Ara Güler : İyi Fotoğrafçı Dikiş Makinesiyle de Resim Çeker

Ara-Guler-br-iyi-Fotograf_Geçtiğimiz günlerde Can Çocuk’un biyografi dizisine ait kitaplara bir yenisi daha eklenmiş. Daha önce eğlenceli çocuk kitaplarından tanıdığımız Muharrem Buhara, “Ara Güler İyi Fotoğrafçı Dikiş Makinesiyle de Resim Çeker” adlı kitabında yılların usta fotoğrafçısı Ara Güler’in yaşamına çocuklar için kapı aralıyor.

İlk başlarda Ara Güler£in sinemaya olan merakı, aslında hayatının gidişatını belirler. Sinemayı tiyatro tutkusu izler derken Ara Güler o zamanlar kimselerde olmayan fotoğraf makinesiyle yeni bir tutkuya yelken açar. O devrin koşullarında yani teknolojinin henüz bu kadar gelişmediği yıllarda dönemin en büyük haber kaynağı olan gazetelerde foto muhabir olarak çalışmaya başlar. Ara Güler’in foto muhabirliği yaptığı zamanlarda yaşadığı birbirinden ilginç maceraları okurken aslında çalışma azmiyle direnen, ne istediğini çok iyi bilen ve aklına koyduğunu yapan bir insanla tanışıyoruz. Bir de kitapta eski makinelerle fotoğrafların nasıl çekildiği, filmlerin karanlık odada nasıl yıkandığı anlatılıyor. Bu güzel bir ayrıntı bence.

Ara Güler’i çocuklara anlatan güzel ve aynı zamanda eğlenceli bir kitap. Bu kitabı okumak eski bir dostla yapılan keyifli bir sohbet gibiydi. Fotoğraf çekmeye meraklı çocukların da çok hoşuna gideceğini düşünüyorum. Herkese seve seve tavsiye ederim.

Dünyaya dikdörtgen bir pencereden bakmaya alışmış “Leica Ustası”…
Sessiz sinema makinesini sesli hale getiren, sandalına “Pırasa” adını veren, çok meraklı, yaratıcı ve biraz da yaramaz bir çocuğun, “foto muhabiri” Ara Güler’in ilham veren yaşam öyküsü…

  • Ara Güler İyi Fotoğrafçı Dikiş Makinesiyle de Resim Çeker
    Hazırlayan: Muharrem Buhara
    8+ yaş, 104 sayfa
    Biyografi
    Can Çocuk Yayınları

Muharrem Buhara’nın diğer kitapları: “Uçamayan Kuş Baykuş” “Parisli Fındık Faresi” “İnternet Canavarı 1,2,3,4”

Reklamlar

Ara Güler : İyi Fotoğrafçı Dikiş Makinesiyle de Resim Çeker” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s