Dünya Şampiyonu! Antoine Lebic’in Destansı Hayatı

antoine-lebic-in-destansi-hayatiAçıkcası ben futboldan anlayan ve sıkı takip eden biri değilim durum böyle olunca da kırk yıl düşünsem bir futbol hikayesiyle böylesine keyiflenebileceğim aklımın ucundan geçmezdi.
Beni bu denli keyiflendiren elbetteki yine bir çocuk kitabı.  Sophie Dieuaide’in yazıp Jacques Azam’ın çizimleriyle eşlik ettiği bir dizi kitabın ilki olan Dünya Şampiyonu! Antoine Lebic’in Destansı Hayatı’nda futbol kurallarından bi haber bir avuç oğlanın dostluk ve mücadeleyle dolup taşan hikayesi beni çok güldürdü.
Onlarla heyecanlandım onlarla moralim bozuldu, yeri geldi hop oturup hop kalktım. Şaka maka maç izlerken tv karşısında hayacandan zıplayan fanatikler misali yerimde duramadım :) Benim için “Dünya Şampiyonu” tam pazar günü okumalık süper ötesi matrak bir kitap.

“Dünya Şampiyonu! Antoine Lebic’in Destansı Hayatı” Ribot Sokağı Okulu’nun futbol takımındaki bir gurup haylaz oğlanın ve tabii takımın kaptanı Antoine Lebic’in okullar arası yapılan  maçlar sırasında yaşadıkları heyecan dolu olayları konu ediniyor.
Ribot Sokağı takımının ilk turdaki maçta 18-0 aldıkları ağır yenilginin ardından karşı atkımın antrenörünün ayağını kırmasıyla ellerine yeni bir şans geçmiştir. Fakat bu sefer fırsatlarını çok iyi değerlendirmeleri gerekmektedir. Zira fena halde itibarları söz konusudur. Bu sebeple yalvar yakar yeni bir maç için ikna ettikleri antrenörleri Dard hoca, onlara sıkı bir çalışma programı hazırlar. Ama esas en önemli adımı takımın amigosu ve en sıkı taraftarı Magali adında pratik zekaya sahip bir kız atar. Takımın manevi antrenörlüğünü kndine görev edinen Magali, daha çok futbolun psikoloji kısmına dikkat çekerek farklı bir yöntemle takımı başarıya ulaştırmak için çabalamaya başlar. Bu arada takımın ve okulun itibarı için sıkı çalışma planına harfi harfine uyan oyuncular futbola dair hiç ummadıkları şeyler öğrenip az biraz da gaza gelirler :) Vee nihayet karşılaşma günü gelip çatar, çocukların bu gün için özenle hazırladıkları formalar hakem engeline takılsa da Ribot Sokağı takımının bu sefer kaybetmeye hiç niyeti yoktur. Okulları için ve hatta ülkeleri için kazanmak zorundadırlar!
Matrak bir takımın göz yaşartan şampiyonluk mücadelesi!
Bizi nasıl da duman ettiler! Okullar arası şampiyonanın daha ilk turunda elendik! Harikalar yaratmayı beklemiyorduk gerçi. Maça çok iyi hazırlandığımız da söylenemezdi. Ama bu kadarı fazlaydı. 18-0 yenilmek olacak şey değildi!
Evet, durum pek parlak değil ama pes etmek söz konusu bile olamaz! Antoine Lebic ve takımı derhal şanlı şampiyonlara yaraşır antrenmanlara başlıyor.
Antrenörleri ise takımdan umudu kesmiş. Fakat bilmediği bir şey var: Antoine ve arkadaşlarının sırrı. Takıma mutlak galibiyet getirecek çok özel bir yöntem. Çok özel ve çok gizli… Şşşşşş…

Dünya Şampiyonu! birbirinden değişik karakterlerle renkli mi renkli bir okul hikâyesi. Üstelik Antoine Lebic’in destansı hayatının ilk macerası. Antoine Lebic kim peki? Okulunun futbol takımının kaptanı. Orta saha oyuncusu. Fakat öyle altın krampon, fırtına, gol kralı gibi lakaplar yakıştırılacak türden bir oyuncu sayılmaz. Hatta tesadüfen kaptan seçilmiş bile olabilir çünkü futbolun en temel kurallarından dahi bihaber. Maalesef takımın geri kalanının durumu da pek farklı değil. Mesela sahada olup biten her şeye “hoppala” diyerek şaşıran kaleci Jonathan’ın futboldan zerrece anladığı söylenemez. Top kaleye doğru gelirken genellikle ayakkabı bağcıklarını bağlamayı tercih ettiği ya da kalesini terk ettiği için kova kaleci olarak anılıyor kendisi. Ama neyse ki Magali var! Nasıl da cin fikirli bir kız, takımı şöyle bir sarsıp kendine getiriyor da bu matrak amatörler galibiyete adım adım yaklaşmaya başlıyor!

 • Dünya Şampiyonu! Antoine Lebic’in Destansı Hayatı
  Özgün Adı: La vie héroique d’Antoine Lebic, Champion du monde
  Yazar:Sophie Dieuaide
  Resimleyen:Jacques Azam
  Fransızcadan çeviren:Ece Nahum
  104 sayfa
  Hayykitap Çocuk
  ISBN: 978-605-5181-31-4

Dizinin bir diğer kitabı : “Yüzyılın Bomba Haberi”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s