Vahşi Şeyler Ülkesinde

vahşişeyler ülkesinde“Where the Wild Things Are” Maurice Sendak tarafından yazılıp resimlenmiş çocuk edebiyatının en bilinen kitaplarından biri.  Bu kitap yayımlandığı ilk yıllarda yetişkinler tarafından çok büyük tepkiler almış hatta sansürlenmiş bile, daha sonra ise “Caldecott Medal” ödülüne layık görülmüş ve hak ettiği ilgiyi kazanmış.
Ben de nihayet Türkçe olarak gördüm ya daha başka ne isterim. Yıllar önce bir kitapçıda özgün dilinde rastlamıştım.  Biraz araştırınca da eskiden “Canavarlar Ülkesinin Kralı” adıyla Türkçe’ye çevrildiğini ama bunu bulmanın mümkün olmadığını öğrenmiştim. O gün bu gündür tekrar dilimize kazandırılır mı acaba diye düşünüyordum ki Can Çocuk Yayınları’nın bu kitabı “Vahşi Şeyler Ülkesinde” olarak yayımladığını öğrendim. Bu güzel kitabı okumamak, o dünyaya dalmamak olmazdı tabii. Bu kitabı başarılı çevirilerle tanınan Celal Üster’in çevirisiyle okuduğumda ayrı bir keyif aldım. Binlerce kelimeden daha fazla şey anlatan o cânım resimlemeleri ayrı, içinde türlü anlamlar barındıran doyumsuz öyküsü ayrı bir güzel. Beni ilk vuran resimlemeleri olsa da özellikle kitabın resimsiz sadece kısacık bir yazı olan son sayfası beni benden aldı.
Çocuklara ve yetişkinlere severek tavsiye edebileceğim harikulade bir kitap.

Max üzerine kurt giysisini geçirip vahşi yaramazlıklar yaptığı için annesi tarafından vahşi şey diyerek azarlanır. Pek tabii annesi onu azarlayınca hemen özür dilerim annecim yerine “hapır hupur yerim seni” diye karşılık verince yemek yemeden hemen yatağına gönderilir. Ve o gece Max’in odası yavaş yavaş koca bir ormana dönüşür. Max da teknesine atladığı gibi uzak diyarlara yol almaya başlar. En sonunda onun gelişini vahşi bir şekilde karşılayan vahşi şeylerin ülkesine ulaşır. Sivri pençeleri, keskin dişleri, kocaman sarı gözleri ve heybetli cüsseleriyle hem sevimli hem garip yaratıklar olan bu vahşi şeyler, Max’in vahşiliğinden oldukça etkilenmiş olacaklar ki onu tüm vahşi şeylerin hükümdarı ilan derler
ve eğlencelerin en vahşisi böylece başlar. Tüm vahşiler bir arada doyasıya eğlenirken Max bir anda onları durdurup yemeklerini yemeden yataklarına gönderir. Tıpkı annesi gibi…Max artık o kadar da çok eğlenmiyordur. Burnuna gelen mis gibi yemek kokularına ve sevginin özlemine dayanamayıp tekrar teknesine atlar ve uzaklara yelken açar. Bu o kadar uzun bir yolculuk olur ki sonunda kendisini yine odasında bulur. Üstelik özlediği akşam yemeği masasında hazırdır.

 • Vahşi Şeyler Ülkesinde
  Özgün Adı: Where the Wild Things Are
  Öykü ve Resimler: Maurice Sendak
  Çeviren: Celal Üster
  48 sayfa
  Can Çocuk Yayınları
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s