Tıkır’ın Çilek Günü

tikirin-cilek-gunu (1)  Sevgili Aysun Berktay Özmen’in hem yazıp hem resimlediği ‘Yeşil Seri’ye ait yeni çıkan tatlı kitaplarından “Tıkır’ın Çilek Günü” bu ay çok sevdiğimiz sürprizlerden biri oldu.
Zaten Aysun Berktay Özmen’in doğa sevgisini içtenlikle yansıttığı kitaplarının her biri bizim için çok özel.
Bu seferki kitabımız da çilek mevsiminde doğum gününü kutlmaya hazırlanan küçük sincap Tıkır’ın hikâyesini anlatıyor. Güzel hikâyesi ve renkli resimlemeleriyle tam da okul öncesi çocuklara göre olan bu kitap bizim evde de seve seve okunan kitaplardan biri oldu. Özellikle annesinin Tıkır’ı teselli ettiği bölüm çok hoşumuza gitti ^^

Küçük sincap Tıkır’ın doğum günü yaklaşmaktadır. tam da çileklerin olgunlaşmaya başladığı zamana denk gelen doğum günü için annesinden güzel bir çilekli pasta isteyen Tıkır, partisine en iyi arkadaşı Fare Mini’den başka kimi çağıracağını bilemez. Önce kırlarda dolaşırken rastladığı Zıpzıp Tavşan sonra da göldeki Yeşil Kurbağa, Tıkır’ın doğum günü davetine katılamayacağını üzülerek  söyler. Tabii bu durum Tıkır’ı oldukça üzer. Yolda kimi görse doğum gününe çağırmış ama kimseden olumlu bir yanıt alamamıştır. Arkadaşsız bir doğum günü kutlamasının tadı olmayacağını düşünerek canı sıkılan küçük sincapı doğum gününde çok güzel bir sürpriz beklemektedir.

tikirin-cilek-gunu (3)“Aysun Berktay Özmen’in yazıp resimlediği Yeşil Seri, bahar aylarında içinizi ısıtacak!
Kendi yazıp resimlediği doğa öyküleriyle tanıyıp çok sevdiğimiz Aysun Berktay Özmen, şimdi de bahar öykülerinin yer aldığı Yeşil Seri ile karşınızda. Tıkır’ın Çilek Günü, sincap Tıkır’ın doğum gününde yaşadıklarını anlatıyor. Tıkır doğum gününü heyecanla bekliyor ve annesiyle çok güzel bir parti yapmayı planlıyorlar. Parti deyince de akla, doğum günü pastası, hediyeler ve arkadaşlar geliyor. Ama Tıkır’ın Fare Mini’den başka arkadaşı yok… Partiye çağırdığı herkesin de bir işi var gibi görünüyor. Tıkır’ın doğum günü için hazırlanan o kocaman çilekli pastayı kimler yiyecek?
Ödüllü yazar ve çizer Aysun Berktay Özmen, suluboya resimleriyle bizlere yemyeşil bahar sahneleri sunuyor. Bu sıcak dostluk öyküsü, Tıkır’ın Mavi Kış Masalı ile tanıdığımız karakterleri yeniden okurların karşısına çıkarıyor.

tikirin-cilek-gunu (2)

  • Tıkır’ın Çilek Günü
    Yazan ve Resimleyen: Aysun Berktay Özmen
    3+ yaş, 48 sayfa
    Renkli resimli
    Redhouse Kidz

Aysun Berktay Özmen’in diğer çocuk kitapları: “Çevreci Kral Kurbağa”  “Bahçıvan Köstebek ve Uçan Karınca Kıvırcık” “Tavşan Çiko’nun Dileği” “Küçük Ressam ile Kral Salyangoz” “Denizler Altında Kırmızı Somon” “Kırmızı Paletli Timsah” “Mavi Tutkunu Karga

aysun-berktay-ozmen1952 Kocaeli doğumlu olan Aysun Berktay Özmen, 1972 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Resim Bölümü’ ne (şimdiki adı ile Marmara Güzel Sanatlar Üniversitesi) girmiş, 1976 yılında da mezun olmuştur.
Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli kişisel sergiler açmış ve birçok önemli karma sergilere katılmıştır. 1985 – 2005 yılları arasında çeşitli eğitim kurumlarında Resim Öğretmenliği yapmıştır. Eşiyle birlikte yaşadığı İznik Gölü kenarındaki evinde resim çalışmalarına ve doğa – hayvan betimlemelerine devam eden sanatçı; 2008 yılında İnkilap Yayınları’ ndan “Bahçemdeki Çiçekler” adlı kitabını çıkarmış, sonrasında da ikinci kitabı olan “Bir Ressamın Bahçe Güncesi”2010 Yılında İş Bankası Kültür Yayınları’ ndan çıkmıştır.
Aynı zamanda hayvanlara duyduğu sevgiyi kendi resimlediği çocuk kitabına taşıyan sanatçı, “Bahçivan Köstebek ve Uçan Karınca Kıvırcık” adlı kitabıyla Tudem’ in 2010 yılında düzenlediği Edebiyat Ödülleri Çocuk Kitabı dalında 1. lik ödülüne layık bulunmuştur. Aynı yılda, Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyat Vakfı’ nın düzenlemiş olduğu, Okul Öncesi Çocuk Kitabı Yarışması’ nda “Çevreci Kral Kurbağa”adlı eseri ödül almıştır. 2012 yılında “Tavşan Çiko’nun Dileği” ardından, “Küçük Ressam ile Kral Salyangoz” adındaki çocuk kitapları, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkmıştır.
Sanatçı çalışmalarına İznik’ teki göl evinde devam etmektedir.

Reklamlar

Tıkır’ın Çilek Günü” üzerine 2 yorum

  1. Geri bildirim: Denizler Altında Kırmızı Somon | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s