Vampir Kız Kardeşler – Isırılacak Kadar Tatlı Bir Arkadaş

vampir-kiz-kardeslerBazılarımızın çocukken korkulu kabuslarından biri olan taşınmak ne kadar da zorlu bir durumdur değil mi.  Alıştığın düzenden, evinden, okulundan ve özellikle arkadaşlarından ayrılmak çok zor gelir. Üstelik yeni taşındığın yerde eski yaşamına göre kültür farklılıkları varsa bu insanı daha da sıkıntıya sokar, hele bir de yeni yaşamında yeni arkadaşlar edinme konusu vardır ki hemen hemen herkesin bu konuda yaşadığı bir şeyler vardır diye düşünüyorum.

“Vampir Kız Kardeşler” serisinin ilk kitabı “Isırılacak Kadrar Tatlı Bir Arkadaş”ta da 12 yaşındaki yarı vampir ikizler Dakaria ve Silvania Tepes doğup büyüdükleri Transilvanya’dan annelerinin ısrarları sonucu Almanya’ya taşınmışlardır. Anneleri normal bir insan babaları ise saf kan bir vampir olan ikizler bu durumdan dolayı yarı vampir özelliklere sahiptir. Eski yaşamlarından kopup insanlardan gerçek kimliklerini gizleyek yaşamaya alışmayı tam bir felaket olarak karşılayan Daka’nın aksine Silvania yeni bir yaşama başlamanın hiç de fena olmayacağı görüşündedir, hatta bir ara vejetaryen olmayı bile dener :) Bu yeni yaşamlarında herkesin iyiliği için uymaları gereken bazı önemli kurallar vardır. Özel güçlerini kullanmamak, bir yere giderken uçmak yerine normal insanlar gibi yürümek ve toplu taşıma araçları kullanmak bunlardan sade bir kaçıdır. İki kız kardeşin yeni yaşamlarına alışma mücadelesi süre dursun, yeni taşındıkları kasabada arkadaş edinme çabaları ve şüpheci yeni komşuları onları ilginç durumlarla burun buruna getirir. Bu süreç içerisinde ummadıkları olaylarla karşılaşan Tepes ailesinin ikizleri okulda tanıştıkları ve hakkında kimsenin bilmediği bir şeyi öğrendikleri Helene ile arkadaşlıklarını gerçek kılabilecek sağlam bir yapı üzerine kurabilmeleri için sakladıkları sırlarla ait bir karar vermeleri gerekir.

Alman yazar Fransizka Gehm’in kaleme aldığı, okurların da 11. kitabının çıkmasını sabırsızlıkla beklediği dizinin şimdilik ilk 5 kitabı Türkçe’ye çevrildi. Bu diziye ait kapaklardaki Dagmar Henze imzalı resimlemelerin de kitabın konusuna ve havsına çok çok yakıştığını belirtmem lazım. Resimlerdeki minik ayrıntılar bile ayrılamayacağınız bir hikâyenin habercisi gibi. Okuduktan sonra ‘bu diziyle şimdiye kadar neden karşılaşmamışım ki sanki!’ diye sık sık kendime söylendim. Kitaptaki her bir karakteri de ayrı ayrı sevdim, kısaca bahsedilen çılgın büyükanne Zezci’yi ise epey bir merak ettim :) Benim dikkatimi çeken bir diğer unsur da hepsi birbirinden hoş olan maceraların içindeki olay örgüleri ve yan unsurların zenginliğinin epey göz doldurması oldu.

Tepes ailesinin Almanya’ya taşınmasıyla başlayan fantastik hikaye olabildiğince renkli bir atmosferde canlanıp şekilleniyor.  Bize de bu eğlenceli kız kardeşlerin maceralarına kendimizi kaptırıp  dizinin devamını dört gözle beklemek düşüyor.
Bu tür eğlenceli vampir kitaplarını merak edip okumak isteyenlere rahatlıkla okumalarını önerebilirim.

Geçtiğimiz eylül ayında ise 2012 yapımı olan “Vampir Kız Kardeşler” (Die Vampirschwestern) adıyla sinema filmi gösterime girmişti. Filmi ilk 3 kitabın konusunu kapsayacak şekilde kurgulamışlar ve tabii bazı farklılıklar da var bu nedenle herzaman olduğu gibi önce kitaplarını okuyup sonra filmini izlemenizi öneririm. Bence kitabın filme uyarlaması gayet hoş ve keyifliydi, hatta itiraf etmeliyim ki dayanamayıp bir kaç kere sıkılmadan izledim :) Bu arada devam filmi olan  “Vampir Kız Kardeşler 2” de 2014 yılında gösterimde olacakmış :)

Franziska Gehm ince belli bardaktan çay içerken :)

Son olarak yazmadan geçemeyeceğim bir şey daha var. Franziska Gehm, bu yıl İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali kapsamında İstanbul’a gelmiş, ince belli bardaktan çay içmiş :) bu fırsatı kaçırdığıma üzüldüm tanışmayı çok isterdim. İnanmazsanız yandaki fotoğrafa bakın :)

Vampirleriyle ünlü Transilvanya’da yaşayan Daka ve Silvania Tepes isimli ikiz kız kardeşlerin anneleri insan, babaları ise vampirdir; bu yüzden ikizler de yarı-vampirdirler. Tepes ailesi, yeni bir hayata başlamak üzere Almanya’ya taşınır; fakat Daka ve Silvania için her şey o kadar da basit değildir.

Transilvanya’dayken özgürce uçabilen ve okula da sadece geceleri giden Daka ve Silvania’yı yeni ülkeleri Almanya’da alışık olmadıkları şeyler beklemektedir. Yürüyen merdivenlere nasıl binilir? Okulun yanındaki tramvay durağında inmek için ne yapmak gerekir? Her şey nasıl da karmaşık böyle.

Okulun ilk günü de tam bir hayal kırıklığı yaşayan kız kardeşler için acaba hayat nasıl devam edecek? Neyse ki yeni tanıştıkları Helene var. Bakalım Helene işleri yoluna koyabilecek mi? Ve vampir kız kardeşlerin en iyi arkadaşı olabilecek mi?

 • Vampir Kız Kardeşler – Isırılacak Kadar Tatlı Bir Arkadaş
  Özgün Adı: Die Vampirschwestern – Eine Freundin zum Anbeißen
  Yazar: Franziska Gehm
  Kapak Resmi: Dagmar Henze
  Almanca Aslından Çeviren: Filiz Özkan
  176 sayfa
  Final Kültür Sanat Yayınları

Serinin diğer kitapları : “Isırık Tadında Bir Macera” “Tehlikeli Bir Görev” “Kalp Çarpıntılarının Şarkısı” “Isırıklı Bir Tatil”

Reklamlar

Vampir Kız Kardeşler – Isırılacak Kadar Tatlı Bir Arkadaş” üzerine 6 yorum

 1. Geri bildirim: Vampir Kız Kardeşler – Isırık Tadında Bir Macera | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

 2. Geri bildirim: Vampir Kız Kardeşler – Kalp Çarpıntılarının Şarkısı | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s