Minik Bilgeler : Rakamlar Diyarına Yolculuk

minik-bilgeler-rakamlar-diyarina-yolculukİtiraf etmek gerekirse ilkokula başladığımdan beri sayılarla aram hiç de iyi değildir. Bunun bir nedeni de eski yıllarda sayıları anlatan kitapların -dikkat ettiyseniz çoğunun- tek düze, eğlenceden yoksun ve sıkıcı olmasıydı. Ama neyse ki şimdiki çocuklar çok şanslı :) Eğlenirken öğrenebilme gerçeği ortaya çıktığından beri bu konuda çok güzel kitaplar yayımlanmaya başlandı. Şimdi bahsedeceğim “Minik Bilgeler” serisine ait “Rakamlar Diyarına Yolculuk” da bu güzel kitaplardan biri. Kitabın içeriğinde minik bir kızın yaşadıkları aracılığıyla rakamlar diyarına bir yolculuk yapıyoruz. Bence rakamlar gibi ciddi bir konunun öyküleştirilerek sunulması dahiyane bir fikir. Hem sıkıcılıktan uzaklaşıp okuma keyifli bir hale geliyor hem de öykü arasında yer alan örnekli açıklamalar sayesinde değerli bilgilerle donanıyoruz.

“Minik Bilgeler” dizisinin her bir kitabı farklı bir yazar ve çizere sahip.  Özgün dilinde toplam 50 kitaptan oluşan dizinin şimdilik 6 tane kitabı dilimize çevrilmiş.  Bu seriden 25 kitabın Fransızca’dan Türkçe’ye çevrileceğini ve her ay 3 kitap yayımlanacağını da müjdelemiş olayım :)  Böylesine güzel bir seriyi keşfettiğim için oldukça mutluyum :’)

Kitapta yer alan “Başka biçimlerde de sayabilir miyiz? Sayı saymanın en iyi yolu hangisidir? Mısırlılar nasıl sayıyorlardı? Onluk paketler yapmak zorunda mıyız? Rakamlar gerçekten var mıdır? En fazla kaça kadar sayabiliriz?” bölümlerini okuduktan sonra kitabın sonuna doğru “minik bilgelere notlar” bölümü karşımıza çıkıyor. Bu bölümde de”şimdi sıra sende” adı altında kitapta öğrenilen bilgileri pekiştirmek amacıyla hazırlanmış küçük alıştırmalık sorular ve cevapları bulunuyor.  Herkesin ilgisini çekecek bir başlık bulabileceği, 9 yaş ve üzeri meraklılar için önerilen “Minik Bilgeler” serisini kesinlikle kaçırmayın derim ;)

Yazarın bu kitabı bir gurup 4. sınıf öğrencisiyle çalışarak/sohbet ederek hazırlamış olması ise bu kitaba(ve tabii bu seriye) dair ilginç bir ayrıntı. Kitabın en son sayfasında bu öğrencilere tek tek isimleriyle teşekkür ettikleri bir kısım var, ne hoş değil mi :)

Afrika’da, teknolojiden uzak bir köyde yaşayan Kaliza adlı küçük bir kız, kendine güzel bir kolye yapmak için bir sürü taş toplamıştır. Köyün girişine yöneldiğindeyse ona büyüklük taslayan Baluda’nın Kaliza’ya kaç tane taşı olduğunu sormasıyla elinde bir anda sayamayacağı kadar fazla taş tutan Kaliza, daha önce hiç merak etmediği bu sorunun cevabını aramaya başlar. Eve gider gitmez taşlarını saymak için Baluda’nın sayı sayma yöntemini (bir ağaç parçasına kertikler atarak) kullanarak taşlarını saymaya çalışır ama ağaç parçası elinde parçalanır. Bir süre sonra yanına gelen annesinin yardımıyla birden çok yöntem kullanarak sayı saymanın mümkün olduğunu öğrenir. Böylece sayıları guruplayarak çok daha hızlı ve kolay sayabileceğini görmüş olur. Ama Kaliza’nın aklındaki soruların ardı arkası kesilmez ve daha çok şey öğrenebilmek için etrafındaki insanlara danışmaya devam eder. Köyün yaşlı bilgesiyle yaptığı konuşmadan sonra yanlarına gelen kutsal kartal ile birlikte rakamlar diyarına zamanda minik bir yolculuğa çıkarlar. Bu yolculuk Babil’den günümüz bilgisayarlarına kadar uzanacaktır..

Kaliza, bir sürü küçük yeşil taş topladı… Onları en basit şekilde nasıl sayabilir? Kutsal kartal ile matematikçi, onu rakamlar diyarında muhteşem bir yolculuğa çıkaracaklar!
Çocukların Dünya’ya dair sordukları sorulara ciddi ve eğlenceli cevaplar… Bu serinin her kitabı, konusunun uzmanı olan yazar ile bir sınıfın öğrencileri arasındaki sohbetin ürünüdür.

Sağ alt köşede hesap yapmaya çalışan Kaliza :)

Sağ alt köşede hesap yapmaya çalışan Kaliza :)

 • Minik Bilgeler – Rakamlar Diyarına Yolculuk
  Özgün Adı: Les Minipommes ; Voyage au Pays des Nombres
  Yazar: Benoît Rittaud
  Resimleyen: Hélène Maurel
  Çeviri: İbrahim Şahin
  9+ yaş, 56 sayfa
  Esen Kitap

Bu dizinin diğer kitapları: “İşte Evren” “Zihnimin Kutucukları” “Rüyalar Fabrikası” “Vücudum: Milyarlarca Hücre” “İklimler: Atalarımızdan Çocuklarımıza”

Benoit-Rittaud

Matematikçi Benoît Rittaud, Paris-XIII Üniveristesi’nde araştırma görevlisidir.Çalışmaları sayı teorisi ve dinamik sistemler üzerine yoğunlaşmaktadır. Bilmin yaygınlaşması amacıyla çeşitli çalışmalar yaptı ve çocuklar için birçok kitap yazdı. Fransa’nın saygın bilkim dergilerinden La Recherche’te düzenli olarak yazmaktadır.

helene-muriel

Çocuk kitapları için yaptığı illüstrasyonlarıyla tanınan Hélène Maurel, çizgi romanlar için de çizerlik yapmaktadır. Çalışmları çok sayıda dergide yayımlandı. Fransa’da Güzel Sanatlar Lisesi’nde çizim hocalığı yapmaktadır.

Reklamlar

Minik Bilgeler : Rakamlar Diyarına Yolculuk” üzerine 5 yorum

 1. Geri bildirim: Minik Bilgeler – Vücudum: Milyarlarca Hücre | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

 2. Geri bildirim: Minik Bilgeler : Mikropların Dünyası | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

 3. Geri bildirim: Minik Bilgeler : Yıldızımız Güneş | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s