Arne’nin Adası

arnenin adası “Arne’nin Adası” küçücük bir adada kuşlarla beraber huzurlu bir yaşam süren ve adanın tek sakinleri olan Arne ile köpeği Martha’nın günün birinde kıyıya vuran garip bir buz kütlesi bulmalarıyla birden bire değişen hayatlarını konu ediniyor.
Arne’nin bu küçük adadaki tek görevi her yıl yumurtlayan deniz kuşlarını gözlemlemek yani kuş bekçiliği yapmaktır. Her zaman olağandışı şeylerin ve sıradışı aksiyonların yaşanmadığı adada Arne’nin köpeği Martha ile beraber gün boyu yapabilecekleri pek çok şey vardır. Bu düzende ikilimiz beraber mutlu ve sakin bir yaşam sürerler. Taa ki o ilginç buz kütlesi adanın kıyısına vurana dek… Martha, bu buz kütlesinden pek hoşlanmasada Arne çok önemli bir keşif yapacağına inanarak onu eve getirir ve erimesini sabırla beklemeye başlar. Yavaş yavaş buzun erimesiyle ortaya çıkmaya başlayan tuhaf yaratığın evdeki ve adadaki ilk dakikaları oldukça curcunalı geçer. Tabii bu arada adanın ada kuşlarının başına hain planlarını uygulamaya koymak üzere keşfe çıkan iki açgözlü adam musallat olur. Neyse ki Arne cephesinde işler daha eğlenceli ve iyiye gitmeye başlar. Buz kütlesinin içinden çıkan tarifsiz yaratıkla anlaşmayı başarmış beraberce epey keyifli vakit geçirmeye başlamışlardır.
Arne ve Martha’nın aniden hayatlarına giren bu garip yaratığın adının nasıl Kuki olduğunu ve Arne’nin iki hain adama karşı kuşların rahatını koruyup, adanın huzurunu tekrar nasıl sağladığı konusunda ise çok fazla ayrıntıya girip kitabın heyecanını kaçırmak istemiyorum. Hikayesinin yanı sıra resimlemelerindeki domuz kumbara, çizgili çoraplar, şişe içerisinde bir gemi ve kırmızı benekli masa örtüsü gibi insanı gülümseten minik ayrıntılar da bir şahane doğrusu.
Çok severek okuduğum renkli resimli harika bir kitaptı. Tekrar tekrar okumak istediğim kitaplar listesinin en üst sırasına yazdım bile. Bu arada itiraf etmeliyim ki ‘kendimize ait bir ada olsa ne güzel kafa dinleriz ama’ diye düşünmekten de kendimi alıkoyamadım :)

Bir buz kütlesinin içinde gelen ve Arne’nin adasında huzuru bozan bu tuhaf şey de neydi böyle?
Denizci Arne ve kurt köpeği Martha, adanın sahiline vurmuş bir buz kütlesi bulduklarında, bu şeyin adanın sakin ve huzurlu ortamını altüst edebileceğini akıllarından bile geçirmemişlerdi.
Fakat zararsız görünen bu buz kütlesi eriyince, hortumu ve kanatlarıyla birlikte çılgın Kuki ortaya çıktı. Bütün gün bir şeyleri kemiren, gürültü yapan Kuki, Martha’yı öfkeden deliye çevirecekti.
Bütün bunlar yetmezmiş gibi, bir de Pit ve Beule adında iki kötü adam çıktı ortaya. Bunların derdi de adadaki kuşların yumurtalarını çalmaktı.
Bu kötü niyetli adamları korkudan kaçırıp adayı yeniden huzura kavuşturabilmek için Arne’nin şimdi müthiş bir fikir bulması gerekiyordu.arne

 • Arne’nin Adası
  Özgün Adı: Geschichten aus Arneland
  Yazar: Matthias Weinert
  Resimleyen: Astrid Henn
  Çevirmen: Ersel Kayaoğlu
  7+ yaş, 96 Sayfa
  ISBN:978-605-374-409-2
  Final Kültür Sanat Yayınları
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s