Gogo ve Günışığı

gogo ve günışığıBu aralar çok mutluyum. Elbette bunun nedeni sonbaharın gelmiş olup benim de sonbaharın o tatlı havasına uygun çok güzel bir kitap keşfetmem.

Çok uzun bir süre boyunca sık sık sayfalarını aralayıp içinde kaybolmak istediğim baş ucu kitabım olacak “Gogo ve Günışığı” adlı bu özel kitapta iki farklı arkadaşın sevgiye dair tatlı ve dokunaklı hikayesi anlatılıyor.
Şiirsel bir dille yazılan öyküsü, insanın içine işleyen resimlemeleri ve o resimlemelerde kullanılan renkleriyle harika bir ahenk yakalayan bu kitabı çok sevdim! Bence kaçırılmaması gereken güzel kitaplardan biri.

iki iyi arkadaş olan Gogo(erkek bir kedi) ve Günışığı(dişi bir köpek), kasabadan uzak bir tepenin eteklerinde yer alan şirin bir evde beraber yaşamaktadırlar. Her sabah olduğu gibi o sabah da Günışığı enerjik bir şekilde güne başlarken Gogo da  Günışığı’nın pişirdiği sıcacık keke rağmen uykusundan bir türlü ayrılmak istemez. Günışığı Gogo’yu beklerken ev işlerini yapar, kitap okur, kendi kendine oyun oynamaya çalışır ve böylece saatler akıp gider. Ama Gogo’nun hâlâ kalkıp arkadaşına eşlik etmeye niyeti yoktur. Bu arada beklemekten sıkılan Günışığı Gogo’ya çorba yapmak için dışarıya mantar toplamaya gider. Dışarıda karşılaştığı arkadaşı Benekli ile yorulana kadar bir güzel oyun oynadıktan sonra mantarlar için ormanın derinliklerine doğru yol alır. Tam da o sırada Günışığı’nın en çok korktuğu şey başına gelir ve hafif hafif atıştıran yağmur birden şiddetlenir. O sırada tüm gün boyu yattığı yerden kalkmayan Gogo ise hâlâ uyuklamaktadır. Ta ki gecenin bir yarısı kâbus görüp uyanana kadar…
Günışığı, bir kış günü her zamanki gibi erkenden kalktı. En yakın arkadaşı uykucu kedi Gogo ise uyuyordu. Günışığı, ev işlerini yaptı, oyunlar oynadı, kek pişirdi… Bu sırada Gogo hâlâ mışıl mışıl uyumaya devam ediyordu.
Gogo nihayet uyandığında Günışığı’nı evde bulamadı. Üstelik dışarıda fırtına vardı ve hava çok soğuktu. Gogo en yakın arkadaşı kaybolduğunda öylece bekleyecek değildi ya, mutlaka bir şeyler yapmalıydı.

 • Gogo ve Günışığı
  Özgün Adı: Gogo e Luce del Sole
  Yazar: Dafna ben Zvi
  Resimleyen: Ofra Amit
  Çeviri: Handan Sağlanmak
  40 sayfa
  Final Kültür Sanat Yayınları
dafnabenzvi-ofraamit

yazar ve çizerin en tatlı resmi :)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s