Orman Kibarları Yarışta

orman-kibarlari-yarista-2Şu sıralar öyle güzel çocuk kitaplarıyla karşılaşıyorum ki inanın hangi birinden bahsedeceğimi şaşırmış vaziyetteyim. Yeni keşfettiğim bu harika kitaplardan biri de Erdem Çocuk’un “Okumayı Seviyorum 2″ dizisinin 9. kitabı olan”Orman Kibarları Yarışta”.
Öncelikle okumayı seviyorum dizisinden biraz bahsetmek istiyorum. 2 setten oluşan bu dizi bol resimli kitaplardan bol yazılı okuma kitaplarına geçişte çocukların hem zorlanmamaları hem de kendi başına okumanın eğlenceli yönünü keşfetmeleri için ilk okul çocuklarına yönelik hazırlanmış 10ar tane renkli resimli kitaptan oluşuyor.
Kitabın çocuklara rahat okuma sunan büyük fontlu metin seçimi ile kitap sonuna kadar gayet orantılı bir biçimde süren resim-metin dengesi çok başarılı. Üstelik bu kitapların 4 tl gibi çok uygun bir fiyatı var.

İşte her anlamda güzel olan “Okumayı Seviyorum 2” dizisine ait “Orman Kibarları Yarışta” kitabı da  tarih öncesi bir devirde yaşayan Orman Kibarları Kabilesi’nin daha doğrusu kabile şefinin kızı olan Minik Sincap’ın kabilelerin büyük toplantısında düzenlenen bir yüzme yarışına katılmasını konu ediniyor. Genel olarak çok hoş ve keyifli bir hikâye.
Minik Sincap, Fransızcada yanılmıyorsam 6 kitaptan oluşuyor, dilimze de sadece bunlardan biri çevrilmiş. Kitaptaki Minik Sincap ile Dört Göz karakterini çok sevdim, bu ikili arasındaki kuzen diyaloğu da pek komikti. Umarım Minik Sincap’ın diğer kitaplarını da dilimizde görürüz.

Orman Kibarları, başlarında resileri ile çıktıkları çok uzun bir yürüyüş sonucu kabileler arasında büyük toplantının yapılacağı vadiye ulaşmışlardır. Reisin kızı Minik Sincap etrafı hayretle izleyedursun hemencecik dibinde biten Sudan Çıkmazlar Kabilesi’ndeki pek de hoşlanmadığı kuzeni Dört Göz’den oldukça şaşırtıcı bir şey öğrenir ; ertesi gün her kabileden bir gencin katılacağı yüzme yarışı düzenlenecektir.
Kendi kabilesindeki hiç kimse yüzme bilmediği için bu işin başına kalacağını tahmin eden Minik Sincap’ın korktuğu başına gelir. Söz konusu olan kabilenin onurudur ve hem kebilenin en genci hem de reis kızı olduğu için yarışa yüzmenin y’sini bilmese bile Minik Sincap katılacaktır.

Tarih öncesindeyiz. Kabileler arası bir yüzme yarışı düzenlenir. Her kabileden bir yüzücü katılacaktır yarışmaya. Ama Orman Kibarları Kabilesi’nin suyla arası pek hoş değildir. Yarışmaya da katılmaları gerekmektedir. Peki, kim temsil edecektir onları yarışmada?orman-kibarlari-yarista

 • Orman Kibarları Yarışta
  Özgün Adı: Crapounette se jette à l’eau
  Yazar: Bertrand Fichou
  Çizer: Anne Wilsdorf
  Çeviri: Egemen Demircioğlu
  9+ yaş, 48 sayfa
  Erdem Çocuk

Bertrand Fichou, 1962 yılında Caen’da doğdu. Üniversitede edebiyat ve gazetecilik okuduktan sonra basın dünyasına girdi. Hâlen Fransa’da Youpi dergisinin editörüdür. Editörlüğün yanı sıra birçok hikâye yazmaktadır. Hikâyeleri Bayar Jeunesse’in dergilerinde yayınlanıyor.

Şu an İsviçre’de yaşayan çizer Anne Wilsdorf çocuk kitapları resimliyor. Eserleri Fransa’da Bayar Jeunesse ve Kaleidoscope tarafından yayınlanıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s