Yedilerin Gizemi

yedilerin-gizemiDaha önce dilimize “Dört Neşeli Arkadaş”olarak çevrilen şimdilerde ise “Yedilerin Gizemi” adlıyla yeniden yayımlanan The Seven Dials Mystery benim çok çok severek okuduğum Agatha Christie polisiyelerinden biri oldu. Bitmek bilmez bir merakla sayfalar arasında nasıl gezindim de bitirim anlayamadım.
Yine her zamanki Agatha Christie kitaplarında olduğu gibi çok çeşitli ve ilginç kişiliklerle dolu bu kitapta Lord Caterdam ve Bundle en sevdiğim karakterlerden oldular. (Hele ki Lord Caterdam ayrı bir olaydı!) İşte bu nedenle bu karakterler sayfalar arasında ne zaman karşıma çıksalar ayrı bir sevindim :)
Agatha Christie polisiyeleriyle haşır neşir olanları hayal kırıklığına uğratmayacak, yeni tanışacakları da kolayca etkisi altına alacak bir kitap. Kaçırmayın derim!

Kıs bir süreliğine kiralanan Chimneys Köşkü’nde sabahları bir türlü uyanmamasıyla dikkat çeken uykucu Gerry Wade’e şaka yapmak isteyen arkadaşları bir gün 8 tane çalar saat alıp gece gizlice onun kaldığı odaya yerleştirirler. Ama ne var ki sabah olduğunda şakalarını komik sonucunu merakla bekleyen arkadaşlar Gerry’nin ölüm haberiyle karşılaşırlar, üstelik bu ölüm pek de doğal bir ölüm gibi görünmemektedir. Odaya konulan çalar saatler koydukları yerde değildir; sadece 7 tanesi odadadır ve 1 tanesi de bahçeye atılmıştır.
Olayın üzerinden bir süre geçtikten sonra Chimneys köşkünün sahibi olan Lord Caterdam’ın kızı Bundle, Gerry’nin kaldığı odada bir tesadüf eseri masaya sıkışmış bir mektup bulur. Mektup cinayet gecesi Gerry tarafından kız kardeşine yazılmış fakat yarım kalmıştır. Bundle,bunun üzerine bir de o arkadaş gurubundan birinin ölümüne tanık olunca bu işin üzerine gitmeye karar verir ve şakacı arkadaş gurubundan Jimmy ile birlik olur. Bundle ve Jimmy cinayeti aydınlatmaya çalışır..bu doğrultuda olaylar geliştikçe de Başmüfettiş Battle ortaya çıkar ve merkezinde gizli bir örgütün olduğu cinayetin çözümüne doğru sağlam ve emin adımlarla ilerlenir.

“İflah olmaz bir uyku bağımlısı olduğunu kanıtlayan Gerry Wade’e arkadaşları bir şaka yapmak isterler. Sekiz çalar saatin sabah 6.30’dan başlayarak art arda çalması planlanır. Ancak sabah olduğunda saatlerden birinin kaybolduğu ve yapılan şakanın istenmeyen trajik sonuçlara yol açtığı görülür.
Chimneys Köşkü’nde dört yıl aradan sonra bir cinayet daha işlenmiştir ve bu son olmayacaktır. Cinayet mahallinde yedi çalar saatin bulunması ve kurbanların ağızlarından dökülen son sözlerin “Yedi Kadran” olması tesadüfi değildir.
Tüm bilinmezler düğümü bu iki sözcükte saklıdır… İşi çözmek ise Başmüfettiş Battle ve arkadaşlarına düşer. “

 • Yedilerin Gizemi
  Özgün Ad: The Seven Dials Mystery
  Yazar: Agatha Christie
  Çevirmen: Çiğdem Öztekin
  296 sayfa
  Altın Kitaplar

Agatha-ChristieBabası Frederick Alvah Millet, Agatha henüz küçük yaştayken öldü. Annesi tarafından evde eğitilen küçük kız, yalnız bir çocukluk geçirdi. Küçük yaşta öyküler yazmaya başladı. 16 yaşında, şan öğrenimi görmek üzere Paris’e yollandıysa da kısa sürede bundan vazgeçti. Ciddi anlamda ilk edebi denemeleri, duygusal konuları ele alan öyküler oldu. 1914’te Albay Archibald Christie adlı bir albay pilot ile evlendi ve yeniden Fransa’ya gitti. Oradayken vakit geçirmek üzere okuduğu dedektif öykülerinin daha iyilerini yazabileceğini düşünerek ilk polis romanı olan The Mysterous Affair at Styles’ı (Styles’daki Esrarengiz Olay) yazdı. Kitap çeşitli yayınevinlerince geri çevrildikten sonra 1920’de Bodley Head Yayınevi tarafından kabul edildi. Styles, Agatha Christie’nin ilk Hercule Poirot’u romanıdır.

Hercule Poirot, zekası, espri yeteneği, keskin gözlemciliği ve Avrupalı inceliği ile seçkinleşen Belçikalı bir dedektiftir. Cinayetleri “küçük gri hücreler” dediği beynini kullanarak çözmesi ve bu arada da İngiliz yüksek sınıfının özel yaşamının saklı yönlerini ortaya dökmesi ile tanınır. Agatha Christie’nin arka arkaya yazmaya başladığı polis romanları Poirot tipine uluslararası ün kazandırdı. Yazar ayrıca Miss Marple adının verdiği bir tip daha yarattı. Sevimli bir yaşlı kız olan amatör dedektifMiss Marple da çok tutuldu. 1928’de ilk kocasından boşanıp Max Mallowan’le evlendikten sonra birçok ülke gezip görme fırsatı bulan Christie’nin romanları 1930’larda çoğunlukla uluslararası mekânlarda geçmeye başladı.

Hayranlarınca her kitabı beğenilmekle birlikte, Agatha Christie’nin edebi kaygılarla yazdığı bazı romanlar eleştirmenlerin de dikkatini çekti. On Küçük Zenci ise polis romanının klasikleri arasındadır. Agatha Christie, İngiliz töre romanı geleneğinde yazdığı polis romanları ile dünya edebiyatında kendine özgü bir yerin sahibi olmuştur.

Christie 1971 yılında, İngiltere’nin en yüksek onur ünvanı olan Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı ünvanını almıştır.Yazar, 12 Ocak 1976 yılında yaşama veda etmiştir.

Reklamlar

Yedilerin Gizemi” üzerine bir yorum

 1. Geri bildirim: Pembe Evdeki Ölü | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s