Çilli Begonya

cilli_begonyaÜnlü oyuncu Julianne Moore’u tanımayan var mı.. çok sayıda Oscar adaylığı bir de Oscar ödülü bulunan ve yaptığı işi en iyi şekilde yapmaya çalışan hem yetenekli hem güzel bir oyuncu  fakat yeteneği sadece oyunculukla sınırlı değil. kendisi aynı zamanda çocuk kitabı yazarı. Ünlü aktris, kendi çocukluğundan ilham alarak yarattığı “Freckleface Strawberry” karakterine ait bir kaç tane kitap yazdı, bu kitapladan ilki de “Çilli Begonya” adı ile dilimize çevrildi.  “Çilli Begonya” vücudunun her yerini saran çillerden memnun olmayan kızıl saçlı küçük bir kızın çilleriyle olan mücadelesini anlatıyor.

LeUyen Pham’a ait pembe, yeşil ve sarı renklerle dolu sevimli çizimlere sahip resimlemeleri ve ilginç konusuyla çocuklara keyifli vakit geçirtecek hem de çil gibi küçük sorunlarla başı dertte olan miniklere ilham verecek harika bir kitap! Yurt dışında kitap ilk çıktığı sıralar çok satanlar listesine girip epey sevilmiş hatta müzikalini bile yapmışlar.  Buradan “Freckleface Strawberry” müzikalinin web sitesine bakabilir, şuradan da kitabın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kitabımızın kahramanı Çilli Begonya; yedi yaşında, kısa boylu, bisiklete binebilen tatlı ve sıradan bir çocuk. Tıpkı diğer çocuklar gibi. Ama Çilli begonya pek de aynı görüşte değildir. Bütün arkadaşlarının çilleri hakkında olur olmaz yorum yapıp dalga geçmeleri de işleri iyice zorlu bir hale getirir. Çilli Begonya da artık bu çil mevzusundan bıkıp her tarafını kaplayan çillerinden kurtulmaya karar verir. Çillerini iyice ovalar, üzerlerine limon suyu sürer ve boya kalemleriyle boyayıp yok etmeye bile çalışır ama yok hiç bir şekilde çillerinden kurtulamaz. Artık son olarak suratına kar maskesini geçirip bu işi çözdüğünü düşünür. Oysa o rahatsız maske sadece geçicidir, Çilli Begonya’nın sorununu halledecek çözüm ise çok basittir.

Çilli Begonya sıradan bir kız çocuğu. Yalnız, başı çilleriyle biraz dertte. Onlardan kurtulmak için her şeyi deniyor boya kalemlerini bile! Ama nafile. Çilleri bana mısın demiyor. Çilleri kaybolmadığına göre geriye yapacak bir tek şey kalıyor…
Ünlü aktris Julianne Moore, kendi çocukluk deneyimlerinden ilham alarak yazdığı Çilli Begonya ile bizi biz yapan şeyleri sevmek üzerine evrensel bir hikâye anlatıyor.cilli-begonya-kitap

 • Çilli Begonya
  Orjinal isim: Freckleface Strawberry
  Yazar: Julianne Moore
  Resimleyen: LeUyen Pham
  Çevirmen: Nurten Hatırnaz
  4+ yaş, 40 sayfa
  Bilge Kültür Sanat Yayınları

julianne-moore-portrait
Julianne Moore beş kez Oscar’a aday gösterilen bir aktristir.
Çilli Begonya onun ilk çocuk kitabıdır. Bayan Moore eşi ve iki çocuğuyla New York’ta yaşamaktadır. Başarılı oyuncunun Still Alice filmi ile 2015’in en iyi kadın oyuncu Oscar’ını aldığını da belirtelim.

LeUyenPham

Çocuk kitaplarını resimlemeye başlamadan önce animasyon sektöründe çalışan Pham, Çilli Begonya dışında pek çok kitabın çizerliğini yapmıştır.
Bayan Pham, eşiyle birlikte San Francisco, Kaliforniya’da yaşamaktadır. Sanatçının blogunu http://leuyenpham.blogspot.com.tr/ adresinden ziyaret edebilirsiniz.

FRECKLEface

Kitabın müzikalinden bir görüntü…

julianne-moore-freckface-strawberry-02

Julianne Moore çocuklara kitabını okurken…

Reklamlar

Çilli Begonya” üzerine 3 yorum

 1. Geri bildirim: Çocuklar İçin Sıra Dışı Öyküler | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s