Çalınan Kent

Çalınan Kent Bir süredir güzel bir dedektiflik acerası okumayı o kadar çok istiyordum ki bu konuda kendime bir liste bile oluşturmuştum. Listemde ilk sıralarda yer alıp konusu da bana çok ilginç geldiği için ilk önce Gülsevin Kıral’ın yazdığı “Çalınan Kent”i seçtim, iyi ki de seçmişim. Güzel ve keyifli bir okuma oldu benim için :)
Çalınan Kent, aslında Ömer Hepçözer Dedektiflik Bürosu Dizisi’nin 2. kitabıymış. İlk kitabı “İstanbul’u Çalıyorlar”dan sonra yazar Gülsevin Kıral, okurlarını sevindirerek 2. kitabını da yayımlamış. Sanırım ilk kitabı gibi ikinci kitabı da İstanbul, tarih, arkeloloji ve teknoloji ile harmanlanan oldukça güzel ve heyecanlı bir kitap olmuş. Ben ilk kitabı okumamış olmam rağmen konuda çok fazla bir kopukluk hissetmedim, kitabın başlarında ilk macerada neler yaşandığı az çok çıtlatılıyor zaten.

Yaz tatilinde Ömer Hepçözer adlı bir dedktifin yanında dedektif yardımcısı olarak çalışan Mustafa’nın karşılaştığı enteresan olayları konu edinen kitap dedektiflik maceralarını seven küçük okurlar için nitelikli ve canlı bir okuma sunuyor.

Dedektif Ömer Hepçözer ve yardımcısı Mustafa, Rumeli Hisar’ında bir arkadaşlarıyla görüşüp konser için gidecekleri Yedikule’ye geldiklerinde Yedikule’nin yerinde yeller esiyordur, üstelik orada buluşacakları Özden ve Elif de ortalarda yoktur.
Ömer Hepçözer ve Mustafa ilk başta olanlara bir anlam veremeselerde cezaevinde çıkarttığı yangından fırsat bulup kaçmayı başaran amansız hırsız Carmen de bu olayın üzerine eklenince yaptıkları araştırmalar sonucu taşlar bir bir yerine oturmaya başlar. Önce Yedikule ortadan kaybolur daha sonra ise Rumeli Hisarı derken İstanbul’daki en önemli arkelolojik bulgulardan biri olan bir iskelet ve Belgrad Ormanı da kayıplar arasına eklenince herkesi bir telaş sarar. Mustafa da suçluları bir an önce yakalayıp Yedikule, Rumeli Hisarı ve Belgrad Ormanı’nı kaybetmemek için uğraşan babası ve Ömer Hepçözer’e teknolojik bilgisi sayesinde araştırmalar yapıp parçaları birleştirerek sonuna kadar yardım eder.

Mustafa, Ömer Hepçözer’in dedektiflik bürosunda çalıştığı yaz tatilinde inanılmaz bir maceranın parçası olmuştur. İstanbul’un mimari anıtlarının çalınmasıyla başlayan uluslararası kovalamacanın üzerinden bir yıl bile geçmeden, bu kez hem başka anıtlar hem de koskoca bir orman tehlike altındadır! İflah olmaz hırsızların yeni planlarını boşa çıkarmak ve sevdiklerini kurtarmak için işe koyulan ikili, gizemli şifrelerin ve ipuçlarının izini sürer…

Çocuklar için yazdığı gizem ve mizah dolu roman ve öyküleriyle sevilen Gülsevin Kıral, İstanbul’u Çalıyorlar! ile başlayan Ömer Hepçözer Dedektiflik Bürosu dizisinin ikinci kitabında okuru yine, ipuçlarını izlemeye davet ediyor. Bir kenti kent yapan değerleri ve tarihinden, doğasından koparıldığında onun kimliğini nasıl kaybettiğini ustaca bir kurguyla okuruna düşündüren yazar, öğretici bir konuma geçmeden tarih ve mimari anıtlarla ilgili bilgiler de sunuyor. Yedikule Hisarı’ndan Çin Seddi’ne ve daha birçok mekâna ve zamana uzanan roman, kentlerin geçmişini bugünde buluşturuyor. Usta bir dedektif ve ona yaz aylarında çıraklık yapan Mustafa’nın akıl almaz maceraları ekseninde genişleyen dizinin bu kitabında, Yenikapı arkeoloji kazıları ve ağaç katliamı gibi güncel konular da bir çocuğun merakını uyandıracak biçimde olay örgüsünde yerini alıyor. Muzip dili ve gerçekliğin içinde yarattığı fantastik tadıyla çocuk okurun heyecanla okuduğu dizi, yetişkinleri de çocuklarla birlikte kentlerin geleceğini düşünmeye davet ediyor.

 • Çalınan Kent
  Ömer Hepçözer Dedektiflik Bürosu-2
  Yazar: Gülsevin Kıral
  Resimleme: Suzan Aral
  150 sayfa
  Günışığı Kitaplığı

Gülsevin Kıral’ın diğer kitapları ise şöyle; “İstanbul’u Çalıyorlar!” “Gizli Formül Hangi Zarfta!” “Berber Pire Tellal Deve”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s