Ağacın En Tepesinde

agacin-en-tepesinde Margaret Atwood’un hem yazıp hem resimlediği “Ağacın En Tepesinde” güzel bir ağacın en tepesindeki iki çocuğu anlatan çok hoş ve çok güzel bir kitap. Gerek konusu gerek resimlemeleriyle tam da okul öncesi çocukların seveceği türden diyebiliriz.
Margaret Atwood’un çocuk kitapları yazdığını bilmiyordum, bu kitapla karşılaşmak bir bakıma sürpriz oldu benim için. Üstelik ilk kez 1978 yılında yayımlanan bu kitabın hikayesi ise bir hayli ilginç. Atwood kitabın basıldığı o yıllarda masrafları azaltmak için kitap resimlemelerini sadece iki renk -mavi ve kırmızı bir de bu iki rengin karışımı olan kahverengi- olacak şekilde hazırlayıp tüm yazılarını da elde yazmış. Anlayacağınız epey emek vermiş bu nedenle de yazarın en sevdiği kitaplardan biri olsa gerek. Resimlemelerinin iki renkli olması bence kitaba çok farklı bir hava katmış , ben kitabın bu halini çok sevdim!

Güneşte, yağmurda, ilkbaharda ve sonbaharda çok sevdikleri ağaçlarının en tepesinde eğlenmeyi seven ikili hallerinden epeyce memnundur. Fakat bir gün, ağaca çıkmalarını ve inmelerini sağlayan merdivenin yerinde olmadığını gördüklerinde ise eski neşelerinden eser kalmaz. Ağacın tepesinde ne yapacaklarını kara kara düşünen iki çocuğun artık ağaçtan inebileceği bir merdivenleri yoktur…

Ünlü yazar Margaret Atwood bu kitabı hem yazdı, hem resimledi, hem de kitabın içindeki yazıları tek tek eliyle hazırladı. Dolayısıyla başka kitaplara benzemeyen, harika bir kitap oldu, Ağacın En Tepesinde.
Bir ağacın tepesinde yaşayan iki çocuğun öyküsüdür bu. Öyle çok severler ki ağaçlarını, dallarına tutunup sallanırlar, yazın güneşlenirler orada, sonbahar yağmurunda şemsiyelerini açarlar. Yemeklerini orada yer, orada uyurlar. Ama ya bir gün biri gelip ağaca tırmandıkları merdivenlerini çekip alırsa neler olur dersiniz?agacin-en-tepesinde-atwood

 • Ağacın En Tepesinde
  Özgün adı: Up in the Tree
  Yazan ve Resimleyen: Margaret Atwood
  Çeviri: İlknur Özdemir
  36 sayfa
  Kırmızı Kedi Yayınevi

margaret-adwoodMargaret Eleanor Atwood 18 Kasım 1939 doğumlu Kanadalı yazar, şair, eleştirmen, denemeci ve feministtir. Yakın tarihin en saygı duyulan kurmaca yazarları arasında gösterilir. Arthur C. Clarke ve Prince of Asturias Edebiyat ödüllerini kazanmıştır. Aynı zamanda beş kez Booker Odulleri listesinde yer almis, birini kazanmış ve yedi kez The Governor General’in finalisti olmuş ve iki kez kazanmıştır. Daha çok roman yazarı olarak tanınmıştır. Aynı zamanda günümüze kadar 15 tane şiir kitabı yayınlanmıştır ve bu alanda da ödül sahibidir. Şiirlerini gençken ilgi duyduğu efsane ve peri masallarından esinlenerek yazmıştır. Atwood aynı zamanda Tamarack Review, Harper’s, CBC Anthology, Ms. Saturday Night, Playboy ve bunun gibi birçok dergide hikâyeler yazmıştır. Atwood, Kör Suikastçi (The Blind Assassin) adlı romanıyla 2000 Booker Ödülü’nü kazandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s