Küçük Yazarın El Kitabı

kucuk-yazarin-el-kitabiZümrüt Bıyıklıoğlu’nun ilköğretim çağındaki çocuklar için öykü yazım tekniklerini kaleme aldığı “Küçük Yazarın El Kitabı” çocukların bir öykü yazarken izleyebilecekleri yolları detaylı bir biçimde ele alan değerli bir kitap.
“Öykü yazmak tıpkı giyinmek gibi belli bir sıra ister… Öyküde anlaşılır olmak için bir düzene ihtiyaç vardır.” diyerek kitaba başlayan Zümrüt Bıyıklıoğlu, bu kitabıyla çocuklar için anlaşılabilir, yüreklendirici ve kolay uygulanabilir yönlendirmelerle pek çok çocuğun yazın dünyasına daha emin adımlar atmasına katkı sağlamak için bir adım atmış.
‘Kim?’ ile başlayıp ‘Neden’, ‘Ne’, ‘Nasıl’, ‘Nerede’ ve ‘Ne Zaman’ ana başlıklarının etrafında dolanan yazma süreci açıklayıcı örnekler ve işe yarar minik ipucu bölümleriyle oldukça zengin bir hale getirilmiş. demem o ki kitap boyunca kuru bir anlatımla asla karşılaşmıyoruz. ‘Karakteri Okuyucuyla Tanıştırmak’, ‘Kaç Çeşit Kurgu Vardır’, ‘Anlatım Yolları, ‘Anlatımı Güçlendirmek’ kitapta yer alan başlıklardan sadece birkaçı.
Mesela “Kim / Yeni Karakter Yaratma” başlığında ilk olarak belli başlı karakter çeşitleri en bilindik karakterlerle örneklendirilerek açıklanıyor. Daha sonra kendi yaratacağımız karakteri seçip ayrıntılarını nasıl şekillendireceğimiz anlatılınca “Alıştırma” kısmı karşımıza geliyor. Burada sayfaların köşelerinde bulunan karakter resimlerinin yanlarında yer alan karakter şekillendirme kısımlarını isteğimize göre doldurmamız isteniyor. Böylelikle alıştırmalar ve örneklendirilmelerle konular çok daha net bir hale bürünüyor.
“Küçük Yazarın El Kitabı”benim çok beğendiğim bir kitap oldu. Aslında bu kitap yazarak bir şeyler üretmek isteyen tüm çocuklar için güzel bir yol gösterici olmasının yanı sıra ebeveynler ve eğitimciler için de çocuklara yardımcı olmaları açısından faydalı bir kaynak.

İlköğretim Çocukları İçin Öykü Yazım Teknikleri.
Genç zihinlerin sınırsız bir hayal gücüne sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Peki, bu değerli hazineyi, aynı oranda üretkenliklerine yansıtamadıklarını ne kadar biliyorsunuz? Yaratıcı düşünmeyi öğrenmek, taze beyinlerin üretim potansiyellerini artırır. Ortaya çıkardıkları hikâyeler de düşünsel gelişimin en önemli basamaklarındandır. Gençler, hayal dünyalarını aktarırken duydukları heyecanı yazarken de hissedebilmeleri için izleyecekleri yolları işte bu kitapta bulacaklar.
Küçük Yazarın El Kitabı, hem okuma hem yazma sevdalısı Zümrüt Bıyıkoğlu’nun bir süredir çocuklarla yürüttüğü yaratıcı yazarlık derslerinden yola çıkarak hazırladığı bir kılavuz. Terminoloji karmaşasına girmeden bir yandan çocukların anlayacağı bir dille kurmaca metin yazımı hakkında bilgiler sunuyor bir yandan da karakter yaratmak, açılış cümlesi bulmak ve kurgu çeşitleri gibi başlıklarla çocukların çok iyi bildiği filmler ve öykülerden örnekler veriyor.
Küçük Yazarın El Kitabı, öykü yazım teknikleri konusunda çocuklar için; içerdiği güncel örnek ve alıştırmalarla da öğretmenler için alandaki büyük bir açığı kapatıyor.PhotoGrid_1425888239170-1

  • Küçük Yazarın El Kitabı
    Yazar: Zümrüt Bıyıklıoğlu
    Resimleyen: Zeynep Şimşek
    164 sayfa
    Esen Kitap
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s