Küçük Cadı Şeroks – Barış Odaları

Baris Odalari kpk ozlKüçük Cadı Şeroks hayranlarına müjde!
Aslı Der’in kaleme alıp çocukların severek okuduğu Küçük Cadı Şeroks dizisinin 3. kitabı “Barış Odaları” uzun bir ardan sonra yayımlandı. Dizinin ilk iki kitabında küçük cadı şeroksla tanışıp maceradan maceraya koşuşuna tanık olmuştuk.  Hatta dizinin 2. kitabı 2007 Yılın En İyi Çocuk Romanı ödülüne değer görülmüştü. Hem fantastik hem felsefi ögeler içeren bu özgün ve tatlı dizinin üçüncü kitabı ise ilk iki kitap kadar heyecanlı ve bir o kadar satır aralarında saklı yaşam üzerine düşündürücü  ayrıntılar sunuyor.

O gün masallar ülkesinin sarayında oldukça tuhaf bir gece yaşanmaktadır. Prens Hortim ortadan kaybolmuş, ülkeyi nereden geldiği bilinemeyen garip bir sis sarmıştır. Muhafızlar ne kadar çabalasalar da Prens Hortim’i bir türlü bulamazlar.  Durum gittikçe vahim bir hal alırken Prenses ülkenin yönetimine el koyar ve halkı sakinleştirmek için var gücüyle çalışmaya başlar. Halk arasındaki anlaşmazlık yaşanan durumları çözmek için prens yıllar önce barış odalarını kurmuş fakat bir zaman sonra halk barış odalarına gitmeyip prens’e başvurmaya başlamışlardır. Bu nedenle hem sisin nedenini öğrenmek hem de Prens Hortim’i karşılarında görmek isteyen halk bazı kötücül dedikoduların gazına gelince işler epey karmaşık bir hal alır. En nihayetinde prenses, Küçük Cadı Şeroks’u yardıma çaığırır. Şeroks, büyücü çırağı Borga, Alina ve Bilge Forne ile birlikte Prens Hortim’i arayarak sisin nedenini öğrenmek için yola koyulurlar.
Tabii bu arada prensesin nasıl kraliçe olduğunu, Şeroks’un yeni masalının ne ile ilgili olduğunu ve Şeroks ile Alina arasındaki sorunun nasıl çözüldüğünü anlatarak okumak isteyenlerin merakını kaçıracak değilim :)

Felsefenin derinliğini fantastik edebiyata taşıdığı çocuk romanlarıyla çok sevilen Aslı Der,  Küçük Cadı Şeroks’un üçüncü macerasıyla okurla buluşuyor. Dizinin ikinci kitabı Büyük Tuzak’la Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği  (ÇGYD) tarafından 2007 Yılın En İyi Çocuk Romanı ödülüne değer görülen ve 2010 yılında Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu  (IBBY) Onur Listesi’ne giren yazar, dizinin üçüncü kitabında barış ve uzlaşma üzerine düşündürüyor.  Sorunlara konuşarak ve tartışarak çözüm aramanın, barışı birlikte kurmanın önemine değinen roman,  fantastik unsurlarla iç içe felsefi metni, tempolu kurgusu ve siyah-beyaz desenleriyle keyifli bir okuma vaat ediyor.  Birlikte yaşamanın evrensel sorunlarını ve deneyimlerini hassasiyetle öyküleştirirken, çocuklara,  eğitimcilere ve ailelere keyifli bir okuma ve tartışma olanağı sunuyor.

Prens Hortim’in aniden ortadan kaybolduğu Masallar Ülkesi’nde uğursuz bir sis hızla yayılmaktadır. Halkın sorunlarını, anlaşmazlıkları tartışıp konuşarak çözümlemek için kurulan Barış Odaları’nın yerini uzun süredir prens almıştır.  Halk her derdini ona anlatmaya, çözümü de doğrudan ondan öğrenmeye alıştığından, prens ortada olmayınca huzursuzluk tırmanır.  Sarayda işleri ele alan Prenses Foreri’nin prensi bulmakla görevlendirdiği Küçük Cadı Şeroks, hain bir oyunu bozabilecek midir?..

 • Küçük Cadı Şeroks – Barış Odaları
  Yazar: Aslı Der
  Resimleyen: Huban Korman
  8+ yaş, 208 sayfa
  Günışığı Kitaplığı
Reklamlar

Küçük Cadı Şeroks – Barış Odaları” üzerine 2 yorum

 1. Güzel bir kitaba benziyor. Benim uzun zamandır aradığım bir kitap var. Yine isminde ‘cadı’ var ama… yardımcı olursanız çok sevinirim. Kısacası konusu bir genç kızın evde yaptığı -daha doğrusu yapmadığı- şeyleri anlatıyor kendi ağzından. Bir öğrencimde görüp okumuştum ismini hatırlayamıyorum.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s