Trenlerin Hikâyesi

trenlerin.hikayesi Bir süredir trenler hakkında ne bulursak okuyoruz bu sırada konuyla ilgili güzel kitaplarla da tanışma fırsatım oluyor elbette. Bu kitaplardan biri de “Trenlerin Hikâyesi”.  Trenlerin Hikâyesi, okul dönemindeki çocukların trenler hakkında geniş bilgi edinebilecekleri harika bir kitap.
Bu kitapta trenler olayın en başından yani yüzlerce yıl önce kullanılan ilkel hallerinden başlayarak günümüze kadar olan gelişim süreci geniş bir çerçevede ele alınıyor. Kesinlikle sıkıcı değil aksine trenler hakkında çok sayıda ilgi çekici bilgi barındırıyor. Trenlerin ilk olarak nasıl ortaya çıktığı, ne için kullanıldıkları, çeşitleri, beraberinde getirdiği yenilikler ve atılımlar ile nasıl yaygınlaştığı ayrı başlıklar altında yer buluyor.  Anlatımı karmaşık olmayan, büyük fontlu ve her sayfası açıklayıcı renkli resimlerle desteklenen bu kitabı biz sevdik ve tren meraklısı tüm çocuklar için severek tavsiye ederiz.

“Rusya’da buz tutmuş bir gölün üzerine döşenen raylardan geçen trenin daha deneme sürüşünde sulara gömüldüğünü biliyor muydunuz? Peki ya 1872’de sefere başlayan lüks trenlerin en ünlüsünün Paris İstanbul arasında sefer yapan Şark Ekspresi olduğunu? Bunun gibi daha pek çok şaşırtıcı bilgiyle dolu bu kitapla buharlı trenlerden, elektriklilere; funikülerden, TGV’ye kadar bin bir çeşit trenle rayların üzerinde keyifli bir yolculuğa çıkmaya hazır olun!”trenlerin-hikayesi

 • Trenlerin Hikâyesi
  Özgün Adı: The Story of Trains
  Yazar: Jane Bingham
  Resimleyen: Colin King
  Çevirmen: Nurten Hatırnaz
  Sayfa Sayısı: 64
  Yayınevi: Bilge Kültür Sanat Yayınları

Jane Bingham’ın dilimize çevrilen diğer kitabı: “Gemilerin Hikâyesi”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s