Nuh Arpasuyu Evden Kaçıyor

nuh-arpasuyu-evden-kaciyorDaha önce “Çizgili Pijamalı Çocuk” kitabıyla tanıdığım John Boyne şimdi de sevilen bir diğer kitabı “Nuh Arpasuyu Evden Kaçıyor” ile kitaplığıma merhaba dedi. Sevilen yazar “Nuh Arpasuyu Evden Kaçıyor” adlı kitabında 8 yaşındaki Nuh Arpasuyu adlı bir oğlan çocuğunun hayatında yüzleşmek zorunda olduğu acı gerçeklerden kaçarak uzaklaşma çabasını ustalıkla anlatıyor.
Hikayesi güzel, kurgusu zekice ve dili bir ipin ucunu takip eder gibi zorlamadan rahatça okuma imkanı sunuyor. Bir de kapak görselini çok sevdiğimi eklemem lazım!

Nuh Arpasuyu daha güneş bile doğmadan sabahın erken saatlerinde olabildiğince sessiz olmaya çalışarak evden çıkar. Onu böyle ani bir şekilde evden kaçmaya iten yüreğinin derinliklerinde taşıdığı güçlü bir neden vardır. Evden uzaklaşıp ormanın derinliklerine girmeye başladıkça karşısına oldukça tuhaf yerleşim yerleri çıkar. Uğradığı ilk köyde aç olduğu için bir ağatan elma çalar, ikinci köyde ise elma hırsızı olduğu anlaşılır ve hızla uzaklaşmak zorunda kalır. Sıra üçüncü köye geldiğindeyse konuşan bir köpek ve eşekle karşılaşır, yalnız tuhaf olan tek şey bunlar değildir. Tuhaf bir çekiciliği olan bir ağaç ve yanındaki garip görünümlü oyuncakçı dükkanı dikkatini fazlasıyla ele geçirmiştir. Gözlerini ağaçtan ayırmayı başarıp dükkanın içine girdiğindeyse tıka basa tahta oyuncaklarla dolu bu binanın pek de normal bir oyuncakçı olmadığına tanık olur. Bu garip dükkanın sahibi yaşlı adamla tanışıp biraz sohbet etmeteye başladıktan sonra ise hayat ve yaşam üzerine uzun uzadıya düşünme fırsatı bulur.
Bir yaşlı adam anlatır bir çocuk anlatır böylece  sırayla ilerler ve onlar hikayelerini anlatmaya başladıkça  ilk başta hiç belirtilmeyen Nuh’un evden kaçma sebebi yavaş yavaş su yüzüne çıkmaya başlar.

Nuh henüz güneş doğmadan, henüz köpekler bile uyanmadan bir sabah erkenden evden çıkar… Eğer problemlerini düşünmezse onlarla baş etmesi daha kolay olur diye düşünür ve yaşadığı hayattan uzaklaşmak için yola çıkar. Ormanda bir oyuncakçı dükkânı görür… Ama sıradan bir dükkân değildir. Burası ilginç bir sahibi ve muhteşem oyuncakları olan bir dükkândır. Dükkânın sahibinin anlatacağı bir hikâyesi vardır ve bu hikâye hem Nuh’u hem de okuyucuları bir yolculuğa çıkarır.nuh-arpasuyu

 • Nuh Arpasuyu Evden Kaçıyor
  Özgün Adı: Noah Barleywater Runs Away
  Yazar: John Boyne
  Resimleyen: Oliver Jeffers
  Çeviren: Zarife Biliz
  208 sayfa
  Tudem Yayınları

Diğer John Boyne kitapları: “Çizgili Pijamalı Çocuk” “Yanlışlıkla Dünyanın Öbür Ucuna Uçan Çocuk”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s