Günlerin Köpüğü

gunlerin-kopuguGeçtiğimiz 5-6 günü bu aralar çok sık bahsedilen şu meşhur grip salgına yakalanıp oldukça verimsiz bir şekilde geçirmek zorunda kaldım. Bir türlü geçmek bilmeyen inatçı hastalık döneminde o kafayla ne kitap okuyacak ne de daha önce okuduğum kitaplardan bahsedecek durumda değildim, sadece önceden başlamış olduğum Günlerin Köpüğü’nü bitirebildim. Günlerin Köpüğü, Boris Vian’ın en sevdiğim yapıtı. Kitabın kapağını da ayrı bir seviyorum tabii, grip çayının yanında şifa niyetine biraz iyi geldi doğrusu. Çarpıcı bir aşk hikayesi olarak sunulan bu romanda rahat yaşayan ve piyanokokteyl gibi ilginç icatlar yapan yakışıklı Colin ile  genç ve güzel Chloe arasında yaşanan aşk ve tanıştıktan sonra süper iyi giden hayatları,  Chloe’nin ansızın hastalanmasıyla kötü bir seyir almaya başlar.  Chloe’nin akciğerlerinde büyümeye başlayan hain nilüfer çiçeği gün geçtikçe iki aşığın hayatlarını maddi ve manevi olarak gerçek anlamda zora sokar.
Bize de bu enteresan hikayeyi barındıran sayfalar içinde Colin ve Chloe arasındaki birbirinden beslenen çarpıcı! aşkı Boris Vian’a özgün bir canlılıkla okumak düşer. Yer yer romantizm, eğlence ve hüzün dolu satır aralarında blues dünyasına ait göndermeler ve açıklayıcı dipnotlar oldukça sık karşımıza çıkıyor.
Benim için güzel bir okuma oldu. Çok keyifliydi…

-Hayat böyle, dedi Chick
-Hayır, dedi Colin
“Yaşamda önemli olan, her şey için bir yargıya varabilmektir. Sonunda kitleler haksız bireyler haklı çıkar. Yaşam kurallarının sayısını azaltmak gerekir, yaşamı sürdürmek için onları izlememize gerek yoktur. Aslolan iki şey vardır: güzel kızlarla aşk, ve New Orleans’ın ya da Duke Ellington’un müziği, ikisi de aynı şey. Geri kalan yok olmalı, çünkü geri kalan çirkindir, ileride gelecek olan sayfalara tüm gücünü tamamen gerçek bir öyküden almıştır, çünkü başından sonuna kadar ben hayal ettim. Öykünün düz anlamıyla maddesel olarak ortaya çıkışı, temelde dolambaçlı ve ısıtılmış bir atmosferde bozulmalar ortaya koyarak gerçeğin, düzensiz kıvrılmış bir yüzey üstünde yansıtılmasıyla elde edilmiştir. Görüyorsunuz itiraf edilebilir bir yöntem, eğer bir yöntem varsa.”

 • Günlerin Köpüğü
  Orjinal isim: L’Écume des Jours
  Yazar: Boris Vian
  Çeviri : Elif Ertan
  253 sayfa, Roman
  E Yayınları
  ISBN : 9789753900584
Reklamlar

Günlerin Köpüğü” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s