Yaşasın Ç harfi Kardeşliği!

Yaşasın ç Harfi KardeşliğiBulduğu konulara ve o konuları işleyiş biçimine gerçekten hayran olduğum yazarlardan biri olan Behiç Ak, yine oldukça eğlenceli ve aynı zamanda bazı kavramları düşünmeye iten süper bir kitapla konuğumuz oldu.
“Yaşasın Ç harfi Kardeşliği!” adlı bu kitap Ali adlı bir çocuğun dönem ödevi sayesinde etrafında olan biteni esprili bir dille anlatırken aynı zamanda da son yıllarda hayatımızın içine işleyen sosyal paylaşım sitelerindeki sosyalleşmeye ve tüketim toplumuna inceden inceye göz kırpıyor.

Aklı türü türlü sorularla dolu olan Ali, okulu için dönem ödevi olarak söyleşi yapmayı seçmiştir ve eline geçen bu şansı değerlendirmek için hemen kolları sıvar. İlk başta suskun bir yapıya sahip annesine sorular sorarak babasının pek çok şey öğrenmesini sağlayınca (mesela babasının bir süredir muzdarip olduğu kulak çınlamasının nedeni gibi)  oğluna destek olmak isteyen Rıza Bey derslerinde kolaylık olsun diye de eski bilgisayarını ona hediye ediverir. Ali’nin ödevinde kullanmak için arayıp taradığı nüfus kağıdını bulamayıp yenisini çıkarttırmak istediklerinde ise oldukça tuhaf bir gerçekle karşılaşırlar. Ali’nin ‘Hoşgörü’ olan soyadına fazladan bir ‘ç’ harfi eklenmiş ali artık ‘Hoşgörüç’ olmuştur! Babası bu durumdam memnun olmayıp karşı çıksada Ali bu yeni ç harfini pek bi benimsemiştir, hatta öyle ki sanal alemde ‘Ç Harfi Kardeşliği’ adında bir grup bile kurar. Adında  ç harfi bulunanların katıldığı bu gurup epeyce popüler olur. Ama zamanla ‘Bay Ç’ olarak popülerliğe kavuşan Ali, bu durumdan giderek sıkılmaktadır… Bir yandan evin sağına soluna habire renkli kağıtara notlar yazıp yapıştıran babası, bir yandan çamaşır makinesinin 70. yaşını kutlayan dedesi ve eşyaların ömrünü törpüleme mühendisi olan amcası derken ilginç, renkli ve canlı karakterler arasında kitabın sonuna nasıl geldiğimi anlamadım. Bir de kitabın resimlemelerinde sarı ve siyahla yakalanan eğlenceli uyum benim çok hoşuma gitti ve nihayetinde severek okudum.  Behiç Ak yazıp çizerse bize de okumak düşer değil mi :)

Okul ödevine gerekli olunca, arayıp tarasa da nüfus kâğıdını bulamaz Ali; yenisi için başvurulur. Böylece şaşırtıcı bir gerçek ortaya çıkar: Ali’nin soyadı kayıtlarda, sonuna Ç eklenip “Hoşgörüç” olarak yanlış yazılmıştır. Babası öfkeli, Ali’yse Ç harfinden pek memnundur. Tek bir harf, bambaşka biri yapacaktır onu ve işte sosyal paylaşım sitesinde de, okulda da “Bay Ç” olarak tanınmıştır bile. Ancak, her şeyin tüketilip çöpe atıldığı bir dünyada, Ali Hoşgörüç nasıl direnecektir?..

Ülkemizin uluslararası üne sahip mizah ustası, 2014 Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA) adayımız Behiç Ak, “Gülümseten Öyküler”le büyümüş çocukların değişen yaşamlarının ritmini yakalayan, onlarla yeni bir duygu ve dil dünyasında buluşan mizah dolu bir romanla karşımızda. Roman, nüfus kayıtlarında soyadına yanlışlıkla bir Ç harfi eklenmiş Ali’nin tek bir harfle farklı bir insana dönüşmesini eğlenceli ve düşündürücü bir kurguyla aktarıyor. Yazar, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin sözlü ve yazılı iletişim biçimlerimizi farklılaştırdığı; tüketmenin –olabildiğince hızlı tüketmenin– gündelik yaşamlarımızın odak noktası haline geldiği günümüz dünyasını, “Bay Ç” olarak ünlenen bir çocuğun gözünden anlatıyor. Her okurun çevresinde bulabileceği, derinlemesine işlenmiş renkli karakterlerle ve sanatçının karikatür tadındaki desenleriyle zenginleşen roman, çocuk okuru, aileleri ve eğitimcileri sanal ve gerçek ortamda biçim değiştiren yaşam felsefesi üzerine düşünmeye davet ediyor.dsdf

  • Yaşasın Ç harfi Kardeşliği!
    Yazan ve Resimleyen: Behiç Ak
    8+ yaş, 104 sayfa
    Günışığı Kitaplığı
Reklamlar

Yaşasın Ç harfi Kardeşliği!” üzerine 8 yorum

  1. Geri bildirim: Postayla Gelen Deniz Kabuğu | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

  2. Geri bildirim: Eve Giden Küçük Tren | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s