Ejderhaca Nasıl Konuşursun

KG3H.3-EJDERHACA.NASIL_.KONUSURSUNHer kitabında ayrı bir macera ve heyecana yelken açtığımız Korkunç Gıcık III. Hıçkıdık Dizisi  beni en çok güldürüp meraklandıran en sevdiğim fantastik kitap serilerinden biri. Hatta benim için ilk sırada yer alıyor diyebilirim.  Ansızın güldüren, okurken heyecandan şekilden şekile girdiğim ve yine eşsiz bir sonla biten bu 3. kitabı da çok sevdim. Çok matrak ve acayip eğlenceli bir kitap.

Dizinin üçüncü kitabı da tanıdık bir şekilde, düşmana karşı genç vikingleri eğitmek için korsanlık eğitim programıyla açılışı yapıyor. Düşman gemilerini borda etmek üzere hiç de elverişli olmayan şartlar altında eğitime çıkan vikingler, deneme yapmak için birer barışçıl balıkçı gemisi aramaktadırlar. Zaten umutsuz vaka olan Hıçkıdık ve ondan daha da umutsuz en yakın arkadaşı Balıkayak, tam da kendilerine verilen görevi yerine getirecekken en büyük rakipleri İtkokan Otkafa ve Sümüklüküstah tarafından yollarından alıkonulurlar. Artık sisin içinde hiç bir şey göremediklieri için yönlerini kaybetmişlerdir ve hızla tehlikeye adım adım yaklaşmaktadırlar. Karşılarına borda etmek üzere barışçıl balıkçı gemisis bulmayı uman iki kafadar iyi silahlarla donanmış 300’den fazla ejderha hırsızı romalı askerlerle dolu bir roma gemisiyle karşılaşırlar. Romalıların elinden kurtulmak için Hıçkıdık’ın akılcı planı ve Dişsiz’in yardımıyla kurtulmayı başarsalarda  bu sefer Dişsiz talihsiz bir şekilde bütün ejderhaları toplayan romalıların eline esir düşer. Hıçkıdık, ejderhası Dişsiz’i aklından çıkaramaz ama olan biteni tek tek anlattığı babası pek de umursamaz ve onun  gelecekte iyi bir lider olmak için daha çok çaba göstermesi gerektiğini düşünür. Bundan sonra Romalılar, Holiganlar ile ezeli düşmanları Moktan Soyguncular’ı birbirine düşürmek için arkasında hain birinin parmağının bulunduğu kurnaz planlarını uygulamaya koyarak Moktan Soyguncular’ın varisi Kamikazi ve Holiganlar’ın varisini yani Hıçkıdık’ı kaçırırlar. Ama kendilerini romalı değilde düşman kabile olarak tanıttıkları için bu planın farkına ilk olarak Romalılar tarafından ejderhası kaçırılan Hıçkıdık varır.
Bu kitapta Moktan Soyguncular’ın varisi çok konuşan, çevik ve küçük bir kız olan Kamikazi ile tanışıyoruz. Tam bir kaçış uzmanı olduğunu iddia eden Kamikazi ile birlikte çok sıkı bir şekilde korunan Uğursuz Kale’ye kapatılan Hıçkıdık, Dişsiz, Balıkayak ve Kamikazi’nin el ele verip bu tuzaktan bir an önce canlarını kurtarmaları lazımdır. Bu arada Hıçıkıdık’ın anlattıklarını önemsenmeden dinleyen babası romalıların oyununa gelmeyip acaba varisleri kurtarmak için kaleye bir sefer düzenleyecek midir, yada Hıçkıdık’a bir yardım borçlu olan kendini beğenmiş küçük Zigerastika’nın onlara bir faydası dokunacak mıdır…

Düşman-Gemisine-Borda-Etmece dersi başarısızlıkla sonuçlanan Korkunç Gıcık III. Hıçkıdık, yine eğitimi için, bu kez en yakın arkadaşı Balıkayak’la birlikte denize açılır. Siste yollarını kaybeden iki çocuk, yanlışlıkla bir Roma gemisine çıkar ve Romalılar’ın gizli planlarına kulak misafiri olurlar. Hıçkıdık’ın küçük ejderhası Dişsiz’i kaçıran Romalılar, Viking kabilelerini birbirine düşürmek ve bütün ejderhaları çalıp arena gösterilerinde kullanmak istemektedirler. Bu korkunç planın akıl hocası kim olabilir?..

Çocuk kitapları yazarı ve illüstratörü Cressida Cowell’ın yarattığı çağdaş komedi dizisi, günümüzde ailelerin çocuklardan beklentilerine çocukça bir açıdan yaklaşıyor. Viking şefinin sıradan görünüşlü ama akıllı oğlu Hıçkıdık’ın lider olma macerası, yine Hıçkıdık’ın kaleminden, kendi resimlediği kitaplarla anlatılıyor. Cowell Hıçkıdık’ı kitapların yazarı, kendiniyse sadece çevirmen olarak tanımlayarak, benzeri olmayan, sıcak bir üslup yaratıyor. Zengin içeriği ve esprili dili, ailece eğlenceli zaman geçirmek için de birebir olan dizinin birinci kitabı Ejderhanı Nasıl Egitirsin‘in çizgi filmi sinemalarda büyük beğeni toplamıştı.

 • Ejderhaca Nasıl Konuşursun
  Özgün Adı: How to Speak Dragonese
  Yazan ve Resimleyen: Cressida Cowell
  Çeviri: Mine Kazmaoğlu
  9+ yaş, 240 sayfa
  Günışığı Kitaplığı
  ISBN: 978-975-6227-54-1

Dizinin diğer kitapları: “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin” “Nasıl Korsan Olursun” “Ejderha Laneti Nasıl Bozulur”

Reklamlar

Ejderhaca Nasıl Konuşursun” üzerine bir yorum

 1. Geri bildirim: Ejderha Laneti Nasıl Bozulur | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s