Maisy Bahçede

maisy-bahce (2) Bir süre önce tanışıp, anne-oğul çok çok sevdiğimiz bir kitabımız var. Lucy Cousins’in yazıp resimlediği “Maisy Bahçede”  ‘Maisy-İlk Keşifler’ dizisine ait, bahçe işleri hakkında çocuklara fikir veren şirin bir kitap.
O sıralar bir iki kez inceledikten sonra oğlumla beraber okumak için biraz daha zaman gerektirdiğini düşünerek, üç boyutlu açılıp kapanan sayfalarının başına bir iş gelmesin diye kitaplığın en üst raflarından birine yerleştirmiştim. Şimdi ise hem bahar gelmiş hem de oğlum 3 yaşına yaklaşmışken bu kitabı okumanın tam zamanı dedim. İyi ki de öyle yapmışım kitabın parçalanma riski en aza indiği gibi, bahar başlangıcında kitabın konusu da tam denk gelmiş oldu!

Bu kitap bildiğimiz resimli kitaplardan değil, içinde yer alan çekmeli parçalar sayesinde karşımıza her sayfada üç boyutlu bir şeyler çıkıyor.  Yani bir yandan Maisy’nin bahçede neler yaptığını okurken bir yandan da kitabın içerisindeki ok işaretleriyle gösterilmiş parçaları çekerek bahçede ne gibi değişimler olduğunu üç boyutlu olarak görebiliyoruz.
Kitapta Maisy yanından ayırmadığı pandasıyla beraber sırasıyla bahçesini ekime hazırlıyor, tohumlarını ekiyor, bahçeyi suluyor, bahçenin bakımını yapıp en sonunda da bahçe armutundan bir ısırık alarak güzel bahçesinin keyfini çıkarıyor.
Kitap Kazma, Ekme, Bakım, Çimlenme, Ot Yolma, Sebzeler ve Keyif! bölümlerinden oluşuyor. Maisy’nin bölüm bölüm ilerleyen bahçe hikayesinin yanı sıra her bölümde Maisy’nin kullandığı eşyaların, etraftaki böceklerin ve bitkilerin/sebzelerin isimleriyle tanıtıldığı bir mini köşe yer alıyor.
Bir de okuyanlar dikkat etti mi bilmiyorum ama kitabın ilk başında yeni yeni çiçeklenen armut ağacının da kitabın sonunda meyve vermesi ve üzerine zaman içinde yuva yapan kuşun yavrularının yumurtdan çıkıp büyümesi çok hoş bir ayrıntıydı :)
Aslında “Maisy Bahçede”, biraz da benim doğayla iç içe olma özlemimi arttırdı desem doğru olur.. Eskiden bir sürü sebze,meyve ve çiçek yetiştirdiğimiz bir bahçemiz vardı. Şimdi ise bir avuç yeşilliğe hasret, beton binalar arasına sıkıştık kaldık. Ben de bahçe özlemimi gidermek için evde yaptığımız minik pencere önü bahçemizle yetiniyorum.
İşte bu yüzden bahçe işlerini yaptıktan sonra sarı lastik çizmelerini çıkartıp bahçesinde keyif çatan Maisy’i bol bol kıskandım :)
Sadece oğlumla beraber değil yalnız kaldığımda da gülümseyerek okuduğum bu kitabı aşırı derecede sevdim ❤ Mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.
maisy-bahce (1)

Üç boyutlu hareketli resimleriyle yayınlandığı ülkelerde çocukların sevgilisi olan Maisy artık Türkçede!
Maisy’nin bahçesinde neler yetişiyor?
Maisy ile birlikte keşifler yapmak çok keyifli!
Maisy ile her şey çok daha eğlenceli!

  • Maisy Bahçede
    Özgün Adı: Maisy Grows Garden
    Yazan ve Resimleyen: Lucy Cousins
    3+ yaş, 14 sayfa
    Uçan Fil Yayınları

lucy-cousinsBirbirinden güzel resimli kitaplara imza atan 10 şubat 1964 doğumlu Lucy Cousins, eşi, dört çocuğu ve köpeğiyle İngiltere’nin Hampshire kentinde yaşıyor.

Maisy’nin diğer kitapları: “Maisy Kreşe Gidiyor” “Maisy Şehirde” “Maisy Tatilde” “Maisy Yüzme Öğreniyor”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s