İskoçya Sokağı 44 Numara

iskocya-sokagi-44-numara“İskoçya Sokağı 44 Numara” En sevdiğim seri romanlardan birinin ilk kitabı, bu seri hem kafa yormayan hem de keyifli bir ortamda geçen çok renkli bir kent panoraması.
Roman, okuluna ara veren genç Pat’in iskoçya sokağı 44 numaraya taşınmasıyla başlıyor.  Ailesinin yanından ayrılıp yeni bir çalışma ve ev hayatına uyum sağlama sürecinde yanında olduğumuz Pat tek karakter değil elbette, hikaye ilerledikçe karşımıza birbirinden enteresan ve ilgi çekici karakterler çıkıyor. Kitapta kimler yok ki! Pat’in yeni taşındığı evi paylaştığı kendini beğenmiş gösteriş budalası Bruce, entel dantel bir antropolog olan karşı komşu Domenica, Domenica’nın eğlenceli arkadaşı ressam Angus, bir alt katta oturan otoriter ve baskın bir mizaca sahip hırslı Irene ve annesiyle kendi istekleri arasında sıkışıp kalmış 5 yaşındaki Bertie ve daha fazlası… Kitabın konusu ise bu bol karakterli ortamda giderek büyüyerek çeşitleniyor. Alexander amca sağolsun Edinburgh’un o kendine özgü zengin havasını doya doya soluyoruz.
Sayfaları epey kalın ki bu da ‘bu kitabı çok sevdim, bitmesiiin’ diyenlerdenseniz iyi haber demek :) Zaten Alexander McCall Smith hayran olduğum yazarlardan biri. Severek takip ettiğim yazarın The Scotsman gazetesi için tefrika olarak yazmaya başlayıp romanlaştırdığı bu seriyi okumamak olmazdı.

Alexander McCall Smith’in İskoçya Sokağı, Edinburgh’da eski büyük burjuvaların kendilerini öğrenciler, şairler ve portre ressamlarıyla yan yana buldukları bohem ve kalabalık bir köşesi. 44 Numara ise sokağın eksantrikleri ile başarısız tiplerinin çokça bulunduğu bir yer. Okulunu donduruşunun ikinci senesinde ailesine hayli endişe veren Pat, 44 Numaraya yeni kiracı olarak kabul edilir ama burada ne kadar tutunabileceğinden emin değildir. Ev arkadaşı, Rugby oyuncusu Bruce tahammül edilemez derecede narsist ve can sıkıcı ölçüde yakışıklı olan bir adamdır. Alt katta korkunç derecede gösterişçi Irene ile babası okurken Guardian gazetesini ateşe verdiği için terapi görmeye başlayan büyümüş de küçülmüş beş yaşındaki oğlu yaşamaktadır. Ayrıca akıl küpü, entelektüel Domenica Macdonald yaptığı işin yanında boş zamanlarında apartamının keskin bakışlı gözlemciliğini üstlenmektedir… Çapkınlar, acayip insanlar ve masumlardan oluşan pırıltılı karakterleriyle komik ve son derece keyif verici bir kitap olan İskoçya Sokağı
44 Numara, McCall Smith’in yerlisi olduğu Edinburgh’u zekice ve isabetli bir şekilde ortaya koyuyor.

 • İskoçya Sokağı 44 Numara
  Özgün Adı: 44 Scotland Street
  Yazar: Alexander McCall Smith
  Çeviri: Aslı Mertan
  528 sayfa, Roman
  İş Bankası Kültür Yayınları
  ISBN : 9786053601524

Serinin diğer kitapları: “Kahve Öyküleri” “İskoçya’da Aşk”  “Bertie Blues Çalıyor” “Çöreklerin Dayanılamaz Hafifliği” “İskoçya Sokağı’nda Gün Işığı”

Yazarın çocuk kitapları: “Abur Cubur Peşinde Dizisi

Alexander McCall Smith, İngiliz Şövalyelik Nişanı sahibi ve Edinburgh Kraliyet Cemiyeti üyesi Zimbabve doğumlu Britanyalı yazar. Smith, aynı zamanda İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nde tıp hukuku profesörüdür. Yirminci yüzyılın sonunda, McCall Smith, tıp hukuku ve biyoetik konusunda saygı duyulan bir uzman haline gelmiş ve hem kendi devletinin hem de uluslararası komitelerin danıştığı bir isim olmuştur.

Reklamlar

İskoçya Sokağı 44 Numara” üzerine 3 yorum

 1. merhaba.. ben yazarın Bertie’nin Dünyası kitabını aldım. bir serinin parçası olduğunu bilmiyordum ve bu kaçıncı kitap bilmiyorum. direkt bu kitaptan başlasam fazlaca bir kopukluk yaşar mıyım? yoksa öncekileri okumadan okusam da keyif alır mıyım? bilemedim :S

  Beğen

  • Merhaba! Bertie’nin Dünyası serinin 4. kitabı yani ilk kitapları okumadan seriye devam ederseniz baştan gelişen olayları kaçırmış olursunuz. Ben sizin yerinizde olsaydım ilk önce elimdeki kitabı okurdum ve eğer gerçekten hoşuma gitmişse serinin ilk kitabına dönüp yeniden başlardım ;) umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s