Eldivenlerimi Kim Çalıyor?

eldivenlerimi-kim-caliyorMelek Özlem Sezer “Eldivenlerimi Kim Çalıyor?” adlı yeni çocuk kitabında Moli adlı küçük bir çocuğun kaybolan eldivenleri hakkında tatlı bir hikâye anlatıyor. Bize düşen ise bu tatlı hikâyenin içinde keyifle dolaşmak, sayfalar arasında hoplaya zıplaya gezerken tatlı bir gülümsemeyle kitabı bitirmek oluyor haliyle. Kitabın sevimli konusu bir yana yazarın kaybolan eldivenler vasıtasıyla gözümüze parmak sallamadan dokunduğu, adeta ince birer örtü gibi kendini hissettiren ögeler kitaba bambaşka bir tat kazandırıyor. Bu tatlı hikâyenin yanına Vaghar Aghaei’nin kendine has bol desenli resimlemelerin de pek bi yakıştığını eklememek olmaz.
Ben “Eldivenlerimi Kim Çalıyor?” kitabını öyle çok beğendim ki uzun bir süre daha kitaplık rafına kaldıramayacağım sanırım. Hem çocuklarla beraber okuması çok zevkli bir kitap. Denedik onayladık :) Merak edenlerin de mutlaka okumalarını tavsiye ederim! Pişman olmayacağınıza eminim.

Küçük Moli’nin çok sevdiği eldivenlerinin bir teki nasıl olduğunu anlayamdığı bir şekilde sürekli kayboluyordur. Oysa tekleri kayblup da neredeyse koca bir kutuyu dolduran eldivenler annesinin zannettiği gibi Moli’nin suçu değildir. O, ne kadar dikkatli davransa da büyükannesinin rengarenk yünlerden özenle ördüğü eldivenlerinin özellikle sol teki bir anda ortadan kayboluverir.
Artık eldivenlerini aşıranın kim olduğunu öğrenmek isteyen Moli bir gün karar verir ve kayıp eldivenlerinin başına ne geldiğini bulmak için bir plan hazırlar. Böylelikle gece yarısı onu ne gibi ilginç sürprizlerin beklediğinden habersiz yatağına kıvrılarak rahat bir uykuya dalar.

“Eldivenler nereye gider? Moli, büyükannesinin ördüğü eldivenleri kullanmayı çok seviyor. Ancak eldivenlerin teki sürekli kaybolduğu için hep yeni eldiven istemek zorunda kalıyor. Kayıp eldivenlerinin peşine düştüğündeyse bir sürprizle karşılaşıyor.”eldivenlerimi-kim-caliyor-moli

 • Eldivenlerimi Kim Çalıyor?
  Yazar: Melek Özlem Sezer
  Resimleyen: Vaghar Aghaei
  5+ yaş, 48 Sayfa
  Can Çocuk Yayınları

Melek Özlem Sezer’in kaleme aldığı diğer kitaplar: “Büyüklerle Dalga Geçme Dersleri“, “Karagöz’ün Gölgesini Kim Çaldı?”  “Büyüklere Mektuplar” “Ejderhamın Sevdiği Oyunlar” “Benim Adım 13” “Dolapta Kim Var” “Sakız Çiğneyen Kedi” “Uuuuu” “Sordum Durdum”

Melek Özlem Sezer, Hacettepe üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı ve “Masallarda Toplumsal Cinsiyet” konulu bir tez hazırladı. Milliyet Çocuk (Miço) dergisinde köşe yazarlığı yaptı. TRT Ankara Radyosu için Büyüklere Masallar (2005) ve Masal Masal Makara (2006) bölümlerini hazırlayıp sundu. Masal Kutusu adlı program için metin yazarlığı ve seslendirme yaptı. Yetişkin edebiyatında şiir, öykü, masal; çocuk yazınında ise şiir, masal, roman, eleştiri, tiyatro, ayrıca senaryo alanlarında çalışmaları var.

Vaqar Aqaei,1982 yılında Tebriz’de doğdu. Tahran Üniversitesi’nde Tekstil ve Moda bölümünden mezun oldu ve İllüstrasyon bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım bölümünde doktora öğrencisi ve “İstanbul Kütüphane ve Müzelerinde Bulunan İran Minyatürleri” üzerine tez çalışmalarına devam ediyor. 2008 yılından beri Can Çocuk Yayınları için çocuk kitapları resimliyor.

Reklamlar

Eldivenlerimi Kim Çalıyor?” üzerine 2 yorum

 1. Geri bildirim: Büyüklerle Dalga Geçme Dersleri | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

 2. Geri bildirim: Sakız Çiğneyen Kedi | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s