Monster Canamira – Mira ve Gizemli Ailesi

monster-canamira “Monster Canamira” yatak altlarını ve gardrop içlerini mesken tutan canavarlar hakkında değişik bir kitap. Kitabın baş karaketeri Mira adında gündüzleri insan, geceleri ise canavar olan bir kız.
Her gece yarısı bir tür değişim geçirerek canavara dönüşen Mira,  okulda arkadaşları tarafından dışlanıp evde de annesinin kötü davranışlarına maruz kaldıkça normal insanlar gibi olmayı her şeyden çok istemektedir. Mira evlatlık olduğunu ve aslında başka bir ailesi olduğunu öğrendiği 11. doğum gününde üvey annesiyle aralarına doldurulamaz boşluklar girer. Gerçek ailesine dair bir şeyler öğrenebleceği tek kaynak ise doğum gününde kendisine gizemli bir şekilde gelen gümüş sandığın içindeki eşyalardır. Sandıkan çıkan bir kitap sayesinde bazı gizli güçlere sahip olduğunu ve o gücü nasıl kullanabileceğini keşfetmiştir, bu sayede okulda başına bela olan Kriss’i alt edebileceğini düşünerek gizli gücünü kullanır. Gece olduğunda gardroplar arası seyahat eder ve kendini Kriss’in odasında bulur. Tam Kriss’den intikam alacakken canavar avcısı bir ajan ve müfettiş tarfından yakalanmaktan kıl payı kurtulur. Ertesi gün ise hiç görmediği dayısından bir mektup alan Mira bir erkek kardeşi olduğunu ve onun Canavar Bakanlığı tarafından kaçırıldığını öğrenir. Canavar Bakanlığı geceleri canavara dönüşen çocukları toplayıp garip ilaçlarla deneyler yapan tuhaf bir kuruluştur ve çalışanları hiç de iyi niyetli değildir. Mira’da düşünür taşınır ve kardeşini kurtarmak için canavar bakanlığına girmenin bir yolunu bulur. Hayatında kardeşinden başka önemseyecek kimsesi olmadığı için çantasını toplar ve canavar bakanlığına doğru yola çıkar. Binaya girdiğinde işler ters gider ve yakalanmaktan kurtulamaz ama görevliler onun canavar olup olmadığını anlayana kadar Mira kardeşini bulur ve binadan kaçmanın yollarını aramaya başlar. Ama kardeşiyle beraber oradan kaçmak pek kolay değildir. Üstelik bakanlıkta canavarlar üzerinde deney yapan gözü dönmüş doktor, yaratığı yani Mira’yı yakalamaya ant içmiştir.

Kitabın kapağı dışarıdan bakıldığında epey ürkütücü bir intiba yaratsa da konusunun korku ve gerilimden çok merak ve heyecan ögeleriyle bezeli bir yapısı var. İlk kitapta aralıksız süren maceranın heyecanı devam kitaplarında doruğa çıkacak gibi duruyor. Genel olarak kitabı ben çok beğendim. Macera heyecan ve garip yaratıkları sevenlerin mutlaka bir göz atmasını tavsiye ederim ;)

Mira tüm farklılıklarına rağmen herkes gibi olmaya çalısıyordu. Sınıfındaki güzel ve havalı kızların dışlamasına rağmen arkadaş edinmek annesinin onca azarına ve tartaklamasına rağmen onu sevmek istiyordu. Sadece normal biri olmak istiyordu.
On birinci yaş gününde uzak akrabalarından gelen tuhaf hediyeler onun gerçekten farklı olduğunun ispatı gibiydi. Farklılıklarını anlatıp kendisini daha iyi tanımasını sağlayan kendi adına yazılmıs bir kitap eski bir fotoğraf ve bir soyağacının olduğu gümüş sandık Miranın herkes gibi olma hayallerinin de sonunu getirdi. Peki bu gerçekten kötü bir son mu Canavar Bakanlıgı Miranın peşine düşmeden okumaya başlayın..canamira

 • Monster Canamira – Mira ve Gizemli Ailesi
  Özgün Adı: Monster Flickan – Blodsband
  Yazar: Stefan Lingqvist
  Resimleyen: Johan Egerkrans
  Çeviren: Elif Scheibe
  9+ yaş, 145 sayfa
  ABM Yayınevi
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s