Montague Amca’nın Dehşet Hikâyeleri

montague-amcanin-dehset-hikayeleriMontague Amca’nın dehşet hikayeleri Edgar adlı küçük bir oğlan çocuğunun arada bir ziyerete gittiği tuhaf Montague Amca’sının anlattığı garip  hikâyelerinden oluşuyor.
Ziyaretleri genelde sıcak bir aile havasından uzak adeta ciddi bir toplantı gibi kocaman ve tekinsiz bir evde çok da ısıtmayan şömine ateşinin  başına oturup korkutucu hikayeler anlatan amcayı dinlemekle geçer.  Edgar hikayelere tam anlamıyla aç bir çocuktur ve elbette onu tuhaf akrabası Montague Amca’nın gizemli nesnelerle dolu, eski, ürkütücü ve soğuk evine çeken şey amcasının anlattığı dehşetengiz hikâyelerden başkası da değildir. Edgar’ın garip bir ormandan geçerek kendisini zar zor attığı bu kasvetli evdeki her sohbet başlangıçlarının sonucu Montague Amca’nın anlattığı tuhaf bir hikayeye bağlanıyor ve bütün hikâyelerinin ana karakterleri çocuklardan oluşuyor üstelik sonları da pek iç açıcı değil. Tabii edgar bu hihayelerden etkilenip korkmamaya uğraşsa ve amcasının hikâyeleri uyduran bir kaçık olduğunu düşünüp kendini yatıştırmaya çalışsa da evdeki ürkütücü atmosferin etkisiyle  ürpererek hikâyeleri sonuna kadar dinlemeyi seçiyor. Edgar hikâyeleri dinlerken akıllarda oluşan pek çok sorudan biri de büyük büyük büyük amcanın bu dehşetli hikayeleri nereden bildiği oluyor.

Bana göre kitaptaki hikayeler korkunçluk ve dehşet bakımından gayet doyurucu bir nitelikte. Öyle gerilim dolu hikayelerden hiç etkilenmem yada bu tarz korkunç şeyler bana vız gelir diyenlerden değilim hatta baya baya ödlek sayılırım -ki kitabı okurken de oldukça etkilendiğimi de itiraf etmeliyim. Kitap hakkında ‘keyifli bir korku kitabı’ diye bir ifade vardı okumadan önce buna bir anlam verememiştim bir korku kitabı nasıl olur da keyifli olurdu? Neyse ki başarılı ve etkileyici bir anlatım tarzı kullanarak okuyanın hikâyeleri iliklerinde hissetmesini sağlayan Chris Priestley sayesinde cevabı çok geçmeden buldum. Evet okurken hikayeleri dinleyen Edgar misali korktum, dehşete düştüm ama bu beni yıldırmadı ve okumaya devam ettim çünkü edebi açıdan oldukça keyifliydi. Ayrıca kitabın içindeki David Roberts imzalı konularla bütünleşen harika çizimlerine de hayran kaldım. Aslında “Montague Amca’nın Dehşet Hikâyeleri” 3 kitaplık “Dehşet Hikayeleri” serisinin ilk kitabı. Eminim diğerleri de en az ilk kitap kadar etkieyici ve sağlamdır.
Gotik edebiyat sevenlere ve iyi bir başlangıç yapmak iseyenlere bu kısa ve çarpıcı hikayelerden oluşan “Dehşet Hikayeleri” serisini tavsiye ederim.

Edgarın amcası ormanın derinliklerindeki bir evde oturuyor. Edgar, ormandan geçerken köy çocuklarının ağaçların arkasına gizlenip onu izlediğinden emin, ama ne olursa olsun korktuğunu belli etmemeye kararlı.
Bir gün, Edgarın amcası ona bir dizi tüyler ürpertici hikâye anlatıyor. Üstelik, bütün bu hikayelerin gerçek olduğuna dair kanıtları da var: Küçük bir bez bebek, altın yaldızlı bir çerçeve, pirinçten yapılmış eski bir teleskop… Acaba Montegue Amca bütün bu lanetli eşyaları nasıl bir araya getirdi?
Fakat bu soruya cevap arayacak zaman yok. Edgar, karanlık bastırmadan önce ormandan geçip eve dönmek zorunda… ama belki de aradığı cevapları orada, ormanda bulacak.
Montague Amcanın kendi hikâyesinin, tüm zamanların en şaşırtıcı ve en korkunç hikâyesi olduğunu keşfettiğinizde tüyleriniz diken diken olacak…dehşet hikayeleri

 • Montague Amca’nın Dehşet Hikâyeleri
  Özgün Adı: Uncle Montague’s Tales Of Terror
  Yazar: Chris Priestley
  Resimleyen: David Roberts
  Çeviren: Zeynep Alpaslan
  224 sayfa
  Tudem Yayınları

Diğer Dehşet Hikayeleri Kitapları : “Kara Gemi’den Dehşet Hikayeleri”  “Tünelin Ağzından Dehşet Hikayeleri”

Kitapların internet sitesine göz atmak isterseniz buradan bakabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s