Kalevala

Kalevala-2Geçtiğimiz ay, Can Çocuk Yayınları’nın destanlar ve masallar dizisine yeni bir kitap daha eklendi.
Ülkemizde Finnish Literature Exchange’in çeviri desteğiyle yayınlanan “Kalevala”, esasen Kirsti Mäkinen tarafından çocuklar için hazırlanmış, içinde yer yer resimlemeler bulunan bir kitap.
Öyle sanıyorum ki bu kitap dışında çocuklar için bu kadar kapsamlı bir Fin destanı çevirisine rastlayamazsınız. Erken yaştaki çocuklar için metni biraz zorlayıcı olabilir, büyükler içinse ilgi çekici bir kitap olacağını düşünüyorum. Zira Kalevala’nın destan severlerin kütüphanelerine kolayca gireceğini tahmin etmek güç değil :)
Kalevala benim de şimdiye kadar en çok merak ettiğim destanlardan bir tanesiydi. Nihayet bu destanı da güzel bir çeviriyle okuduğum için mutluyum.
Meraklılarının bildiği gibi Fin halk hikaylerinden derlenen bu destan şiirlerden oluşuyor. Bu kitapta da önce kısa bir hikâye sonra da o hikâyenin Fin destanında karşılığı olan şiirler bulunuyor. Dünyanın oluşu ve Väinämöinen’in doğumuyla başlayan kitap, okuru adeta hafif bir rüzgarla savurarak büyülü kuzey sularına alıp götürüyor. Hem öyküsü hem de resimlemeleriyle gerçekten çok güzel bir kitap. Bu harika kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ederim!
Soğuk Kuzeyden Sıcacık Bir Nefes. Çok uzaklardan, soğuk diyarlardan, en kuzeyden bir destan Kalevala, Fin destanı… Sihir, kuvvet ve bilgi ile yola çıkan Väinämöinen’in hikâyesi. Efsaneler bütünü olan Kalevala, doktor Elias Lönnrot tarafından derlenmiş. Karelia bölgesinden olmayanlara okunması yasak olan, neredeyse Fince kadar eski efsaneleri Lönnrot görev yeri olan bu bölgede hastalarıyla arasında güven sağlayarak derlemeyi başarmış. Efsaneler Elias Lönnrot’un onları derlediği 19. yüzyıla kadar özellikle kadınlar tarafından nesilden nesile sözle aktarılmış ve o zamana kadar yazıya geçmemiş. Destanın gücü işte tam burada, asırlarca hafızalarda, kalplerde yaşamasında… Kalevala, şiir, türkü, hikâye anlamlarına gelen “runo” denen şiirlerden oluşuyor. Diğer büyük dünya destanları İlyada, Şahnâme ve Nibelungen’in yanına adını şiirle yazdırıyor. Lönnrot’un derlediği şiirlerden yola çıkarak çocuklar için nesire aktarılan bu kitapta, Kalevala’da, insana ve hayata dair ne varsa bulacaksınız.kalevala

 • Kalevala
  Özgün Adı: Suomen lasten Kalevala
  Hazırlayan: Kirsti Mökinen
  Resimleyen: Pirkko-Liisa Surojegin
  Çeviri: Riita Cankoçak
  224 sayfa
  Can Çocuk Yayınları
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s