizmasına sahip bir oğlan karşısında  zavallı ve beceriksiz olarak gören genç vikingler arasında alay konusu olmasına yeter de artar bile. Ee şefin oğlu bu babasının şanına yakışır bir evlat olmak zorunda değil mi?   ne de olsa kabile şefinin oğlu olarak geleceğin lideri olmak kolay değil ; ancak kendisini kanıtlamak için gittikçe daralan zamanda inatçı ve dişsiz bir ejderhayı eğitmek de hiç kolay değil! Hıçkıdık’ın vahşi ve güçlü bir ejderha yakalayamaması ve yakaladığı ejderhanın sıradan, küçük ve dişsiz olması yetmezmiş gibi bir de ejderhasına söz geçirme konusunda oldukça başarısız olması onu iyiden iyiye çıkmaza sokar. Kabileden atılmamak için kaderine razı olup ejderhası Dişsiz’i eğitmenin canla başla türlü türlü yollarını denerken o sırada denizin dibinde yıllardır uyumakta olan iki dev yaratık da yavaş yavaş uyanmaktadır. Konu bu yönde ilerlerken Hıçkıdık hakkında kimsenin bilmediği büyük ve önemli bir sır olayların seyrini oldukça değiştirecektir.

Gerçek anlamda kaliteli bir kitap okumak isteyen herkese en kısa zamanda bu seriyle tanışmalarını tavsiye ederim.
ejderhani-nasil-egitirsin-kitap-ici

 • Ejderhanı Nasıl Eğitirsin
  Özgün Adı: How to Train your Dragon
  Yazan ve Resimleyen: Cressida Cowell
  Çeviri: Mine Kazmaoğlu
  9+ yaş, 224 sayfa
  Günışığı Kitaplığı

Korkunç Gıcık III. Hıçkıdık serisinin dilimizdeki diğer kitapları; “Ejderhaca Nasıl Konuşursun”  “Nasıl Korsan Olursun”  “Ejderha Laneti Nasıl Bozulur”

Reklamlar

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin” üzerine 4 yorum

 1. Ejderhanı nasıl eğitirsin filmini izledikten sonra çocuklar ve bizim için fenomen olmuştu.Hatta gecenin gölgesi oyuncağı kızım için çok özel.. Oğluma 3. sınıfta bu kitabı verdim okumaıs için maalesef kitap o yaş için uygun dönemde değildi sanırım okumak , filmini sevsede kitabını okumayı sevmedi hem kalın olması hem espirileri algılaması yabancı kelimelerin isimlerin çokluğu vbb ..Belki 4. sınıf sonrası 5. sınıfta okumak daha cazip gelecektir bizim için

  Beğen

  • Öncelikle çocuğunuzun okuduğu kitaplara ilgilendiğiniz-araştırdığınız için sizi tebrik ederim. Kesinlikle doğru tespitler yapıp çocuğa uygun olanı bulabilmek çok önemli. Eminim oğlunuz ilerde okuduğunda çok daha sevecektir.

   Beğen

 2. Geri bildirim: Ejderhaca Nasıl Konuşursun | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

 3. Geri bildirim: Ejderha Laneti Nasıl Bozulur | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s