Bulut Kuş

bulut kuşBir süredir beni uzun uzun hayallere ve düşüncelere daldıran harika bir kitabım var elimde. Bir gün doğal ortamından uzaklaşıp, ormanlarının ve gökyüzünün hasretiyle yaşadığı günlerde, bulut gibi özgür bir kuş olmanın özlemini çeken güzel bir papağanın öyküsü bu.
“Her kuşun kendi şarkısı vardır. Şarkılar, kuşların düşü ve neşesidir” diye başlatıyor kitabı Bai Bing. Koca bir ağacın dallarına konmuş bir sürü kuş ve gözümüze çarpan iki çocuk ile bambaşka bir dünyanın kapılarını çoktan araladığımız bir kez daha vurgulanıyor. Tam da olması gerektiği gibi fazla kelimelerden arınmış bir anlatımla yarı çizim yarı geleneksel kağıt kesme sanatı kullanılarak oluşturularak ortaya çıkan bütünleyici resimlemeler de tam kararında bir atmosfer oluşturuyor zihinde.
Kitap o kadar güzel ki her sayfasında inceleyecek onlarca minik ayrıntı saklı. Resimli kitaplar bana apayrı bir mutluluk veriyor. hem hikayeyi okuduktan sonra tekrar başa dönüp resimlemeleri uzun uzadıya incelemek, kaçırdığım ayrıntıları yakalamak ve yeniden o büyülü dünyaya dalmak gibisi var mı?
Yu Rong da Çin’in geleneksel kağıt kesme sanatını bu kitapta tek kelimeyle muhteşem bir şekilde kullanmış. Hayran oldum doğrusu. Eğer Yu Rong’un kitabı nasıl resimlediği hakkında bir fikir edinmek isteyen olursa buradaki videoya bir göz atabilir.

Bir bulut misali oradan oraya uçup mutlulukla şarkılar söyleyen güzel papağanın dikkatini günlerden bir gün iki küçük çocuk çeker. Böylelikle çocukların ailesine katılan papağan, gördüğü ilgiden ve arkadaşlıktan memnun olup çocukların yanlarından ayrılmak istemez. Bu aile papağana ne kadar özenli ve sevecen davransa da papağan, kısa bir süre sonra ne olduğunu tam kestiremediği bir şeyin eksikliğini hissetmeye başlar. Bu da onu günden güne neşesini yitirmesine yol açar. Onu özgür olma hafifliğinden alıkoyan bu yaşam zamanla bu güzel papağanın şarkısını da susturmuştur. Bu sırada birlikte yaşadığı aile de onun keyfini yerine getirebilmek için akıllarına gelen türlü yöntemleri dener. Ama güzel papağan bir kafesin -ne kadar büyük ve güzel olursa olsun- ona göre olmadığını anlar…

Şarkılarıyla gökleri boyayan bir papağan, günün birinde düşlerini yitirir. Düşlerine giden yolu arayan papağanın öyküsü…
Uluslararası ödüllere sahip tasarımcı, illüstratör Yu Rong’un benzersiz desenleri ve yazar, yayıncı Bai Bing’in öyküsüyle hayat bulan Bulut Kuş, özgürlük arayışını ve canlıların yaşamlarıyla ilgili seçim yapma hakkını yorumlayan şiirsel bir felsefe kitabı. Çin’in en yaygın geleneksel sanatlarından olan kâğıt kesme sanatının da kullanıldığı desenler, okuru alışılmışın dışında bir düşünce ve duygu dünyasıyla tanıştırıyor. Zengin desenleri ve yalın diliyle etkileyici Bulut Kuş, her çocuğun ve yetişkinin, kütüphanesine katmak isteyeceği özel bir koleksiyon kitabı. Birlikte okumak, sayfalarında kaybolmak için birebir.

 • Bulut Kuş
  Yazar: Bai Bing
  Resimleyen: Yu Rong
  Türkçe yayın editörü: Müren Beykan
  Türkçesi: Yuan Zhang
  36 sayfa
  Günışığı Kitaplığı

Bai Bing, hem çocuklar için kitaplar yazıyor, hem de yayıncı olarak Jieli Yayınevi’nin başeditörlüğü görevini sürdürüyor. Chen Bochui Çocuk Edebiyatı Ödülü ile Bing Xin Çocuk Edebiyatı Ödülü’nün de aralarında bulunduğu birçok ödülün sahibi. En sevilen kitaplarından bazıları: Yeşil Güneş ve Kırmızı Güneş, Filler Geceyi Yiyebilir ve Tilki Kuş. Çin Yazarlar Derneği ve Çocuk Edebiyatı Komitesi üyesi olan Bai Bing, ailesiyle birlikte Pekin’de yaşıyor.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s