Neredesin Janinka?

neredesin-janinka“Neredesin Janinka?” savaş yüzünden evinden ve sevdiği insanlardan hiç beklemediği bir şekilde uzak kalan bir köpeğin bir yandan sokaklarda yaşam mücadelesi verirken bir yandan da çok sevdiği sahibini arayışını konu ediniyor.

Kitapta bütün olan biteni bize siyah renkli mücadeleci köpeğimiz Yosun anlatıyor. Böylelikle köpeğimizin eski yaşamını ve sokaklardaki yaşamını kendinden dinleyip nelere maruz kaldığını daha rahat kavrıyoruz. Evcil bir köpek olarak sokaklarda neler yaşadığını, kötülüklere karşı nasıl savunmasız ve hazırlıksız olduğunu…
Köpeğimizin evine savaş sırasında bir bomba düşer ve bu bombayla beraber o evde yaşayan sevgi dolu ailenin hayatı bambaşka bir hal alır. Yosun ilk başlarda sevdiklerinden ve evinden ayrılmış olmanın acısıyla mücadele etmeye ve artık bir evi olmadığını kabullenmeye çalışırken bir gurup başıboş köpekle yaşamaya başlar ve pek çok sorundan biri olan açlıkla yüz yüze gelir.
Zamanla açlıklarını gidermek için dükkanlarına dadandıkları şehirdeki kasap ve karısı köpekler için büyük bir sorun teşkil etmeye başlar. Kasap tehlikesinden kaçıp kurtulmaya çalışırken bu sefer de karşılarına çok daha farklı bir sorun çıkar; Birlikte gezen ve sayıları her geçen zaman azalan bu köpek gurubu, bir parça yiyecekle tuzağa düşürüp bir kafese kapatan zalim çiftin onlar için düzenlediği acımasız planın kurbanı olurlar.
Siyah renkli mücadeleci köpeğimiz için sorunların burada son bulacağını sanmayın sakın… sokaklardan eski yük trenlerine, sirk kafeslerinden toplama kamplarına uzanan bu hayat öyküsünde bizi bambaşka duygular bekliyor.

Köpeğimizin adı bir süre sır olarak kalıyor çünkü sahiplerinden ayrı kaldığı süre boyunca
kimse ona adıyla seslenmiyor. Sonlara doğru köpeğimizin adını ve sahiplerinin başına neler geldiğini de öğrenmiş oluyoruz.

Benzer konular işleyen pek çok kitaptan anlatım tarzı ve öykü derinliği sayesinde bir adım öne geçip akıllardan kolayca silinmeyecek bir iz bırakmayı başaran bu kitap öylesine etkileyici ki “2013 Edebe Çocuk Edebiyatı Ödülü” kazanmasına hiç mi hiç şaşırmamak lazım.
Siyah beyaz çizimlerle bezeli bu özel kitapla —ve tabii Yosunla– bir an önce tanışmanızı tavsiye ederim!david-cirici-janinka

Bu kitap, insanların başlattığı korkunç bir savaşın ortasında altüst olan hayatını yeniden kurmak için yılmadan mücadele eden Yosun adında sevimli ve akıllı bir köpeğin öyküsüdür…

Nedenini hiçbir zaman anlayamadığı, adına “savaş” denen bu felaket sırasında Yosun’un yaşadığı eve bir bomba düşer ve böylece hem evini, hem de çok sevdiği sahipleri Janinka ile Mirek’i kaybeder. Hayatta kalmak için artık her bir günü mücadeleyle geçirmeye başlayan Yosun, şehirdeki türlü kokular arasında sahibi Janinka’nın kokusunu aramaktan bir an olsun vazgeçmez. Ta ki bir gün…

Engeller karşısında asla pes etmeyen bu cesur köpeğin öyküsü sadece genç okurlara değil, yetişkinlere de esin verecek.

 • Neredesin Janinka?
  Özgün Adı: Musgo
  Yazar: David Cirici
  Resimleyen: Esther Burgueño
  Çevirmen: Fatmagül Ezici
  128 sayfa
  Final Kültür Sanat Yayınları

David-Cirici

David Cirici, 1954 yılında İspanya’nın Barcelona kentinde dünyaya geldi. Dil ve edebiyat öğretmenliği, radyo ve televizyon oyun yazarlığı ve reklamcılık gibi çeşitli işlerde çalıştı ve hikâye anlatımını geliştirdi. Yetişkinlerin yanı sıra çocuklar ve gençler için de çok sayıda roman yazan Cirici, Neredesin Janinka? ile Edebé Çocuk Edebiyatı Ödülü’ne layık görüldü.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s