Buraya Kadarmış

buraya-kadarmisGeçen akşam boş vakit bulabildiğim nadir anlardan birinde keyifle okuduğum “Buraya Kadarmış”  Almanya’nın ücra bir köşesinde yaşlı bir kadını öldürmekle suçlanan Alex adlı bir gencin olaydan sonra yaşadıklarını anlatıyor.

Alex guruplaşmanın ve çeteciliğin yaygın olduğu bir mahallede yaşayan gençlerden sadece biridir. Bir gün eve dönerken eline bir fırsat geçer ve yaşlı komşusunun evinden ufak bir hırsızlık yapar. Yaşadığı yerdeki arkadaşları arasında sıradan bir durumdur bu. Oysa bu hikayede sıradan olmayan pek çok şey vardır. Olaydan yarım saat sonra eve gelen polisler, cinayetle suçlanan bir genç, suçlamayı kesinlikle kabul etmeyen o genci işaret eden deliller ve gönül meseleleri… Alex suçlu konumuna oturtulduktan sonra ailesi hariç herkes tarafından dışlanıyor.  Kendini daha bir gün öncesine kadar saçma sapan şeylerel vakit geçirdiği kankalarının ve arkadaş gurubunun dışında buluveriyor. Yanında sadece onun için çırpınan ailesi ve daha önce yakından tanımadığı okul arkadaşı Fetcher ve zeki bir kız olan Debbie destekçisi oluyor. Herkes yaptıklarını itiraf etmesi için üstüne gelirken Fetcher ve Debbie ona güvenip olayların iç yüzünü ortaya çıkartıp Alex’i aklamak için gerçeğin peşine düşüyor.
“Buraya Kadarmış” hızlı temposu sayesinde sonunu çok merak ederek, heyecanla okuduğum etkileyici bir kitaptı.
Alman edebiyatında gençlik sorunları üzerine duran yazarlardan gerçekten iyi işler çıkıyor. Tabii çevirisinin güzel olduğu gerçeğini de atlamamak lazım. Herkese tavsiye ederim.

Bir genç için yargısız infazdan kurtuluş var mıdır?
“Apartman kapısı açıldığında çığlıklar yükseldi. Herkes bize doğru koşmaya başladı. Flaşlar patlıyordu. Alt kat komşumuz yolumuza çıktı ve çekebildiği kadar fotoğraf çekti. ‘Çekil şuradan!’ diye bağırdı bir polis ve kadını itekledi. Bir başkası da, elinde video kamerasıyla bir süre daha bize eşlik etti. Polis otosuna girdiğimizde, gazeteciler aç kurtlar gibi birbirini itekliyordu. Ünlü olmaktan yavaş yavaş sıkılmaya başlamıştım.”

Doğu Almanya. Kendi haline terk edilmiş; Batı’nın sırt döndüğü, köhnemiş bir yaşam alanı. Boşalmış binalar insansızlıkla eskirken, büyük kentin kıyısında kalan insanlar da verimsiz bir rutinin renksizliğinde kuruyor. Devlet yardımlarıyla boğaz tokluğuna günler, küçük işlerle zorlanan umutlar, yitirilen hayaller… Eski apartman bloklarının gençleri, gençliklerini yaşatmak üzere bir arada, ortak duygu ve sembollerle, ama en önemlisi de “kankalıklarıyla” var olmaya çalışıyor. Yarınlara fazla takılmadan, bugünü de boş bırakmadan. Alex de bu yarınsızlar tayfasının bir parçasıydı. Ta ki, bir suçun çok yakınında bulunup, ihtiyatsızlığıyla iz bırakıp, tüm kuşkuları üzerine çekene kadar. Şimdi mesele, kime tutunup kime sırt döneceğini bilmekte.

Önyargıların ve toplumsal etiketlerin, adalet terazisindeki ağırlığı nedir? Sanığı yargılayacak hâkim, mahkemedeki midir, yoksa elinde çamuru tutan mı? Alex sert bir rüzgârla savrulmanın eşiğinde; kime tutunacağı belirsiz. Gerçek bir olaydan esinlenen Daniel Höra, adaletin aksayan çarklarına karşı bir gencin mücadelesini anlatıyor.

1965’de, Almanya, Hannover’de doğan ve kent merkezinden uzakta yetişen Daniel Höra, farklı farklı işlerde çalıştı. Okuldan sonra mobilya taşımacılığı, yaşlı bakıcılığı, montaj işleri ve taksi şoförlüğü yaptı. Yarım bıraktığı lise eğitimini çok sonra tamamladı. Bir dönem TV editörlüğü de yapan Höra, 2001’de yayımlanan ilk romanı Mora!’nın ardından, Doğu Almanya’da cinayet işlediğinden kuşkulanılan bir genci anlatan romanı Buraya Kadarmış (Gedisst, 2009) ile tanındı ve ertesi yıl Hansjörg-Martin Ödülü’ne aday gösterildi. 2010’da yayımlanan üçüncü kitabı Das Ende der Welt (Dünyanın Sonu), bir felaketin sonrasını anlatan bir distopya. Bugün ailesiyle birlikte Berlin’de yaşayan yazarın son romanı Braune Erde (Kahverengi Toprak, 2012), yayımlandığı yıl Almanya’da kitapçıların En İyi 100 Gençlik Kitabı listesinde yer aldı.

 • Buraya Kadarmış
  Özgün Adı: Gedisst
  Yazar: Daniel Höra
  Türkçesi: Dilman Muradoğlu
  228 sayfa, Roman
  ISBN : 9786054603749
  0N8 Kitap
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s