Uyuyamayan Güneş’in Öyküsü

210920131012430941 Helena Kraljic’in yazıp Daša Simcic’in pastel dokularla bezeyerek resimlediği “Uyuyamayan Güneş’in Öyküsü” akşam olup yatma vakti geldiğinde bir türlü uyuyamayan bir Güneş’in hikayesini anlatıyor.
Aslında bize son günlerde çok uyan bir kitap bu. Yaz aylarında malum hava geç kararıyor, oğlumunda uyku düzeni bu gece gündüz dengesinden nasibini aldı tabii. Önceden hava kararır kararmaz erkenden yatırırdım şimdi ise güneş batmak, bizim minik de yatmak bilmiyor :) Ben de uyku öncesi arda sırda kitaplıktan çıkartıp oğluma okuyorum hani belki bir ilham gelir de uyur diye :)
Sloven çocuk edebiyatına ait bu kitap, hem sade anlatımı hem de güzel resimlemeleriyle uyku öncesi okuma için güzel bir seçenek.

Güneş, her sabah olduğu gibi o sabah da erkenden uyanıp akşama kadar sürecek yolculuğuna neşe ile başlar. Tek tekerlekli bisikletinin üstünde yolun yarısına geldiğinde ise minik bir bulutla karşılaşır. Minik bulut Güneş’i ertesi sabah düzenleyeceği doğum günü partisine davet ettiği için bizim Güneş çok heyecanlanır. Böylece Güneş, yolun sonuna ulaşıp yatma vakti geldiğinde yarın gideceği partiyi düşünüp sabırsızlandığı için bir türlü uyuyamaz. Tabii Güneş uyuyamadığı için çocuklar da yataklarına gitmek istemez. Çocuklar ve aileler merakla güneşin batmasını beklerken Güneş’in yanına önce bir Yıldız sdaha sonra Ay ve Rüzgar gelir. Yıldız’ın, Ay’ın ve Rüzgar’ın, Güneş’in uyumasını sağlayabilecek bir fikri vardır. Peki ya bu fikirlerden hangisi işe yarayacaktır?

Sabahları erkenden uyanan Güneş, gökyüzündeki yolculuğuna doğudan başlar, batıya doğru neşe içinde yol alırmış. Günlerden bir gün arkadaşı Minik Bulutla karşılaşmış. Minik Bulut, Güneş’i doğum günü partisine davet etmiş. Bu daveti memnuniyetle kabul eden Güneş, çok sevinmiş. Doğum günü partisi için çok heyecanlanan Güneş, o akşam bir türlü uyuyamamış. Güneş’in uyuyamadığmı gören Yıldız ve Ay onu uyutmaya çalışmışlar, ama ne yapsalar fayda etmemiş! Neyse ki Güneş’in imdadına en sonunda Rüzgâr yetişmiş.
dasa-slika4-m
Uyuyamayan Güneş’in Öyküsü
Özgün Adı:O soncu, ki ni moglo zaspati
Yazar: Helena Kraljic
Resimleyen: Daša Simcic
Çeviren: Handan Sağlanmak
3+ yaş, 23 sayfa
Final Kültür Sanat Yayınları

Helena Kraljic’in diğer kitabı: “Doktor Ayı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s