Sams ile Bir Hafta

sams-ile-bir-haftaÇağdaş Dünya Edebiyatının pek çok prestijli ödül sahibi Alman yazar Paul Maar’ın  en ünlü karakterlerinden biri olan Sams’ın maceralarını anlattığı  bir dizi kitap Can Çocuk tarafından yayımlanmaya başlandı.
“Sams ile Bir Hafta” çekingen ve pısırık bir adam olan Bay Taschenbier yani Bay Suspus’un monoton haytına ansızın giriveren yaramaz Sams ile yaşadığı birbirinden ilginç ve bir o kadar eğlenceli olayları anlatan dizinin ilk kitabı.

Açıkçası kitabı resimli olarak bekliyordum ama kapak dışında başka bir resimlemeyle karşılaşmadım, bu biraz üzücü olsa da kitabı sevmeme engel değil. Ben Sams’ın haylazlığını, yaramazlığını, umursamaz tavırlarını ve aşırılığını çok sevdim :)
Bir çok ilginç detayıyla ve güzel bir çeviriyle beni kendine bağlamayı başaran kitaplardan biri oldu. Böylece bitirir bitirmez dizinin diğer kitaplarını da okumak için duyduğum müthiş istekle kitaplığımdaki yerini aldı…

Günlerden bir gün Bay Suspus, çocukların haftanın günleri ile ilgili söyledikleri bir tekerlemenin tıpatıp aynısını yaşamaya başlamıştır. Tıpkı tekerlemede bahsedildiği gibi;
Pazar, tatil günü, güneş açar
Pazartesi, bir dost kapıyı çalar
Salı, kel patron kaşlarını çatar
Çarşamba, hafta ortası, çalışmak yorar
Perşembe, gök gümbürder, şimşek çakar
Cuma şanslı olan izin yapar
Cumartesi Sams gelir, herkes şaşar…
İşte bu tekerlemeye göre nereden nasıl çıkacağını bilmediği için hiç beklemediği bir anda karşısına çıkan  Sams’ı gördüğünde diğer insanlar kadar şaşırır.
Kimine göre bir çocuk kimine göre bir hayvandır oysa insanların nasıl adlandıracaklarını bilemedikleri bu garip yaratığın ne olduğunu tekerleme sayesinde Bay Suspus hemen biliverir. Ve Bay Suspus onun ne olduğunu söylemesiyle Sams onu babası ilan eder, Çünkü Sams kurallarına göre eğer kim Sams’ın ne olduğunu bilirse onun tüm yükümlülüğünü üzerine almış olur. Yani artık bu yaramaz Sams Bay Suspus’un başına kalmıştır. Bütün gün durmadan tiz sesiyle sürekli içinde bulunduğu durumlara uygun kafiyeli şarkılar söyleyip duran, elbiselerin ve eşyaların sağını solunu kemiren Sams’tan kurtulmanın hiç bir yolu yoktur. Bay Suspus zar zor Bayan Dırdır’dan yani ev sahibesinden gizli Sams’ı kendi odasına almayı başarır.
İlk başlarda ondan kurtulmaya çalışsada başarılı olamaz ve herşeyi oluruna bırakmaya karar verir ve Bay Suspus haftanın sonuna yaklaştıkça içten içe Sams’a iyice alışmaya başlar. Cuma günü Sams’tan dilediği herşeyin gerçekleşebileceğini ve hafta sonu olunca Sams’ın gideceğini öğrenen Bay Suspus kendi küçük dünyasına dahil olan bu yaramaza öylesine bağlanır ki ayrılmak çok zor gelir. Neticede Sams ile geçirdiği 1 hafta boyunca Bay Suspus hayatının en atraksiyonlu günlerini yaşamış olur.

“Cumartesi Sams gelir herkes şaşar”
Bay Suspus’un tuhaf görünümlü Sams ile karşılaşması aslında çocukların tekerlemede dediği gibi olur. Bir cumartesi günü insanüstü güçleri olan, yüzü mavi noktalarla dolu Sams gelir. Bay Suspus’un hayatı bundan sonra değişir.

 • Sams’ın Maceraları 1
  Paul Maar

  Paul Maar

  Sams ile Bir Hafta
  Özgün Adı: Eine Woche voller Samstage
  Yazar: Paul Maar
  Çeviri: Süheyla Kaya
  9+ yaş, 144 sayfa
  Can Çocuk Yayınları

Sams’ın diğer maceraları: “Sams’ın Maceraları 2: Sams’ın Dönüşü”  “Sams’ın Maceraları 3: Yeni Dilek Noktaları”

Reklamlar

Sams ile Bir Hafta” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s