Yıldızları Çalan Korsan

yildizlari-calan-korsanÖzgün korsan hikâyelerini ben pek severim, hele bu hikâyelere renkli ve göz alıcı güzellikteki resimlemeler de eşlik ediyorsa ne âlâ :)
“Yıldızları Çalan Korsan” adlı bu eğlenceli kitapta da yıldızlara göz diken kitap kurdu bir korsanın yaşadıkları keyifli bir üslupla anlatılıyor.
Kitabımız birbirini sırasıyla takip eden beş bölümden oluşuyor. Hikâyede ardı ardına olayların nasıl geliştiğinin böyle kısa bölümler halinde sunulması ve renkli resimlerle desteklenmesi ilk okuma dönemindeki çocuklar için düşünülmüş büyük bir kolaylık. Bence kısacık ama çok çok zevkli bir hikayeydi. Hemen bittiği için üzülsemde sonunda neler olduğunu öğrendiğim için mutluydum. Hem böylelikle tekrar başa dönüp birkaç kere daha okuma ve resimlerini inceleme fırsatı buldum :)
Korsan hikayelerine her daim bayılanların(tıpkı benim gibi) ve tabii çocukları ilk okuma döneminde olanların asla kaçırmaması gereken harika bir kitap!

Büyük küçük herkesin korsanlık yaptığı bir aileden gelen kısa boylu, şişman Korsan Tekbacak’ın o günlerde canını bir hayli sıkan en büyüğünden iki tane sorunu vardır.
İlk olarak en büyük hobisi kitap okumak olan korsanın geceleri uyuyabilmesi için kitap okuması gerekmektedir ama şehirden uzak bir dağdaki mağarada yaşayan korsan’ın mağarasında elektiriği yani kitap okumak için gerekli ışığı yoktur. Bunun dışında ikinci sorunu ise bir korsan’ın olmazsa olmazı yani değerli bir definesi de yoktur. Bütün kitapları olduğu gibi yemek kitaplarını da okumayı çok seven Korsan Tekbacak, Profesör Eriklikek’in insanı bir balon gibi havaya uçuran puf tatlısı tarifini okuduğunda aklına karanlık mağarasını aydınlatacak parlak bir fikir gelir. Çok yaratıcı bir şekilde Profesör Eriklikek’in de yardımıyla gökyüzüne uçan korsan, yıldızları birer birer toplayarak eski define sandığına kapatıverir. Böylelikle günlerdir aklını kurcalayan iki sorununu da kökten çözmüş olur. Korsan Tekbacak, artık ihtiyacı olan ışığa ve defineye kavuşmuştur ama o günden sonra dünyanın geri kalanı bu durumdan hiç de memnun değildir. Şimdi sıra yetkililerin bir araya toplanıp inatçı korsanı yıldızları geri vermesi için ikna etmeye gelmiştir…

Korsan Tekbacak’ın iki büyük sorunu vardı. İlki, evinde elektrik olmamasıydı. Kitap okumayı çok sevdiği için bu büyük bir sorundu. İkinci sorunu ise definesiz bir korsan olmasıydı. Definesiz korsan nerede görülmüş? Sizce Korsan Tekbacak, bu iki sorunu çözmek için nasıl yollar buluyor? Öğrenmek ister misiniz?

 • Yıldızları Çalan Korsan
  Özgün Adı: El pirata que robó las estrellas
  Yazar: Carles Cano
  Resimleyen: Carlos Ortin
  Türkçeleştiren: Ceren Kıran
  6+ yaş, 40 sayfa
  Final Kültür Sanat Yayınları
Carles-Cano

Carles Cano

Carles Cano, 1957 yılında İspanya’da dünyaya geldi. Marangozluk, tahta oymacılığı, garsonluk, dans öğretmenliği, radyoda metin yazarlığı ve haber spikerliği gibi pek çok farklı mesleği denedi. Bunların yanı sıra televizyon, radyo, kitap ve çizgi romanlarda öyküleri yer alan Cano, bugün Valencia’daki bir lisede öğretmenlik yapmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s