Güneş Kovalama Makinesi – Yağmur Toplayan Şemsiye

gunes-kovalama-makinesiAnnesi ve babası öldükten sonra önce anneannesinin sonra da teyzesinin yanında yaşamaya başlayan Çınar, 3. sınıf öğrencisi akıllı bir oğlan çocuğdur. En yakın arkadaşı ise Karaku adlı oyuncak köpeğidir. Karaku başkalarının yanında bir oyuncak olsa da Çınarla yalnız kaldıklarında onunla konuşan gerçek bir köpeğe dönüşüverir.
İlk kitapta çevreyi kirleten insanlara ceza vermek amacıyla Güneş Kovalama Makinesi yapan Pillerle yolu kesişen Çınar’ın bu uğurda verdiği mücadele ikinci kitapta yağmur sularını toplayan çiçek çocuklarla karşılaşmasıyla yine aynı çizgide devam ediyor. Çınar’ın Harika Dünyası serisi ilgi çekici metni ve renkli resimleriyle güzel bir alternatif sunuyor.

İmren Tübcil’in hem yazıp hem resimlediği, çevre sorunlarına ve bu konuda göstermemiz gereken duyarlılığa dikkat çeken bu kitaplar Fom Kitap’tan çıkmış. Sanırım serinin bir üçüncü kitabı da yolda…

 • Güneş Kovalama Makinesi
  Yazan ve Resimleyen: İmren Tübcil
  Sayfa Sayısı: 72
  Yayınevi: Fom Kitap

Dev gibi bir makine yapmışlar. Adına da Güneş Kovalama Makinesi demişler. Kocaman, ilginç, robot gibi bir şey… Bunu yapan atıklar; yani pil adamlar, metal kutular ve yağ adamlar dünyanın dört bir yanından gelmişler. Hem konuşuyorlar, hem yürüyorlar, hem de çok kararlılar. Üstelik de çok kızgınlar. Kime mi? Neden mi?
Çınar ve arkadaşı köpek Karaku’nun yolu bir gün Çink ile kesişir. Konuşan, telaşlı, komik görünüşlü bir pil adam ile. Onu sıkıştığı yerden kurtarırlar. Ama bu sadece olayların başlangıcıdır. Üstelik gökyüzünü kapkara bulutlar sarmış, etrafı da pis bir koku kaplamıştı. Neler oluyordu?
Bunu çözmek için, Çink’in peşinden ormanın derinliklerine gittiklerinde gözlerine inanamadılar. Dahası başlarına gelmeyen de kalmadı. Bu maceradan sağ salim kurtulabilecekler miydi? Dünyayı korumayan, çevreyi sürekli kirleten insanların duyarsızlığından bıkan atıkların planı neydi?

 • Yağmur Toplayan Şemsiyeyagmur-toplayan-semsiye
  Yazan ve Resimleyen: İmren Tübcil
  Sayfa Sayısı: 72
  Yayınevi: Fom Kitap

Çınar yine macera peşinde! Çınar ve Deniz, çevre koruma şenliğinde tanıştıkları Barış’la beraber, yağmur bulutlarının peşine düşüyor. Çınar, Deniz ve Barış, dünyayı susuz kalmaktan kurtarabilecek mi? Bütün yağmur sularını toplamak için çalışan Çiçek Çocukları bencilliklerinden vazgeçirebilecekler mi? Çınar, bir daha göremeyeceğini sandığı köpeği Karaku’ya kavuşabilecek mi? Haydi, hep beraber Çınar’ın harika dünyasında gidiyoruz!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s