Kuyrukluyıldız Eken Adam

kuyrukluyildiz-eken-adam-nanetti

Bol ödüllü İtalyan yazar Angela Nanetti, ON8 Kitap tarafından dilimize çevrilen kitabı Kuyrukluyıldız Eken Adam‘da bir çocuğun umut ve hayallerle örülü dünyasındaki bilinmezlik dolu bekleyişine dair akıllardan çıkmayacak güzellikte masalsı bir hikâye anlatıyor.
Angela Nanetti’nin yumuşak geçişlere sahip anlatımı ile barındırdığı duygu yoğunluğunu çok derinden hissettirebilen bu kitabı çok sevdim! Uzun zamandır bu denli beni etkileyen bir kitap okumamıştım. Yazar, 10 yaşındaki Arno’nun yaşadıklarını o denli yoğun ve gerçekçi aktarmayı başarmış ki her bir satırına hayran olmamak elde değil.
Bana sorarsanız okunacaklar listenizde Kuyrukluyıldız Eken Adam‘a yer açın derim…

Arno, güzeller güzeli annesi Myriam ve küçük kadeşi Bruno ile İtalya’da küçük bir köyde yaşamaktadır. Babasını hiç görmemiş olsa da ona karşı büyük bir sevgi ve inanç duyan Arno’nun yüreğine her yerde konuşulan büyük kuyrukluyıldız haberiyle bir umut gelip yerleşir. Arno, bin yılın en büyük kuyrukluyıldızının gelip, tuttuğu dilek sayeside yıllardır özlemiyle yaşadığı babasını geri getireceğini düşünmektedir.
Annesi ve kardeşiyle yaşadığı küçük mutlu hayat ona kısmen yeterken gerçek dünyanın karanlık yüzü nedeniyle içindeki dünyanın farklı şekillere büründüğünü her geçen gün biraz daha fazla hisseder. Annesinin çalıştığı fırının sahibi Bay Lorenz gözüne daha çok batmaya başlamış, eskiden geceleri dans edip eğlenmeye giden ve ona masallar anlatan annesinin günden güne değişimi de canını bir hayli sıkar olmuştur. Tek kaçış noktasını bir kuyrukluyıldızda bulmuşken ormandaki terk edilmiş kulübenin bir anda tütmeye başlayan bacası, onu içine düştüğü karanlıktan bambaşka bir umut evrenine çekecektir.

Yaşamın ne kadarı hayaldir, hayallere biçilen ömür neyle ölçülür?
“Arno ormandaki adamı düşündüğünde, içinde, hayal gücünü harekete geçiren, yüzlerce soru uyandıran bir merak kıpırdanmaya başladı. Bu gizemli yabancı kimdi? Neden o kulübeye sığınmıştı?
Hayal gücü oradan oraya sıçradıkça, merak umudu besliyor ve yabancı adamın görmediği yüzü babasının bildik yüzüyle yer değiştiriyordu. Ya gelen babasıysa..? Ya onlara sürpriz yapmak için saklanıyorsa..? Belki de yardıma gereksinimi vardı? Belki de Arno’nun yardımına!”

İtalya’nın bir köyünde, herkes yaklaşan kuyrukluyıldızdan söz ediyordu. Böylesi, yıllardır görülmemişti. Ama kimse, göklerin bu makyajsız kraliçesini Arno kadar sabırsızlıkla beklemiyordu. Çünkü onun tek bir dileği vardı: Babasının eve dönmesi. Ancak, ne kardeşi onun kadar önemsiyordu bu dileği, ne de annesi Myriam. Hayatları, onları seven ama kendi prensiplerinden ötesini görmeyen bir adamın yakınında sürerken, köydeki terk edilmiş kulübenin bacası yeniden tütmeye başladı…

Bazen, sadece bize anlatılanın güzelliğiyle ayakta kalmak isteriz. Bazen hayatı, sadece hayallerimizin aydınlattığı kadarıyla görmektir bize iyi gelen. Umutla mutluluk yan yana yürüdüğünde, o yolu başkalarının, kendi doğrularıyla çizmesini istemeyiz. Gerçeklerin yükünü öykülerle hafifleten Angela Nanetti, büyülü bir anlatımla kaleme aldığı romanında soruyor: Mutluluğun ne kadarı uyum ve kabulleniştir, ne kadarı hayal ve arayış?Kuyrukluyildiz Eken kpk ozl

 • Kuyrukluyıldız Eken Adam
  Özgün Adı: L’uomo che coltivava le comete
  Yazan: Angela Nanetti
  Çeviren: Nilüfer Uğur Dalay
  152 sayfa
  ON8 Kitap

 

Angela_Nanetti1942’de İtalya’nın kuzeyinde, Bolonya’ya bağlı Budrio’da doğan Angela Nanetti, Bolonya Üniversitesi Ortaçağ Tarihi Bölümü’nü bitirdi ve İtalyanca öğretmenliği yaptı. Çocuklar ve gençlerle ilgili çok sayıda araştırmaya katıldı; 1995’te de kendini tamamen yazmaya adadı. Le memorie di Adalberto (Adalberto’nun Anıları, 1984), Cambio di stagione (Mevsim Değişikliği, 1988), Angeli (Melekler, 1999), La compagnio della pioggia (Yağmur Kardeşliği, 2009) yazarın çeşitli dillere çevrilmiş eserlerinden bazıları. Yaklaşık yirmi dile çevrilen Dedem Bir Kiraz Ağacı (Mio nonno era un ciliegio, 1998) adlı romanı ise, 2002’de Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne aday gösterildi, 2006 Chronos Ödülü’nü kazandı ve 2011’de Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı. 2003 yılında da Il Mondo dell’Infanzia (Çocukluk Dünyası) ile Hans Christian Andersen Ödülü’nü kazanan Nanetti, bir Akdeniz adasının büyülü atmosferinde geçen ve Türkçe’ye de çevrilen duygu dolu gençlik romanı Mistral (2008) ile 2009 Uluslararası Genç Kütüphaneciler Birliği Beyaz Karga Ödülü’ne ve 2011 Montreuil Gençlik Merkezi Pépites d’Or Ödülü’ne değer görüldü. Kuyrukluyıldız Eken Adam’da (L’uomo che coltivava le comete, 2002) sevgiyi ve hoşgörüsüzlüğü aynı umut öyküsünde buluşturan yazarın son kitabı, La città del circo pop corn (Eski Şehir’deki Patlamış Mısır Sirki, 2013). Nanetti, tüm verimiyle 2014’te Astrid Lindgren Anma Ödülü’ne aday gösterildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s