Arkadaş Dümeni

ARKADAS.DUMENIÇocukların her daim severek okuduğu kitapların başarılı yazarı Christine Nöstlinger “Arkadaş Dümeni” adlı kitabında doğduklarından beri birbirlerinden ayrılmayıp iyi anlaşan iki kız arkadaşın her zamankinden farklı şeylerle karşılaştıkları ilginç bir yaz tatilini anlatıyor.
Büyüme sıkıntıları ve gündelik sorunların yanına bir de yaz boyu üstlerine kalan bir problemle uğraşan iki kızın arkadaşlığında olan biteni bize Marlen aktarıyor. Aile ilişkileri ve arkadaşlık gibi mühim konular etrafında dönen olaylarda çoğunlukla arkadaşlar arası iletişime değinilirken Lilli ve Marlen’in genç bir birey olma yolunda attıkları adımlar, doğru ve yanlışlarıyla gözler önüne seriliyor.

Lilli ve Marlen annelerinin hamile jimnastiğinde tanışmaları sayesinde ve kaderin cilvesine bakın ki -aynı hastanede aynı gün ve aynı saatte doğunca- astolojik ikiz olmaları ile hayatları adete birbirine bağlanmıştır. Astolojik ikiz olmalarına rağmen Lilli ve Marlen birbirinden oldukça farklı mizaçlara sahiptir. Lilli güzel, popüler ve inatçıyken Marlen daha doğal, uyumlu ve sakin bir yapıdadır. Bu iki kız her ne kadar karakter olarak farklı olsa da beraber büyümüş ve arkadaşlık kurmuş hatta okulda aynı sınıfta aynı sırayı paylaşır olmuşlardır.
Bir gün Lilli, matematik sınavında sınıftan atılmasıyla karşısına çıkan bir fırsatı değerlendirip bir dümen çevirmeye karar verir. Sınıfta kötü not alacağı belli olan ve hiç hoşlanmadığı Armin’in sınav kağıdını değiştirip öğretmeninden intikam almaya çalışır. Oysa ortaya çıkmayacağını zannettiği bu dümen Lilli’nin başına çok işler açacaktır. Lilli’nin başına iş açması demek bir şekilde bu işte parmağı bulunan Marlen’in de işin içine karışması demektir. Bütün bir yaz bu dümenin başına açtıklarıyla Lili ve Marlen’i her zamankinden çok farklı bir yaz tatili beklemektedir.

Aynı gün ve saatte doğan Lilli ve Marlen çok farklı karakterlerde iki arkadaştırlar. Aileleri de çok iyi anlaşan kızlar okulda da aynı sırayı paylaşmaktadırlar. Marlen’in aksine, güzelliği ve derslerdeki başarısı nedeniyle okulun popüler kızlarından olan Lilli, yıl sonu matematik sınavında kendini beğenmişliği yüzünden öğretmeni kızdırınca, sınıftan dışarı atılır. İllet olduğu tembel ve şişman Armin’in sınav kâğıdını yere düşmüş bulunca, intikam arzusuyla soruları düzeltir. Lilli’nin dümeni ortaya çıkmakta gecikmez ve cezası yaz boyu Armin’e matematik çalıştırmak olur…
 • Arkadaş Dümeni
  Özgün Adı: Lillis Supercoup
  Yazan: Christine Nöstlinger
  Almanca aslından Türkçeleştiren: Mine Kazmaoğlu
  184 sayfa
  Günışığı Kitaplığı

Yazarın diğer kitapları: “Küçük Korsan İşbaşında” “Küçük Korsan Hazine Peşinde” “”Aklından Düşünceler Geçen Çocuk “Saklı Miras” “Curcuna Evi”  “Alev Saçlı Çocuk” “Konrad ya da Konserve Kutusundan Çıkan Çocuk” “Kim Takar Salatalık Kral’ı” “Konuk Değil Baş Belası” “Susi’nin ve Paul’ün Gizli Günlükleri” “Lollipop”

Christine.NöstlingerGünümüzün tartışmasız en çok sevilen çocuk ve gençlik kitapları yazarlarından biri olan Christine Nöstlinger, 1936’da Viyana’da doğdu. Çocukluğu, iki yaşındayken Hitler ordusunun işgali altında kalan Avusturya’da bodrum sığınaklarında geçti. Polonya’ya kaçmak zorunda kalan babasının yokluğuyla ağırlaşan bu savaş yıllarında, bomba isabet eden evlerinin enkazından iki kez sağ olarak çıkarıldı. Dokuz yaşındayken, Kızıl Ordu Viyana’ya girdiğinde bodrum yaşamından kurtulan Nöstlinger, Viyana Uygulamalı Sanatlar Akademisi’nde öğrenim gördü. 1950’lerin sonunda evlenip iki kız çocuğu sahibi olduktan sonra “ev kadını” kimliğiyle yetinemeyeceğini anlayıp, iyi yaptığını düşündüğü kitap resimleme işine başladı. Ancak iki yıl üstünde çalıştıktan sonra yayıncıya göndermeyi göze aldığı ilk kitabı Alev Saçlı Çocuk (Die feuerrote Friederike) düşündüğünün tersine desenleri yerine yaratıcı öyküsüyle ilgi görünce, kitap resimlemeyi bırakıp yazmaya başladı. Kendisi, yazma konusunda “tembel” olduğunu ileri sürse de, Nöstlinger, son otuz yıl içinde yüzün üstünde kitabı ve sayısız makalesi yayımlanmış çok üretken bir yazar. Çocuklara ve gençlere yazmanın yanı sıra yetişkinlere de, özellikle Viyana lehçesinde şiirler ve öyküler kaleme alıyor. Çeşitli gazete ve dergilerle Avusturya Radyosu için de çalıştı. Günümüzde dünya çocuk edebiyatının klasikleri arasında sayılan Kim Takar Salatalık Kral’ı ile 1973’te Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’nü kazanan yazar, pek çok ödülün yanı sıra 1984’te uluslararası Hans Christian Andersen Ödülü’nü ve 2003’te de yine uluslararası Astrid Lindgren Edebiyat Ödülü’nü aldı. Yabancı düşmanlığına karşı etkin bir sosyal örgütlenmeye de destek veren Nöstlinger, çocuk edebiyatına getirdiği eleştirel-sosyal tutumuyla “antiterbiyeci” bakış açısıyla ünlendi. Genellikle orta halli aile çocuklarının gündelik yaşamlarını ele aldığı kitaplarında, geleneksel aile yapısını ve okul kurumunu esprili bir üslupla eleştiriyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s