Ay Gözü

ay-gozu-Bir dönem Antik Mısır hakkında yana yakıla güzel bir macera kitabı bulacağım diye epey paralanmıştım. Oysa aradığım kitap burnumun ucundaymış! Altın rengiyle göz alıcı bir kapağa sahip bu kitabı nasıl farkedememişim hayret ettim.
Bu kadar geç keşfettiğim için biraz üzüntülü olsam da Dianne Hofmeyr kaleminden çıkan “Ay Gözü” adlı bu güzel kitapla karşılaştığım için kendimi oldukça şanslı sayıyorum. Tudem tarafından ilk baskısı 2009 yılında yayımlanmış bu kitap, İsikara adlı dik başlı bir genç kızın, Mısır tahtının varisi Tuthmosis ile birlikte atıldıkları entrika ve gizemlerle örülü tehlikeli bir macerayı konu ediniyor.
Bence her sayfasında su gibi akan büyülü anlatımı kitabın en büyük artılarından biri. Tarihsel ayrıntılara tam anlamıyla sadık kalınmasa da dönemini çok çok iyi yansıtmasıyla ilginç ve doyurucu bir okuma sunan bu kitap çok hoşuma gitti.  Yazarın bile isteye bazı tarihsel ayrıntıları değiştirmesinin nedenini de kitabın sonunda yer alan ‘yazarın notu’ bölümünü okuyunca daha iyi anladım. Antik Mısır’da geçen, heyecanlı ve sürükleyici bir niteliğe fazlasıyla sahip Ay Gözü’nü meraklıları kaçırmasın derim!
Bu arada “Ay Gözü”nden sonra devamı niteliğinde olan “Güneş Gözü” de uzun bir süre önce yayımlanmış. İkinci kitapta konu devam edecek mi, edecekse neler olacak çok merak ediyorum doğrusu :)

Genç İsikara ve timsah tanrı Sobek’e ait tapınağın hem rahibi hem mumyacısı olan babası, Mısır’ın yüksek rahipleri tarafından gizli bir mumyalama işi için görevlendirilir. Mumyalama yapmak için gittikleri mumyalama odasında İsikara’nın tanık olduğu şeyler inanılmazdır. Yüksek rahipler kraliçe Tiy’in büyük oğlu yani tahtın varisi Tuthmosis yerine rahatça yönetebilecekleri küçük kardeşi Amenhotep’i tahta geçirmek istemektedirler. Bu nedenle mumyalanacak olan kraliçeleri Tiy’ile birlikte oğlu Tuthmosis’i de mumyalama odasında öldürerek amaçlarına ulaşmayı hedeflerler. Fakat yüksek rahiplerin yaptığı tüm bu hain planlara tanık olan İsikara, babasının yardımıyla yanına Tuthmosis’i de alarak oradan kaçmayı başarır. Çok geçmeden peşlerine düşen yüksek rahiplerden kaçan İsikara ve Tuthmosis’i önlerinde tehlikeli ve zorlu bir yol beklemektedir.

“Büyülenmiş gibi duruyordum. O alev alev gözlere bakarken öfkesini üzerime çektiğimi hissettim. Onun ölümcül 58 ısırığını bekleyerek durdum. Kollarımı göğsümde çaprazladım ve korumak için boğazımı tuttum.
Gücü böyle büyüktü işte! Boynunu kabartmış, firavunun alnında oturuyordu. Bütün düşmanlarına zehir tükürmeye, bakışlarıyla onları kavurmaya hazır.
Mısır’ın güzel kraliçesi Tiy öldü. Şimdi onun en büyük oğlu Tuthmosis’i öldürüp tahta oturmasını engellemek için bir komplo kuruluyor. İsikara’nın onu kurtarmaktan başka çaresi yok. Genç prensle kaçarak onu, hakkı olan tahta oturtmak için müttefik arayışında, Nubiya’ya yolculuk ediyor. Yolculukları iki genci, egzotik bir köle ile birlikte, Nil boyuna, çöle ve kalabalık pazarlara götürüyor ve onlar, peşlerindeki Yüksek Rahiplerden bir adım önde kalabilmek için çabalıyorlar. Ama dört yanları tehlike ve ölümle çevrili…”

 • Ay Gözü
  Özgün Adı: Eye of the Moon
  Yazar: Dianne Hofmeyr
  Çeviri : Niran Elçi
  272 sayfa
  Tudem Yayınları

dianne-hofmeyrAfrika’nın en güney ucunda, deniz kenarında büyüdü. Defterini ve fotoğraf makinesini alıp çıktığı Mısır, Tunus, Senegal, Çin, Vietnam ve Sibirya yolculukları sayesinde prestijli M-net Kitap Ödülü’nü ve IBBY aldı Ay Gözü,Güneş Gözü kitabı takip edecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s