Doktor Ayı

doktor ayıBu ara sık sık elimizde gezen daha çok resimlerini incelediğimiz sevimli bir resimli kitap daha var.  Helena Kraljic’in yazıp Kristina Krhin’in özenle resimlediği “Doktor Ayı” insanların düşüncesizce yol açtığı çevresel sorunlara ve bunların sonucunda ormanda yaşayan hayvanların içinde bulunduğu tehlikeye değiniyor.
Oğlumun yaşına uygun olmasada resimlerini incelemeyi ve ona hikayeyi göstererek anlatmamı seviyor.  Çocukla beraber etkileşim içinde olarak keyifli vakit geçirmek için ideal, bu yüzden resimli kitapları çok seviyorum :)

Havalar ısınmış mevsim baharın ilk belirtilerini vermeye başlamışken uzun süredir kış uykusunda yatan Doktor Ayı artık uykusundan uyanmıştır. Üzerinde pijaması, kucağında yastığı ile mağarasından dışarı adımını atar atmaz gözleri fal taşı gibi açılır :) Elbette bunun tek nedeni kapısının önündeki hasta hayvanların oluşturduğu kalabalıktır. Yardımsever Doktor Ayı pijamalarını bile değiştirmeden hemencecik kapısına gelen hayvanları tedavi etmeye başlar. Kalabalık bir yana dursun Doktor Ayı’ya tedavi için gelen hayvanların sorunları oldukça tuhaftır. Plastik bir poşetle boğulmak üzere olan bir su samuru, silahla yaralanan bir yaban domuzu ve zehirlenen bir leylek… Neyse ki öğleden sonra biraz vakit bulan Doktor Ayı ormanı görmek isteyen yavrusuyla
beraber ormana çıkar. Bir süre neşe içinde vakit geçirdikten sonra karşılarına tüfekli bir adam yüzünden hayli korkulu ve endişeli saatler yaşarlar. Ertesi gün ise gazetede çıkan “Çıldıran Ayı Adama Saldırdı” haberi özellikle son zamanlarda hayvanlara karşı dünyanın tehlikelerle dolu olduğunun bir kanıtı gibidir.

Kış uykusundan uyanan Doktor Ayı, tedavi olmak için mağarasının önünde bekleyen hayvanları görünce şaşkınlıktan donakaldı. Bacağını kıran sincaptan tutun da yediği bir şeyden zehirlenen leyleğe kadar, birçok hayvan Doktor Ayı’yı bekliyordu.
Yoksa durmadan ağaçları kesen, suları kirleten insanlar yüzünden, orman hayvanlar için tehlikeli bir yer hâline mi gelmeye başlamıştı?   

 • Doktor Ayı
  Özgün Adı: Doktor Medved
  Yazar: Helena Kraljic
  Resimleyen: Kristina Krhin
  Çevirmen:Handan Sağlanmak
  3+ yaş, 24 Sayfa
  ISBN: 978-605-374-422-1
  Final Kültür Sanat Yayınları
Reklamlar

Doktor Ayı” üzerine bir yorum

 1. Geri bildirim: Uyuyamayan Güneş’in Öyküsü | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s