Yalancılar Ülkesi

yalancılar ülkesiGianni Rodari “Yalancılar Ülkesi”nde Gelsomino’nun hiç kimsede olmayan doğuştan sahip olduğu gür sesi nedeniyle Yalancılar Ülkesi’ne nasıl gittiğini  ve o ülkede başına gelen maceraları anlatıyor.
Harikulade bir düş dünyası olan ve bu dünyayı nasıl aktaracağını çok iyi bilen usta yazar Gianni Rodari’yi okumak çok büyük bir şans. İlk kez 1959 yılında yayımlanan Gelsomino’nun dostluk ve dayanışmayla örülü inceden mesajlar içeren hikayesini ben çok sevdim. Uzun yıllar boyunca severek okunacak süper kitaplardan biri.

Sesi kilometrelerce öteden rahatlıkla duyulabilen Gelsomino’nun bu yeteneği çok özel ve çok farklıdır ama bir o kadar da  zorludur. Gelsomino, büyüme süreci boyunca boyunca sesinin şiddeti yüzünden hep zor durumlarda kalıp başına istemediği şeyler gelir.  En sonunda yaşadığı yerde huzuru kaçınca uzaklara gitme kararı alır; bu onun için yepyeni bir başlangıç olacaktır. Sınırı geçince öyle bir yere gelir ki, bu ilginç ülkede neler olup bittiğini anlayana kadar sudan çıkmış balığa döner. En nihayetinde ona bu ülkede nelerin döndüğünü anlatan, duvara tebeşirle çizilmiş 3 ayaklı bir kedi olan Topalcık olur. Yıllar önce bu ülkenin kralı kendi menfaatleri için doğru söylemeyi yasaklayıp her şeyi alt üst etmiştir. İşte burada yaşayanların mürekkebe ekmek ekmeğe de mürekkep demeleri, eğer yanlışlıkla doğruyu söyleyecek olurlarsa da hapse atılmaları bu yüzdendir.
Gündüzleri başkaları yüzünden sesini sürekli bastırdığı için geceleri uyurken bilinçsizce şarkı söyleyen Gelsomino’nun ünü Yalancılar Ülkesi’nin tiyatro müdürü tarafından keşfedildikten sonra hızla yayılacaktır. Gelsomino ve Topalcık’ın beraber karıştığı maceralara, hikaye ilerledikçe Mısır Teyze ile yeğeni (yani Topalcık’ı duvara çizen kız), Ressam Bananito ve Eskici Hoşgeldin katılır.
Hepsi birbirinden farklı özelliklere sahip bu arkadaş gurubu Yalancılar Ülkesi’nde yalana karşı durup, tüm güçleriyle bir şeyleri değiştirebilmek için büyük bir çaba sarfederken maceradan maceraya koşarlar.

Her şeyin tersine döndüğü bir yer Gelsimo’nun yolu doğru söyleyenlerin akıl hastanesine kapatıldığı bir ülkeye düşer. Kedilerin havladığı, köpeklerin miyavladığı bu ülkede gerçekler açığa çıkacak mı dersiniz?

 • Yalancılar Ülkesi
  Özgün Adı: Gelsomino nel Paese dei Bugiardi
  Yazar:Gianni Rodari
  Çeviren: Eren Cendey
  Resimleyen: Sedat Girgin
  9+ yaş, 208 sayfa
  Can Çocuk Yayınları

Gianni Rodari’nin diğer süper kitapları : “Görünmez olan Tonino’nun Maceraları”  “İki Kere Doğan Baron”  “Mavi Ok”  “Masal İçinde Masal” “Bir Telefonluk Masallar”  “Gökyüzünden Gelen Pasta”  “Marko ile Mirko’nun Serüvenleri”  “Televizyona Düşen Çocuk Gip”  “Soğan Oğlan” “Masallar ve Kurgu Masallar”

Reklamlar

Yalancılar Ülkesi” üzerine bir yorum

 1. Geri bildirim: Görünmez Olan Tonino’nun Maceraları | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s