Tom Gates’in Harika Dünyası

tom-gates-harika-dünyasi“Tom Gates’in Harika Dünyası” bu ara yüzümü en çok güldüren komikli kitaplardan biri oldu.
Genelde günlük tarzında yazılmış matrak bir çizgide ilerleyen kitapları severim ama Tom Gatesi bir başka sevdim.Tüm çocukların bayılarak okuduğu Tom Gates dizisini hem yazıp hem resimleyen Liz Pichon,
yarattığı erkek çocuk karakteriyle iyi bir çizer olmanın yanı sıra iyi bir yazar olduğunu da çok güzel kanıtlıyor.
Kitabın satır aralarına çokça serpiştirilmiş küçük komik çizimlerle dolup taşması ve bu çizimlere eşlik eden yazıların fontunun konuya göre yer yer değişip vurgulanması da Tom Gates’e çok farklı ve eğlenceli bir hava katıyor. Bol eğlenceli ve bol resimli bu kitabı ben çok sevdim ♥ Böyle hareketli ve güzel bir kitap olduğunu bilseydim çok daha önce tanışmak isterdim.  Dizinin şimdilik ilk dört kitabı Türkçe’ye çevrilmiş, en kısa zamanda diğer kitaplarını da okuma fırsatı bulmayı umuyorum.

Yazarın olanca matraklığıyla karşımıza çıkarttığı eğlenceli kahramanımız Tom Gates’in hayatında hiçbir zaman sular durulmuyor.  Her zaman ters giden bir işi ve her zaman yetiştiremediği ödevleri için mutlaka bir bahanesi oluyor. Okulla ve ödevlerle arası pek de iyi olmasa da defterine sık sık bir şeyler çiziktirmeyi ihmal etmiyor (en sevdiğim özelliği). İşte Tom Gates’in yaşadıklarını da kendi çizgileriyle takip ediyoruz. Kimi zaman defterini gizlice gözetleyen arkadaşını uzaklaştırmak, kimi zaman kafasını dağıtıp keyfini yerine getirmek için çiziyor.
Tom Gates’in yaşadığı gündelik koşuşturmaca içerisinde karşımıza birbirinden ilginç karakterler de çıkıyor elbette. Mesela beraber Zombi Köpekler gurubunu kurduğu en yakın arkadaşı Derek, ölesiye gıcık olmasına rağmen burnunun dibinde biten Marcus, her daim delirtmek için bir yol bulduğu ablası Delia ve bir de zayıf noktası yani Amy Porter var :)

Tom Gates için sıradan bir gün yoktur. Her günü bir harikadır!
“Okuluna dört dakikalık yürüme mesafesinde oturmasına rağmen sürekli geç kalan bir 5. sınıf öğrencisinin hayatı ne kadar harika olabilir ki?” dediğinizi duyar gibiyiz. Bunun için; komik kıyafetleriyle dikkatleri üzerine çeken bir babaya, pizzaya muz katmak gibi dâhiyane fikirleriyle ün salmış bir büyükanneye, Delia adında gıcık bir ablaya, bıyıklarıyla neşe saçan (!) Bayan Kayık gibi bir öğretmene ve her daim insanı deli eden Marcus Meleme gibi bir sınıf arkadaşına sahip olmanız yeter de artar bile.Tom Gates’in günlük yaşantısı bir hayli yoğun: Tüm enerjisini; Bay Bilgili’nin verdiği kompozisyon ödevini teslim etmemek için türlü bahaneler uydurarak, ders boyunca defter ve kitaplarında boş bulduğu sayfalara resim çizerek, arkadaşı Derek ile kurdukları müzik grubuna isim arayarak, dilencilik numarasıyla harçlığını çıkarma oyunu oynayarak ve sınıf arkadaşı Amy Porter’ı etkileyebilmek için çeşit çeşit numaralar geliştirerek harcıyor. Tabii, arada çok sevdiği karamelli gofretlerden yiyerek, bitmiş pilini hızlıca şarj etmeyi de ihmal etmiyor.
Unutmadan, Tom’un sıkı bir “3 Moruklar” hayranı olduğunu hatırlatmakta yarar var. Bu ünlü rock grubu Meşelik’e gelir de Tom Gates konsere gitmekten hiç eksik kalır mı? Peki ya konserde babası, amcası ve kuzenleri de ona eşlik edecek desek tepkiniz ne olurdu? Tom’un işi bir hayli zor! Bir yanda taparcasına sevdiği müzik grubunun konserine gidip eşsiz bir müzik ziyafeti çekmek, öte yandan komik kıyafetler giyerek kendini yerin dibine sokacak bir babayla “tıs tıs” konser izlemek… Tabii ki Tom Gates’in her zamanki gibi bunun da üstesinden gelecek bir numarası var…
Başta “Roald Dahl En Komik Kitap Ödülü” olmak üzere,  “Red House” ve “Waterstones Çocuk Kitapları” ödüllü bu matrak kitap, okurlarına eğlenceli bir okuma vadediyor. Çocukların ellerinden bırakmak istemeyecekleri Tom Gates’in Harika Dünyası, yılın en renkli kitaplarından biri olmaya aday.

  • Tom Gates’in Harika Dünyası
    Özgün Adı: The Brillant World of Tom Gates
    Yazan ve Resimleyen:
    9+ yaş, 248 sayfa
    Tudem Yayınları

Tom Gates’in diğer kitapları: “Tom Gates Her Şey Harika Sayılır” “Tom Gates Muhteşem Bahaneler ve başka güzellikler” “Tom Gates Parlak Fikirler (çoğunlukla)”

liz-pichon

Liz Pichon

Uzun yıllar, tasarımcı ve görsel sanat yönetmeni olarak çalışan İngiliz yazar ve ressam Liz Pichon’un yarattığı ele avuca sığmaz Tom Gates karakteri o kadar beğenildi ki, Pichon bu çalışmasıyla hem son yılların en komik kitap serisine imza attı, hem de bir ödül rekortmenine dönüştü.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s