Şipşak Hikâyeler 1-2

Hazır Bernard Friot’nun uyarlaması olan “Balık Tutma Dersi” ile haftaya başlamışken yine aynı yazarın kitaplarıyla devam edeyim istedim.

Bernard Friot’nun müthiş bir kafayla yazdığı “Şipşak Hikâyeler” dizisinin “Hayal Kurmak Yasak mı?” ve “Anlatsam, İnanır mısın?” adlı kitapları ısıtılıp ısıtılıp önümüze konan klasik hikâyelerden bıkıp biraz da hayal gücünün derin sularına kendini kaptırmak isteyenler için en uygun seçenek! Bu iki harika hikâye kitabı adı üstünde kısacık ama keyifli anlatımıyla insanı şaşırtan pek çok hikâyeden oluşuyor. Bu şekilde dizinin her kitabında 1 veya 2 sayfdan oluşan 30’dan fazla hikâye yer alıyor. Sıradan hikâyelerle uzaktan yakından bir ilgisi olmayan, gündelik hayata farklı bir bakış açısıyla yaklaşan bu hikâyelerin her biri gayet özgün, enteresan ve eğlenceli. Kitabın içi resimsiz sadece kapak resimlemeleri Martin Jarrie tarafından yapılmış.  Benzersiz bir tarza sahip bu kitapları okumak çok keyifliydi :) Şipşak Hikâyeler dizisinin özgün dilinde birkaç kitabı daha var yanılmıyorsam, umarım onları da dilimizde görürüz.

“Hey baksana, yaklaş, sana bir şey diyeceğim!”
“Ah, neler söyleyeceğini biliyorum, yine şu insanı ayakta uyutan hikâyelerinden birini anlatacaksın! Seni bilmez miyim ben? Laf kalabalığında üstüne yok! Son sözün sana ait olacağını sanıyorsan, yanılıyorsun! Daha neler… Şimdi de surat asıyor! Gel, biraz benim şipşak hikâyelerimden dinle de eğlenmek, gülmek, şaşırmak neymiş bir gör. Hadi ama… al beni kollarına. Beni derken bu şahane kitapları kastediyorum, aman yanlış anlaşılma olmasın!”

Benim hikâyelere karnım tok deme sakın! Emin ol, böylesini okumadın. Kimisi uzun, kimisi kısa; bazısı hayatla, bazısı aşkla, ama en çok da çocuklarla ilgili. Hikâyelerde kendini bulman an meselesi…
Anlatım dili, sözcük seçimleri, olay örgülerinin gündelik hayatla ilişkisi, kahramanları ve mizahi ögeleri bakımından zihin açıcı, eğlenceli ve sıra dışı bir okuma deneyimi sunan Şipşak Hikâyeler, her yaştan okurun yaratıcılığını ve hayal gücünü harekete geçirecek bir etkiye sahip.
Unutmadan, şipşak hikâyeleri okurken ve dinlerken hayal kurmak serbest. Kim bilir, belki sen de bir şipşak hikâye yazarsın, belli mi olur?..

 • Şipşak Hikâyeler 1
  Hayal Kurmak Yasak mı?
  Özgün Adı: Histoires pressées
  Yazar: Bernard Friot
  Kapak Resimlemesi: Martin Jarrie
  Çeviren: Tuvana Gülcan
  104 sayfa
  Tudem Yayınları

——————————————-

 • Şipşak Hikâyeler 2
  Anlatsam, İnanır mısın?
  Özgün Adı: Nouvelles histoires pressées
  Yazar:Bernard Friot
  Kapak Resimlemesi: Martin Jarrie
  Çeviren: Tuvana Gülcan
  80 sayfa
  Tudem Yayınları

barnard-friotBernard Friot, 1951 yılında Charters şehri yakınlarında doğdu. Ama birçok kez valizlerini topladı ve hem Fransa’nın hem de Almanya’nın farklı şehirlerinde yaşadı. Uzun yıllar Fransızca öğretmenliği yaptıktan sonra dört yıl Frankfurt’ta Gençlik Kitapları Kurumu’nun sorumlusu olarak çalıştı. Yakın zamanda Besançon şehrine yerleşti. Burada kendini yazmaya ve çeviriye verdi. Kırktan fazla kitabı Almancadan Fransızcaya çevirdi. Friot kendini arzuhalci olarak tanımlıyor ve bu nedenle genç okurlarla sürekli olarak iletişim hâlinde bulunduğunu, hikâyelerinin kaynağını onların duygularında bulduğunu söylüyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s