Doğadayım ; Bizim Kuşlar

dogadayim-bizim-kuslarZelal Özgür Durmuş’un yazıp, Seda Mit’in resimlediği “Doğadayım” serisinin ilk kitabı “Bizim Kuşlar” gökyüzünün ve yeryüzünün en göz alıcı canlılarından biri olan kuşlar üzerine yazılmış şiirsel bir gözlemciliğe teşvik kitabı.

Kitabın girişinde yazarın hazırladığı hoş bir doğaya ve gözlemciliğe davet yazısı var, burayı atlmadan okumanızı tavsiye ederim. Cemal Süreya’nın o meşhur “Hayat kısa, kuşlar uçuyor” sözleri ile de çok geçmeden başlıyor kitabımız. Yazar, sayfalar süresince şiirsel bir dille baştan sona 21 tane kuşun özelliklerini bizlere doğayı hissettirerek sunmayı başarıyor. İçerikte göklerde salınıp ağaç dallarında barınan kuşlardan su kuşlarına kadar uzanan geniş bir yelpaze var. Metin aralarında kuşların adlarının farklı renk ve kalınlıkta bir yazı tipi kullanılarak belirtilmesi ise akılcı olmuş.Tam sayfa renkli resimlemeler ile baskı kalitesi gayet güzel bir kitap.

Kitapta bahsi geçen kuşlar ise; Kızılgerdan, Sıvacı, Büyük Baştankara, Saka, Maskeli Ötleğen, İspinoza, Saksağan, İbibik, Sakarmeke, Yeşilbaş, Yelkovan, Balıkçıl, Çamur Çulluk, Ak Kuyruksallayan, Arı Kuşu, Ağaçkakan, Baykuş, Delice Doğan, Serçe, Leylek ve Sığırcık.

Konu kuşlar ve doğa gözlemciliği olunca antenlerimi açıp dikkatle okuduğum bir kitap oldu. Kuşlarla ilgilenen, doğaya meraklı, gözlemci ve şiirsellikten hoşlanan çocukların seveceğini düşünüyorum :)

Bu serinin sırdaki kitapları da primatlar, ağaçlar ve kediler üzerine olacakmış.

 “Doğadayım” serisinin ilk kitabı olan Bizim Kuşlar, çocukların erken yaşlarda doğa ile tanışması ve onunla ilişki kurmasının neşeli bir yolu. Doğamızda ve çevremizde görebileceğimiz kuşları tanıtma ve onları gözlemlemeyi öğretme niyetiyle hazırlanan Bizim Kuşlar özgün çizimlerle ve şiirsel bir dilin ahengiyle merhaba diyor.bizim-kuslar-daogadayım

 • Doğadayım Bizim Kuşlar
  Yazar: Zelal Özgür Durmuş
  Resimleyen: Seda Mit
  56 sayfa
  Esen Kitap

  Seda Mit, 1989’da Mersin’de doğdu. Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde okudu. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli sergilere katıldı. Kendine has sanat tarzıyla pek çok yerde dikkat çeken isim Seda Mit. Aynı zamanda İlhami Algör’ün “Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku” ile bir çocuk kitabı olan “Nar ve Elma Kurdu” gibi sevilen kitapları resimledi.

  Zelal Özgür Durmuş

  “Bilimin toplumsallaşmasını sağlamak için okulda, sokakta iş üstündeyim” diyen yazar Zelal Özgür Durmuş.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s