Marslı

marsliAmansız bir bilim kurgu seveniyseniz uzun bir süredir çok konuşulan “Marslı”dan mutlaka haberiniz vardır. Eğer yoksa üzülmeyiniz henüz geç kalmış sayılmazsınız.  Biraz gecikmeli olsa da ben de sonunda “Marslı”yı okuma fırsatı buldum ve şu an böyle bir kitapla karşılaştığım için çok mutluyum :)
“Marslı”da görev için gittiği Mars’da bir dizi aksilik nedeniyle tek başına hayatta kalmaya çalışan bir astronotun yaşadıkları anlatılıyor. Kitap boyunca bütün olan biteni Ares-3 programı ile Mars’a giden Asrtronotumuz Mark Watney’in, kimin okuyacağını bile bilmeyerek tutmaya başladığı günlüğünden öğreniyoruz.

“Marslı” Kızıl gezegene atıfta bulunan muhteşem kapağıyla -ki o fotoğraf NASA’ya aitmiş- benim en sevdiğim bilim kurgu romanlarından biri oldu.
Şaşkınlık ve meraktan elimden bırakmaya fırsat bulamadım neredeyse. Günlük şeklinde, çok eğlenceli bir dille yazılmış olması ve teknik bilgi bolluğu bana göre kitabın en büyük artısı.

Bu kitapla ilgili enteresan bir de not var. Andy Weir ilk etapta “Marslı”yı yazıp internette yayınlamış ve gördüğü büyük ilgi sayesinde “Marslı”nın yayın hakları alınıp basılı bir kitap haline gelmiş. Ne diyelim… Andy Weir iyi ki yazmış, İyi ki basılmış ve iyi ki Türkçe’ye çevrilmiş.  Kesinlikle vakit ayırıp okumaya değen bir roman. Boşuna Goodreads tarafından 2014 yılının En İyi Bilim Kurgu Romanı seçilmemiş.

Meraklılarının bildiği üzere kitap şu ara beyazperdeye uyarlanıyor. Kitabından sonra filminin de muhteşem olacağına kesin gözüyle bakıyorum. Yine de kitaptan uyarlama film izlemenin şaşmaz kuralı olarak film vizyona girmeden ne yapıp edin mutlaka okuyun derim!

Ares-3 ekibi program dahilinde Mars’a sorunsuzca ulaşmayı başarmıştır. Fakat görevin altıncı gününde yüzeyde hiç de hoş olmayan kum fırtınası yüzünden bir aksilik yaşanır ve görev iptali emriyle Mark Watney dışındaki herkes Mars’a tırmanma aracına sağ salim dönerken Mark, kum fırtınasında vücuduna çarpıp elbisesini delen ana iletişim çanağı yüzünden ekibe katılamaz. artık olan olmuştur Ares-3 ekibi muhtemelen onun orada öldüğünü düşünerek Dünya’ya geri dönüşe geçmiştir. Mark şans eseri kendine geldiğindeyse elbisesini onararak yarasına bakım yapmak üzere kendini güç bela Hab’ atar. Mark, hiç bir iletişim imkanı olmadan kısıtlı bir süre dyanabilecek bir Hab’da umutsuzluğun dibine vurmuştur. Ertesi gün ise durum o kadar vahim değildir, elinde ne var ne yok gözden geçirmeye başlar. Sahip olduğu barınak, yiyecek ve su ile dayanmaya çalışarak ya Dünya ile iletişimin bir yolunu bulacak ya da bir aksilik çıkmazsa 4 sene içinde Ares-4 ile mars’a ayak basacak yeni ekibi bekleyecektir. İşte bu noktadan sonra Astronot Mark Watney’in Mars’daki büyük mücadelesi başlamış olur…

Goodreads okurlarına göre 2014’Ün En İyİ Bİlİmkurgu ROMANI!

Altı gün önce, Mark Watney Mars’a ayak basan ilk insanlardan biriydi. Şimdi ise, orada ölmesi neredeyse kesin.marsli-kitap

 •  Marslı
  Özgün Adı: The Martian
  Yazar: Andy Weir
  Çevirmen: Emre Aygün
  416 sayfa
  Roman
  İthaki Yayınları
Reklamlar

Marslı” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s