Düşler Sirki

GK kapak 12x18Daha önce “Mistral” ve “Kuyrukluyıldız Eken Adam” adlı kitaplarıyla beni kendine hayran bırakan italyan yazar Angela Nanetti’nin yeni kitabı “Düşler Sirki”yle tanışma fırsatı yakaladım.
“Düşler Sirki” muazzam bir koku alma yeteneğine sahip olan Giacomo adlı bir oğlan çocuğunun sınıfa gelen patlamış mısır kokulu bir kız sayesinde yaşadığı anlamlı ve heyecanlı bir macerayı konu ediniyor.
Baştan söyleyeyim Angela Nanetti’nin anlatımını ve olaylara yaklaşım tarzını ve kurguladığı karakterleri çok seviyorum.  Bu kitapta da karşılaştığım karakterler, yaşantılar ve toplumsal eleştiri kolay kolay unutulacak türden değil. Arkadaşlık ve ötkileştirme konuları üzerinde incelikle durup beni hayal kırıklığına uğratmayan “Düşler Sirki”ni çok sevdim.  Eğer daha önce Angela Nanetti ile tanışmadıysanız kitaplarına göz gezdirip mutlaka bir şans verin derim!

Giacomo, her daim gelecek olan bi kokuyu kaçırmamak için tetikte bekleyen keskin buruna sahip bir çocuktur.
Burnuna gelen kokuları herkesten daha çok ve daha farklı algılar ve yaşadığı çevrede algıladığı kokularla sık sık hayallerin peşine takılıp gider. Tabii Giacomo hayallere daladursun bu sırada parmaklarından biri de burnuna doğru hafifçe yol almaya başlar. Annesi ve okuldaki titiz öğretmeninin bu konudaki bitmek bilmez uyarıları da pek bir işe yaramamaktadır. Giacomo’nun evde ve okulda sürekli işittiği azarlar yetmezmiş gibi bir de sınıf arkadaşlarının alay konusu olmuştur.
Oldukça renksiz ve karamsar günler yaşanırken Giacomo’nun hayatı birden bire sınıfına yeni gelen bir kız ile canlanıverir. Kızın patlamış mısır kokusu Giacomo’yu ve burnunu büyüler. Böylece Giacomo kızın patlamış mısır kokusunun peşinde düş dünyasının derinlerine doğru çok özel ve gizem dolu bir maceraya adım atar.

Not: Bu güzel kitaba kendinizi kaptırıp okumaya dalmışken burnunuza hafiften bir patlamış mısır kokusu gelirse şaşırmayın :)dusler-sirki

 • Düşler Sirki
  Özgün Adı: La città del circo pop corn
  Yazar: Angela Nanetti
  Türkçesi: Nilüfer Uğur Dalay
  Türü: Çocuk Roman
  Sayfa Sayısı: 144 sayfa
  Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

İtalyan edebiyatının büyülü kalemi Angela Nanetti, son çocuk romanıyla Türkçe’de! Aile ilişkilerini, dostlukları ve hayalleri anlattığı kitaplarıyla tanınan, Hans Christian Andersen Ödülü sahibi yazar, bu kez çocukların gözünden modern dünya eleştirisi yapıyor. Birileri için yeterince kazançlı değil diye her şeyi yıkan, yutan, yaşam alanlarının dışına iten düzeni mizahi bir dille anlatan roman, ötekileştirme, kentleşme, tek adam, rant kavramlarını ustalıkla işliyor. Yazar, büyülü gerçekçi bir düş evreninde dolaştırdığı ilginç kahramanlarıyla, okuru günümüz toplumsal yaşamının sert gerçekliğini düşünmeye davet ediyor. Avrupa’nın en önemli yazarlarından sayılan Angela Nanetti’nin ölüm gibi zor bir temayı çocuk gerçekliğiyle anlattığı romanı Dedem Bir Kiraz Ağacı da çocuk klasikleri arasında.

“Giacomo, dünyayı koku duyusuyla tanıyan bir çocuktur. Bir gün sınıfa, mis gibi patlamış mısır kokan bir kız gelir. Giacomo, yeni arkadaşının peşinde hiç bilmediği bir dünyanın kapısından girecektir. Rengârenk kedilerle, yok olmanın sınırındaki bir kente mucizevi yolculuklar yaparken, koku alma yeteneğiyle gizemleri de çözme görevini üstlenir. Giacomo ve arkadaşları çok kötücül bir planı önleyip “ötekilerin” kentini kurtarabilecek midir?..”

Angela_Nanetti1942’de İtalya’nın kuzeyinde, Bolonya’ya bağlı Budrio’da doğan Angela Nanetti, Bolonya Üniversitesi Ortaçağ Tarihi Bölümü’nü bitirdi ve İtalyanca öğretmenliği yaptı. Çocuklar ve gençlerle ilgili çok sayıda araştırmaya katıldı; 1995’te de kendini tamamen yazmaya adadı. Le memorie di Adalberto (Adalberto’nun Anıları, 1984), Cambio di stagione (Mevsim Değişikliği, 1988), Angeli (Melekler, 1999), La compagnio della pioggia (Yağmur Kardeşliği, 2009) yazarın çeşitli dillere çevrilmiş eserlerinden bazıları. Yaklaşık yirmi dile çevrilen Dedem Bir Kiraz Ağacı (Mio nonno era un ciliegio, 1998) adlı romanı ise, 2002’de Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne aday gösterildi, 2006 Chronos Ödülü’nü kazandı ve 2011’de Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı. 2003 yılında da Il Mondo dell’Infanzia (Çocukluk Dünyası) ile Hans Christian Andersen Ödülü’nü kazanan Nanetti, bir Akdeniz adasının büyülü atmosferinde geçen ve Türkçe’ye de çevrilen duygu dolu gençlik romanı Mistral (2008) ile 2009 Uluslararası Genç Kütüphaneciler Birliği Beyaz Karga Ödülü’ne ve 2011 Montreuil Gençlik Merkezi Pépites d’Or Ödülü’ne değer görüldü. 2015’te ON8 tarafından yayımlanan Kuyrukluyıldız Eken Adam’da (L’uomo che coltivava le comete, 2002) sevgiyi ve hoşgörüsüzlüğü aynı umut öyküsünde buluşturan yazarın son kitabı, La citta` del circo pop corn (Eski Şehir’deki Patlamış Mısır Sirki, 2013). Nanetti, tüm verimiyle 2014’te Astrid Lindgren Anma Ödülü’ne aday gösterildi.

Angela Nanetti’nin diğer kitapları: “Kuyrukluyıldız Eken Adam”  “Mistral”  “Dedem Bir Kiraz Ağacı”  “Yağmur Kardeşliği”  “Hikaye Ormanı”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s