Hep Lunapark

hep-lunaparkBu ara oldukça yoğun günler geçirsem de ne yapıp edip güzel bir roman okuma fırsatım oldu. Kapağını açar açmaz yakamı bırakmayan bir merak duygusuyla okuduğum bu kitap tabii ki Afilli Filintalar’dan tanıdığımız Bahadır Cüneyt Yalçın’ın bir lunaparkta dönen dolapları konu alan yeni romanı “Hep Lunapark”.
Birbirinden tuhaf karakterlerin enteresan olaylar içinde salındığı tam anlamıyla lunatik bir kitap bu!
Üstelik okuması çok keyifli olan bu kitabın bir de güzel mi güzel bir şarkısı var. “Ah Lunapark” adlı bu şarkıyı da kitaba özel olarak ‘Yok Öyle Kararlı Şeyler‘ (Y.ÖK.Ş) yapmış pek de güzel olmuş vallahi. İsterseniz kitabın arka kapağındaki QR kodunu okutup kitabın soundtrackini dinleyebilirsiniz.

Kitap daha önceden Afilli Filintalar’ı takip edip sevenler için güzel bir ayrıntı olarak Aleksi Pavloviç’in Yunus Lunapark’ı takdimiyle başlıyor. Bu şaşırtıcı önsöz’den sonra da ramazan bayramında sofraya düşen bir deniz kaplumbağasıyla beraber dalıveriyoruz sayfaların arasına. Ne oldu nasıl oldu anlamaya çalışırken Balkara’daki aile babası İrfan Yunus’un işlettiği lunaparkta iç içe geçen birbirinden ilginç olayların ardı arkası kesilmek bilmiyor. Her biri birbirinden değişik aile üyelerini tanıyıp kim neyin nesi öğrendikten sonra lunapark merkezli alacak verecek davası, tarihi eser kaçakçılığı derken bir de tv şovu işin içine girince şenlik iyiden iyiye büyüyor. Bize de bu yanar döner eğlenceye kendimizi kaptırmak kalıyor.

hep-lunapark (2)ah-lunapark-

“Ve sahne: İrfan Yunus ve ailesinin Balkara şehrinde işlettiği naif lunapark. “Hangi lunapark bir uydu fotoğrafına doluyken yakalanmışsa oralıyım ben” cümlesinin müellifi İrfan.

“Burada çocukluk değil manyaklık ortaya çıkar” sözünün sahibi Zafer. “Lunaparktaki sese ve ışığa savunma geliştirmeye çalışan sinir sistemi dert çekmeye vakit bulamaz” diyen, pembe ojeli parmaklarıyla hayal perdelerini parçalayan Ayşegül. Dönmeli, hoplamalı, ışıklı bir eğlence köyü.

Ölmüş meşhur şarkıcılara mektuplar yazan safiyet ehli Mustafa, bir varoluş biçimi olarak bayılan Narine, kumarbaz Savaş, fettan Alev, dövüş ustası bir dondurmacı. Deniz kaplumbağası, peruklu balerin, şaşı ahtapot ve belgesel kameraları…

Ne demişler: Roket yükselmeye inanır. Rüzgâr hep kazanır, tül hep kaybeder. İşte huzurlarınızda; yükseliş, alçalış, merkezkaç ve Newton. Acı, avantür, komedi ve sürpriz. Bahadır Cüneyt Yalçın, Mütevazı Bir İntikam’ın ardından Hep Lunapark ile yeni edebiyata bir kez daha kahkaha ve sevgiyle selam çakıyor.”

“Biz ancak kimsenin kaybetmediği bir ringte kazanabiliriz.”

  • Hep Lunapark
    Yazar: Bahadır Cüneyt Yalçın
    262 sayfa
    Roman
    April Yayıncılık
Reklamlar

Hep Lunapark” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s