Minerva Mint – Merlin’in Sırrı

minerva-mint-merlin-sırrı“Minerva Mint” dizisi, baş kahramanı Minerva Mint adlı 9 yaşında, ailesi ortalarda olmayan bir kız çocuğunun ve arkadaşlarıyla beraber kurduğu Baykuşların Dostluğu  kulübünün, yaşadıkları kasabada başlarından geçen heyecanlı olayları konu ediniyor.
“Merlin’in Sırrı” Minerva Mint dizisinin ikinci kitabı. Kitabın başında ilk kitaptan şimdiye kadar neler olduğu da kısaca özet geçiliyor. Küçükken annesinin okuduğu hikayelerle büyüyen yazar, içinde siyah beyaz çizimler bulunan Minerva Mint dizisinde arkadaşlık, hayvan sevgisi, yardımlaşma ve gizemlerin  renkli dünyasını klişelere düşmeden yansıtmayı başarmış. Ayrıca kitabın iç tasarımını da (konu başlıklarının ve sayfa numaralarının süslü çerçeveler içinde olduğundan) oldukça özenli bulduğumu söylemeliyim. Herkese keyifli okumalar…

Bebekken ailesinin tren istasyonunda bir valizin içinde unutuğu küçük kız onu bulan bayan Flopps ile beraber harap durumda olan Kertenkele Malikanesinde yaşamaya başlamıştır. Ailesine ulaşmak için elindeki tek şey olan valizin içindeki Kertenkele Malikanesinin tapusu, gizemli bir mektup ve bir ansiklopediden ibarettir. Yaşadığı yerde edindiği arkadaşı Ravi ve Tami ile beraber Baykuşların Dostluğu kulübünü kurarlar. İlk amaçları Minerva’nın ailesinin izini sürüp onlara ulaşmaktır ama aslında durağan görünen kasabada karşılarına çıkan pek çok olay yüzünden ailesini araştırmaya fırsat bulamazlar. Sıradan 9 yaşında bir çocuk olan Minerva, yüzündeki çilleri ve kızıl lüleli saçlarıyla maceracı sevimli bir kızdır. Minerva’nın en tuhaf özelliği ise karşısındaki yalan söyleyince ayaklarında bir gıdıklanma hissedip güme krizine tutulmasıdır. Kulübün diğer üyesi Ravi, hintli bir oğlan çocuğudur, esasen gurubun mızıkçısı ve oyunbozanı,her daim Tami ile takışıp dururlar. Tami ise bölgenin zengin ailelerinden birinin kızıdır. Bu üç arkadaş kulüp için belirli bir toplanma yeri arayışındayken her zamanki gibi karşılarına çözüm bekleyen bir iş çıkar. Tami’nin ailesi tilkileri avlamak için bir av partisi düzenlemektedir. Minerva ve arkadaşlarının ise av partisini sabote etmek için işe yarar bir planları vardır elbette. Bu olaylar olurken kasabaya gelen genç bir arkeolog çocukların dikkatinden kaçmaz ve onun bu kasbada Kral Arthur ve büyücü Merlin’in orada gerçekten yaşayıp yaşamadıklarını ortaya çıkarmak üzere çalışmlar yapmak için geldiğini öğrenirler. Arkeoloğun Merlin’in mağarasının orada olduğunun aslında bir masaldan ibaret olduğunu iddia edip bunu bütün kasabaya açıklaması  oradaki herkes için tam bir yıkım olur.
Neticede o kasaba turizm ile kalkınmaktadır ve turistlerin orayı ziyaret etmesi için en önemli sebep ise büyücü Merlin söylencesidir. Bunun üzerine kulübün sıradaki görevi çoktan belli olmuş olur. Merlin’in gerçek mağarasının peşine düşüp arkeoloğa karşı haklı çıkmak için ellerinden gelen herşeyi yapmaya hazır bu üç arkadaşın pes etmeye hiç niyeti yoktur.

Yaşadığı yerin özel havasından mı, hiç tanımadığı gizemli ailesinden mi bilinmez, Minerva’nın bir hayat felsefesi var:
“Her şey gerçekleşebilir… Gerçekten inanmak yeterlidir!”
Cornwall oldukça sakin bir yer gibi görünse de, Minerva ve arkadaşlarının yardımını gerektiren gizemli olaylar hiç eksik olmaz! Bu kez çokbilmiş bir arkeolog ünlü büyücü Merlin’in mağarasını araştırmak için kasabaya gelir. Bu mağara gerçekten büyücüye mi ait, yoksa turistlerin ilgisini çekmek için uydurulmuş bir hikâye mi? Minerva, Ravi ve Tami bu sırrı da çözmeye kararlılar…minerva-mint

 • Minerva Mint / Merlin’in Sırrı
  Özgün Adı: Minerva Mint L’Isola di Merlino
  Yazar: Elisa Puricelli Guerra
  Resimleyen: Gabo Leon Bernstein
  Çeviren: Mine Özgün Romandini
  8+ yaş, 160 sayfa
  Final Kültür Sanat Yayınları

Dizinin diğer kitapları: “Baykuşların Dostluğu” “Belalı Bart Efsanesi”

Reklamlar

Minerva Mint – Merlin’in Sırrı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s