Sakız Çiğneyen Kedi

sakiz.cigneyen.kedi Melek Özlem Sezer’in daha önce yazdığı kitaplardan -özellikle Eldivenlerimi Kim Çalıyor? kitabından- sonra şiirleriyle de tanıştığım için çok mutluyum.
O güzel enerjisini kitaplarına da yansıtan yazar, bu sefer bizlerle anne sevgisi, kediler, hayaller ve mutluluğa dair şiirler paylaşıyor. “Sakız Çiğneyen Kedi” adlı bu kitabında her biri sevecen ve eğlenceli 50 adet şiir Mustafa Delioğlu’nun çizimleriyle renkleniyor.
Çocukken şiirle aram pek iyi değildi, sanırım böyle güzel şiirlerle karşılaşmamış olmam da bunda en önemli etkendi.. yoksa böyle tatlı şiirlere kim hayır diyebilir ki! Bu güzel şiirler sayesinde rengarenk balonlarla havalanıp en güzel çocukluk hayallerine uçabilirsiniz, demedi demeyin. Sayfalar arasında bir şiirden diğerine uçarken Melek Özlem Sezer’in kaleminden yayılan çocuk neşesini hissedeceğinize de emin olun.
Her yönüyle “Sakız Çiğneyen Kedi” iyi ki okumuşum dediğim sıcacık ve çok tatlı bir kitaptı. Ben pek sevdim ve ara ara açıp okumak üzere kitaplığımın güzel bir köşesine yerleştirdim :)

Çocuk edebiyatının neşeli kalemi Melek Özlem Sezer bu sefer şairliğini çocuklardan yana konuşturuyor…
Bu şiirlerde kediler, çocuklar, kardan adamlar, nineler hayatla iç içe neşeyle boy gösteriyor. Hüzün bile şiirin süzgecinden tatlı tatlı damlayıp çocukların düş evrenine güzel resimler çiziyor.

“Diyorlar ki kötüymüş kara kedilersakiz-cigneyen-kedi-kitap
Peki, hiç sordunuz mu bakalım
Ne düşünüyor kedi halkı?
Belki de onlara göre kara kediler
Kedilerin en güzeli, en yakışıklısı ”

  • Sakız Çiğneyen Kedi
    Yazar: Melek Özlem Sezer
    Çizer: Mustafa Delioğlu
    88 sayfa, Şiir
    Can Çocuk Yayınları

Melek Özlem Sezer’in diğer kitapları : “Eldivenlerimi Kim Çalıyor?” “Büyüklerle Dalga Geçme Dersleri“,“Büyüklere Mektuplar”, “Karagöz’ün Gölgesini Kim Çaldı?”, “Eyvah Gölgeler Değişiyor”

melek.ozlem.sezerMelek Özlem Sezer, Hacettepe üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı ve “Masallarda Toplumsal Cinsiyet” konulu bir tez hazırladı. Milliyet Çocuk (Miço) dergisinde köşe yazarlığı yaptı. TRT Ankara Radyosu için Büyüklere Masallar (2005) ve Masal Masal Makara (2006) bölümlerini hazırlayıp sundu. Masal Kutusu adlı program için metin yazarlığı ve seslendirme yaptı. Yetişkin edebiyatında şiir, öykü, masal; çocuk yazınında ise şiir, masal, roman, eleştiri, tiyatro, ayrıca senaryo alanlarında çalışmaları var.

mustafa.deliogluMustafa Delioğlu, 1949 yılında Erzincan’da doğdu. 1968 yılında çizgi film fonu yaparak başladığı ilüstratörlük yaşamına, 1974’te kurduğu atölyesinde ağırlıklı olarak kitap kapağı ve çocuk kitapları resimlemeye devam etti. bu alanda kendine özgü bir üslup oluşturdu. Çocuklara resimle verilmek isteneni vermek kadar, onlara sanatsal bir bakış açısı ve estetik bir beğeni ölçüsü kazandırabilecek resimler yapmaya özen gösterdi.
İlüstrasyonun yanı sıra resim çalışmaları da yapan sanatçının eserleri, kişisel ve karma sergilerde yer aldı. Mustafa Delioğlu İstanbul’da yaşıyor

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s