Küçük Ejderha Kokosnuss Okula Başlıyor

kokosnuss-okula-basliyor Artık hayranı olup severek hatırlayacağımız “Kokosnuss” adında yeni bir kahramanımız daha var.
Ingo Siegner’in hem yazıp hem resimlediği, ‘Kokosnus’ adlı küçük kırmızı bir ateş ejderhasının heyecanlı maceralarını anlatan “Kokosnuss” dizisi çok sayıda güzel kitaptan oluşuyor. Özgün dilinde 24 ciltlik bu dizinin Abm yayınevi sayesinde dilimizde şimdilik 13 tane kitabı çevrilmiş.
Kitaba genel olarak bakacak olursam, kendi kendine okumaya başlayan çocuklar için ideal ve baskı kalitesinin de gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. Üstelik dilimize çevrilen kitapların özgün halindeki gibi ciltli olması da bence çok çok iyi bir karar olmuş. Bir de sayfalarının içinden Kokosnuss’lu ayraç çıktı ki tatlılığını nasıl anlatsam bilemedim :) Ateş ejderhası sevimli Kokosnuss’la mutlaka tanışmanızı tavsiye ederim ;)

Küçük ateş ejderhası Kokosnuss’u günlerdir heyecanlandıran okulun ilk günü, babasının onu ‘bugün büyük gün’ diyerek uyandırmasıyla nihayet gelip çatmıştır. Küçük Kokosnuss, ilk okul gününde çalıların arasında okula giden küçük ejderhaları gözetleyen bir obur ejderhayla karşılaşıp  sınıfındaki yeni arkadaşlarıyla küçük bir alıştırma yaparak okul hayatına güzel bir adım atmış olur. İlerleyen günlerden birinde okulun ilk günü çalılıkların arasında karşılaştığı obur ejderha Oskar, tekrar karşısına çıkar.
Kokosnuss, küçük obur ejderha Oskar’ın bir şeyler öğrenmeye olan ilgisini görüp okula birlikte gitmeyi teklif eder.  Fakat sadece avlanıp yemek yemeyi düşünen ve okula gidip birşeyler öğrenmeye ihtiyaçları olmadığını sanan obur ejderhalar yıllar boyu hiç bir zaman okula gitmemişlerdir. Bu nedenle Oskar’ın ailesi de onun okula gitmesine karşıdır. Neticede Kokosnuss’un verdiği bir fikirle Oskar, bir karara varır ve ona izin vermeyen ailesinden gizli Kokosnuss’un okuluna yeni öğrenci olarak katılır. Okul günleri oldukça iyi geçen Kokosnus ve Oskar yakında bir okul gezisine gideceklerinin haberini alırlar. Bu işe Kokosnuss çok sevinirken Oskar ailesinden gizli okula geldiği için bu geziye katılamayacağına çok üzülür, yine de Kokosnuss’un aklında Oskar’ın gizlice okul gezisine gelmesi için düşündüğü bir planı vardır. Ama ne yazık ki Oskar tüm sınıfla tam da geziye çıkacakken ailesine yakalanır. Bu durum bir felaket olsa da o sırada başka bir konuda gösterdiği cesurca davranış sayesinde hem ateş ejderhalarının hem de  anne ve babasının kalbini kazanmayı başarır.

Küçük Ejderha Kokosnuss’ un heyecandan içi içine sığmıyordu. Çünkü o gün okula başlayacaktı! Ama ne yazık ki, Kokosnuss’ un arkadaşı obur ejderha Oskar’ ın onunla birlikte okula gitmesine izin yoktu. Belli ki, Oskar bir obur ejderha olduğu için herkes onun sınıf arkadaşlarını yemesinden korkuyordu. Aslında Oskar okuma- yazmayı ve toplama- çıkarma yapmayı çok istiyordu ama okula gitmek için de hiçbir uğraş da vermiyordu. Belki de küçük ejderha Kokosnuss, arkadaşı Oskar’ ın okula gelebilmesi için bazı fikirler bulmuştur.kokosnuss

 • Küçük Ejderha Kokosnuss Okula Başlıyor
  Özgün Adı: Der kleine Drache Kokosnuss kommt in die Schule
  Yazan ve Resimleyen: Ingo Siegner
  Çeviri: Aylin Gergin
  72 sayfa
  Abm Yayınevi
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s