Piranalarla Yüzen Çocuk

PiranalarlaYuzen kpk ozl cBu ay, görür görmez kapağına vurulup, okudukça da konusuna sıkı sıkıya bağlandığım çok ama -gerçekten- çok güzel bir kitapla tanışma fırsatım oldu. David Almond’ın yazıp Oliver Jeffers’ın resimlediği “Piranalarla Yüzen Çocuk” adlı bu kitap, arka kapağında yer alan “…hem macera hem duygu dolu bir roman” ibaresini kesinlikle sonuna kadar hak ediyor.
Daha önce de çok sevilen çocuk kitaplarına imza atan İngiliz yazar David Almond, “Piranalarla Yüzen Çocuk”ta bizlerle tanıştırdığı Stan’in hikayesini öylesine güzel anlatıyor ki sayfalar ardı ardına akarken zaman ne ara geçivermiş anlayamıyorsunuz bile.
Kitabın, özenle dokunduğu belli olan sağlam metni ile son dönemlerde adından çokça söz ettiren Oliver Jeffers’a ait sade ama içten çizimlerinin o naif uyumu okuma keyfini ikiye hatta üçe katlamayı rahatlıkla başarıyor.
Bir de şunu mutlaka sölemeliyim ki bu romanda yan karakterler tek kelimeyle harika. Annie, Dostoyevski, Nitasha, Pancho Pirelli ve adını sayamadığım birbirinden ilginç bu karakterin herbiri ayrı bir olay.
Kendine has, sıra dışı karakter ile donanmış, baş döndürücü güzellikteki bu kitabı ben çok sevdim! İyi bir kitabı gözünden tanıyan tüm okurlara seve seve tavsiye ederim :)

Kitabımızın küçük kahramanı Stan, babası ve annesi öldükten sonra Balık İskelesi sokağındaki küçük sevimli bir evde, amcası Ernie ve yengesi Annie ile beraber sıradan bir hayat yaşamaktadır. Fakat bu üçünün yaşadığı sıradan ve huzurlu hayat, amcasının -hatta babası ve dedesinin bile- çalıştığı tersanenin  işçilerini kapı dışarı edip kapanmasıyla yerle bir olur.
Stan’in ansızın işsiz kalan amcası, tersanenin yıkıldığı gün balık iskelesine boşaltılan güzelim balıkları görür görmez aklına işleyen bir fikirle hiç vakit kaybetmeden harekete geçer. Eve taşıdığı birkaç kilo sardalye, metal levhalar ve alet çantasıyla ortaya çıkardığı şey, üzerinde “Potts Sardalyeleri” yazan, içi sardalye dolu bir konserve kutusudur.
Yaptığı şeyle dünyayı değiştirebileceğini düşünen Ernie Amca’nın konserve balık girişimi zaman geçtikçe tam anlamıyla bir saplantıya dönüşür. Balıklar ve makineler evin dört bir yanını hızla sararken, okulu bırakıp sabahtan akşama kadar konserve işinde çalışmak zorunda kalan zavallı Stan, bir dolabın içinde uyur olmuştur. Bir gün bile bu durumdan şikayet etmeden kaderine razı olan küçük Stan, doğum gününü unutmayan yengesi sayesinde özgürlüğünün tadını çıkartmak üzere, yıkılan tersanenin yerine kurulan panayıra yollanır.
Panayırda geçirdiği o güzel doğum günü sonrası amcası Ernie, Stan’in kalbini öyle bir incitir ki boğazınızda bir düğümle oracıkta kalıverirsiniz. Stan ise kalbinde koca bir yük ve yanında bir küçük japon balığıyla ne yapacağını bilemeden çıkıp gidiverir…
Onun darmadağın ve amaçsız bir halde çıktığı bu yol, artık hayatının en önemli dönemeçlerinden geçip kendini keşfedeceği bir sürecin başlangıcıdır.
Stanley, işsiz kalınca evi konserve üretim işliğine çeviren amcasının yanında, birbirinden farksız uzayıp giden saatler boyunca çalışmaktadır. Ama bir gün bu tekdüzelik yerle bir olur. Doğum gününde kasabada yeni kurulan panayır, Stan’i daha önce hiç karşılaşmadığı tuhaflıkta insanlarla buluşturur. Önünde bir macera, ardında ise sevdiği amcası ve yengesi vardır. Tam da o sırada ortaya esrarengiz bir minibüs çıkar. Stan bir yol ayrımında mıdır?..

Günışığı Kitaplığı koleksiyonunda Ay’a Tırmanan Çocuk, Garajdaki Giz, Dünya Büyülü Bir Yer ve Alevler Arasında kitaplarıyla özel bir yeri olan, Hans Christian Andersen ödüllü İngiliz yazar David Almond’dan, etkileyici bir çocuk romanı daha Türkçe’de. Roman, işsiz kalan amcasının, üretim alanına çevirdiği evde, sadece çalışarak geçen tekdüze yaşama hapsolmuş bir çocuğun evden çıkış ve değişim öyküsünü anlatıyor. Çıktığı yolculukta benzersiz insanlarla tanışan, içindeki gücü ve sevgiyi keşfeden çocuğun öyküsü, usta yazarın sıradışı edebi gücüyle okuma keyfi yaşatırken, bir yandan da birçok konuyu düşünme ve tartışma olanağı sağlıyor. “Farklı” insanların toplum mühendislerince dizgine getirilme ve sindirilme çalışmalarına maruz kalması, hataların telafisi için çaba gösterme, her bireyin içindeki “özel insan”ı keşfetmesi gibi, hem toplumsal hem de bireysel okumaların yolunu açıyor. Dünyaca ünlü illüstratör Oliver Jeffers’in kendine özgü uslubuyla hayat kattığı kitabı, her yaştan okur tekrar tekrar okumak isteyecek.

 • Piranalarla Yüzen Çocukpiranalarla yüzen çocuk
  Özgün Adı: The Boy Who Swam With Piranhas
  Yazar: David Almond
  Resimleyen: Oliver Jeffers
  Çeviren: Mine Kazmaoğlu
  8/ yaş, 232 sayfa, Siyah-beyaz resimli
  Günışığı Kitaplığı

David Almond, 1951’de İngiltere’de doğdu. Yetişkinler için yazdığı kitapların ardından, Garajdaki Giz (Skellig, 1998) adlı çocuk romanıyla ödüller aldı. Sinemaya ve operaya uyarlanan bu kitabını, yine üst üste ödül kazanan ve çocuk edebiyatı sınırlarını aşan bir başyapıt olarak ünlenen Dünya Büyülü Bir Yer (Kit’s Wilderness, 1999) izledi. Hemen her kitabında İngiltere kırsalını konu alan Almond’ın Alevler Arasında (The Fire-Eaters, 2003) adlı romanı da, savaş karşıtı söylemiyle dikkati çekti, ödüller aldı. My Dad’s a Birdman (Babam Bir Kuşadam, 2008), Slog’s Dad (Slog’un Babası, 2010) ve Ay’a Tırmanan Çocuk (The Boy Who Climbed into the Moon, 2010) ile resimli çocuk kitaplarına yönelen Almond’ın Türkçe’ye çevrilen son çocuk romanı Piranalarla Yüzen Çocuk (2013). Son romanı A Song for Ella (Ella İçin Bir Şarkı, 2014) olan yazar, 2010’da dünya çocuk edebiyatının en önemli ödülü olan Hans Christian Andersen Ödülü’nü kazanmıştı. Yazar, çocukluğunun geçtiği kasabanın yakınındaki Newcastle-upon-Tyne’da yaşıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s